Reklama

Nevieš si nájsť čas na angličtinu? Tu je 7 tipov, ako na to

Ilustračné foto

Zdroj: undrey / stock.adobe.com

Reklama

Doba je rýchla a voľného času máme málo. Svoje o tom vedia najmä zamestnané maminy, ktorým po príchode domov začína druhá šichta v domácnosti. Ale s časom bojujú napríklad aj ženy podnikateľky, pretože biznis pohlcuje väčšinu ich dňa. Práca, starostlivosť o deti, domácnosť a nevyhnutné každodenné okienko na cvičenie či prechádzku - kto by popri tomto všetkom stíhal ešte aj cudzí jazyk?

A predsa sa to dá. Ak patríš medzi tie zaneprázdnené ženy, ktoré túžia konečne začať s angličtinou či iným jazykom, máme pre teba týchto 7 tipov, ako si na to nájsť čas. 

Ešte stále je množstvo ľudí, ktorí sa nevedia dohovoriť po anglicky. Ženám, ktoré vo svojej práci angličtinu nepotrebujú, sa ani niet čo čudovať. Jednoducho to popri svojich povinnostiach nestíhajú, nemajú motiváciu a nevedia, ako začať. V dnešnej dobe je však znalosť angličtiny kľúčová. Či už ide o schopnosť pohodlne sa dohovoriť pri cestovaní, alebo o viac pracovných možností a možnosť napredovania v kariére. Naučiť sa angličtinu je jednoducho základ. 

Nájsť si na ňu čas je o dobrom časovom manažmente a využívaní moderných technológií. Toto sú rady, ako začať. 

Urči si konkrétne ciele a plán 

Bez jasného cieľa môže byť učenie menej motivujúce. Stanov si napríklad cieľ naučiť sa určitý počet slovíčok týždenne alebo zvládnuť určité jazykové situácie. Rozdeľ si učenie na menšie kroky a vyhraď si na to pravidelný čas v týždni, aspoň 15-30 minút denne. 

Kombinuj rôzne metódy učenia 

Naplánovaný čas môžeš rozdeliť medzi jednotlivé metódy. Striedaj rôzne techniky, ako sú čítanie článkov, počúvanie podcastov, sledovanie seriálov v angličtine alebo používanie mobilných aplikácií na učenie. Tým si udržíš záujem a zlepšíš viacero jazykových schopností naraz (počúvanie, čítanie, reč v cudzom jazyku). 

Pravidelne konverzuj s lektorom v jazykovom kurze 

Ak s angličtinou len začínaš, bez lektora to nepôjde. A je známy fakt, že zo všetkého najdôležitejšia je konverzácia, aby si sa naučila myslieť v danom jazyku. Preto to bude chcieť aspoň hodinku-dve týždenne, ktoré venuješ kurzu. Výhodou kurzov je, že poskytujú štruktúru, odbornú spätnú väzbu a motiváciu.  

Hľadaj kurzy, ktoré sú zamerané na interaktívne a praktické používanie jazyka, ako sú napríklad malé skupiny alebo online konverzačné hodiny. Presne také ponúka bratislavská jazyková škola Volis Academy, ich angličtina pre začiatočníkov prebieha v malých skupinách. Majú aj online kurzy, ktoré sú flexibilné a môžeš si zvoliť termíny podľa svojho rozvrhu, čo minimalizuje časovú náročnosť. Navyše, online kurz môže absolvovať ktokoľvek, aj keď nežije priamo v hlavnom meste. 

Zakomponuj angličtinu do každodenného života 

Snaž sa vložiť angličtinu do svojich bežných aktivít. Môžeš počúvať anglické podcasty počas cesty do práce, čítať články alebo knihy v angličtine pred spaním alebo si dokonca preložiť denné aktivity či rozhovory do angličtiny v hlave. Práve o tom je aj Callanova metóda, ktorú hojne využíva počas svojich kurzov jazyková škola Volis Academy. Tá učí študentov premýšľať priamo v anglickom jazyku. 

Využívaj krátke prestávky počas dňa 

Keď máš pár voľných minút, využívaj ich efektívne. Môžeš si rýchlo zopakovať slovíčka alebo frázy na mobile, alebo si prejsť nejakú kratšiu lekciu. Takto dokážeš maximálne využiť aj krátke prestávky v práci či doma. 

Vytvor si doma anglické prostredie 

Obklop sa angličtinou – môžeš si nastaviť telefón alebo počítač na anglický jazyk, sledovať filmy či seriály s titulkami alebo aj bez nich. Takto sa prirodzene zlepší tvoja schopnosť rozumieť a používať angličtinu. 

Zameraj sa na kvalitu, nie kvantitu 

Niekedy je lepšie venovať sa angličtine krátko, ale intenzívne. Skúšaj sa učiť s plným sústredením, napríklad 20 minút denne, namiesto dlhých hodín, počas ktorých ti môže klesať koncentrácia. 

PR článok