Reklama

Od januára porastú viaceré dávky. Pripravte sa na týchto 15 veľkých zmien

BERLIN - JANUARY 06:  In this photo illustration Euro notes and coins lie on a table on January 6, 2010 in Berlin, Germany. According to data compiled by Stern magazine from the Statista Institute in Hamburg, approximately half of people employed in the 100 most common professions earn less today than in 1990 once inflation for the period is taken into account.  (Photo Illustration by Sean Gallup/Getty Images)

Zdroj: Sean Gallup

Reklama

Nový rok prináša veľa pozitívnych zmien. Mnohí poberatelia dávok si výrazne prilepšia a ich rozpočet nebude tak napnutý.

Plus JEDEN DEŇ spísalo zoznam pätnástich zmien, ktoré sa týkajú poberateľov rôznych typov dávok. Vďaka nim im do kasičky pribudne pekných pár eur navyše. Koľko to bude a musia o ne niekde požiadať? Čítajte ďale.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Herci Robo a Anička Jakab Rakovská. Ako sa spoznali?
    Zdroj: Zena.sk

    1. Valorizácia dôchodkov

    Sociálna poisťovňa v roku 2025 zvýši dôchodky o 2,1 %. Urobí tak automaticky bez osobitnej žiadosti dôchodcu. Prvýkrát ich dostanú vo výplatnom termíne v januári 2025 a o zvýšení im Sociálna poisťovňa zašle aj písomné rozhodnutie. Ak je váš dôchodok dnes v sume 650 eur, od januára vzrastie na 663,70 eura.

    2. Minimálne dôchodky a valorizácia

    Minimálne dôchodky sa nevalorizujú, zvyšuje sa suma pôvodne vypočítaného dôchodku. Znamená to, že po valorizácii dôchodku od 1. januára Sociálna poisťovňa prehodnotí nárok na zvýšenie penzie na sumu minimálneho dôchodku. Títo seniori budú po prehodnotení dostávať finančne výhodnejší dôchodok.

    3. Sumu 13. dôchodku pri čiastkovom starobnom či predčasnom dôchodku určí Sociálna poisťovňa do 30. septembra

    Sociálna poisťovňa určí sumu 13. dôchodku tým poberateľom starobného alebo predčasného dôchodku, ktorých suma dôchodku bola určená s prihliadnutím na obdobie poistenia získané v cudzine podľa osobitného predpisu alebo podľa medzinárodnej zmluvy, v lehote do konca septembra 2025. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení. Suma 13. dôchodku pre poberateľa tzv. „čiastkového“ dôchodku bude po novom za jeden rok poistenia vo výške 60,70 eura. Sociálna poisťovňa je povinná vyplatiť ho bez osobitnej žiadosti najneskôr do 30. septembra 2025, jej snahou však bude vyplatiť ho skôr. V praxi to znamená, že plnú sumu 13. dôchodku budú môcť získať len tí, ktorí na Slovensku odpracovali minimálne 10 rokov.

    4. Aktuálna dôchodková hodnota na výpočet penzie

    Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025 na 18,7434 eura. Aktuálna dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku. Na výpočet dôchodkovej dávky sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Ak teda nárok na dôchodkovú dávku vznikne v roku 2025, použije sa dôchodková hodnota 18,7434 eura.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Najkalorickejšie potraviny. Pustili ste sa do chudnutia? Vyhnite sa im!
      Zdroj: Zena.sk

      5. Rodičovský dôchodok po novom

      Sociálna poisťovňa končí s vyplácaním rodičovského dôchodku tým poberateľom dôchodku, ktorým už bol priznaný. Znamená to, že Sociálna poisťovňa už nebude rozhodovať o rodičovskom dôchodku za rok 2025 a ani za ďalšie roky. Nahradí ho asignácia podielu zaplatenej dane, ktorú na základe údajov z Finančného riaditeľstva SR prvýkrát vyplatí v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025. Deti budú môcť každému rodičovi, ktorý je poberateľom dôchodku (starobného dôchodku, invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku), poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % na každého rodiča (napr. 2 % na matku a ďalšie 2 % pre otca).

      6. Vek odchodu do dôchodku

      Dôchodkový vek sa v roku 2025 nemení. Známy je dôchodkový vek poistencov narodených pred rokom 1967 a je uvedený v tabuľke, ktorá tvorí prílohu zákona o sociálnom poistení. V roku 2025 dovŕšia dôchodkový vek poistenci narodení v rokoch 1961 až 1963, a to podľa počtu vychovaných detí a mesiaca narodenia. Poistencom, ktorí sa narodili po roku 1966, bude ich dôchodkový vek známy päť rokov vopred a zvyšovanie dôchodkového veku sa opätovne naviaže na strednú dĺžku života. Dôchodkový vek stanoví opatrenie rezortu práce a prvýkrát sa tak stane v roku 2025.

      7. Povinnosť predkladať evidenčné listy dôchodkového poistenia sa od roku 2026 ruší

      Povinnosť zamestnávateľov predkladať Sociálnej poisťovni evidenčné listy dôchodkového poistenia (ELDP) bude zrušená od 1. januára 2026. Za obdobie pred 1. januárom 2026 budú zamestnávatelia povinní zaslať ELDP všetkých zamestnancov v lehotách určených podľa počtu zamestnancov – a to v priebehu roka 2026.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Viacerí známi muži odišli za mladšími partnerkami. Vyšlo im to?
        Zdroj: Zena.sk

        8. Sezónni zamestnanci s odvodovou úľavou...

        Poistenec, ktorý pracuje na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, je povinne dôchodkovo poistený. Obdobie, ktoré na základe takejto dohody získa, sa za určitých podmienok započítava do obdobia dôchodkového poistenia. To, či sa obdobie výkonu sezónnej práce započíta do obdobia dôchodkového poistenia závisí od toho, či sa dôchodok prizná z invalidného alebo starobného poistenia:

        1. Ak sa priznáva dôchodok z invalidného poistenia (invalidný dôchodok alebo vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok), obdobie, ktoré poistenec získa dohodou o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce sa ako obdobie dôchodkového poistenia započíta vždy.

        2. Ak sa priznáva dôchodok zo starobného poistenia (starobný, predčasný starobný dôchodok alebo vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok), obdobie dôchodkového poistenia závisí od mesačného príjmu po znížení o odvodovú odpočítateľnú položku pri sezónnej práci.

        Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý rok. V roku 2025 je suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci 715,00 eur.

        9. Zmeny v dôchodkovej prognóze od roku 2026

        Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 povinná pravidelne zasielať poistencom dôchodkovú prognózu obsahujúcu informácie o ich budúcich dôchodkových nárokoch. Periodicita zasielania bude závisieť od veku konkrétneho poistenca. Dôchodkovú prognózu Sociálna poisťovňa prvýkrát zašle do 31. mája 2026, pričom údaje v prognóze budú vychádzať zo stavu k 31. decembru 2025. Od 1. januára 2026 bude možné zasielať dôchodkovú prognózu aj prostredníctvom e-mailu. Ak Sociálna poisťovňa nebude evidovať e-mailovú adresu na účely zasielania dôchodkovej prognózy, dôchodkovú prognózu zašle poistencovi listinne, teda poštou, alebo elektronicky do elektronickej schránky, ak ju má poistenec aktivovanú.

        10. Referenčná suma k výplate celej nasporenej sumy v II. pilieri

        Referenčná suma pre výplatu dôchodku z II. dôchodkového piliera na rok 2025 je stanovená vo výške 684,10 eura. Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne, teda z I. dôchodkového piliera. Táto suma je zároveň podmienkou výplaty starobného dôchodku zo starobného sporenia (II. dôchodkového piliera) programovým výberom.

        Programový výber z II. piliera sa uskutočňuje formou dohody, v ktorej si sporiteľ s príslušnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou určí mesačnú sumu dôchodku, obdobie vyplácania alebo aj jednorazový výber celej nasporenej sumy príspevkov. Jedinou podmienkou programového výberu pritom je, že súčet súm dôchodkových dávok, ktoré sú vyplácané sporiteľovi, musí byť vyšší ako referenčná suma. V praxi to znamená, že ak sporiteľovi v II. pilieri budú v roku 2025 vyplácané dôchodky, napríklad starobný dôchodok z I. piliera, invalidný dôchodok, pozostalostný dôchodok vrátane výsluhového dôchodku, či dôchodok vyplácaný z cudziny v úhrne prevyšujúcom sumu 684,10 eur, bude môcť požiadať dôchodkovú správcovskú spoločnosť o výplatu celej svojej nasporenej sumy príspevkov v II. pilieri jednorazovo.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Potrápila vás novoročná "opica"? Takto sa z nej zaručene dostanete
          Zdroj: Zena.sk

          11. Príspevky do II. piliera

          Sadzba príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. dôchodkový pilier) sa v roku 2025 nemení a zostáva na úrovni 4 %. Znamená to, že od 1. januára 2025 budú zamestnávatelia za zamestnanca, ktorý je sporiteľom v II. pilieri, odvádzať príspevky do II. dôchodkového piliera vo výške 4 % jeho vymeriavacieho základu (hrubej mzdy). Do II. dôchodkového piliera si k 30. novembru 2024 odvádzalo príspevky 1 910 808 sporiteľov.

          12. Nové sumy nemocenského poistenia...

          Poistenci Sociálnej poisťovne si vo viacerých životných situáciách v budúcom roku polepšia. V roku 2025 budú po splnení zákonných podmienok dostávať zo Sociálnej poisťovne vyššie maximálne sumy štyroch druhov nemocenských dávok: nemocenské, materské, tehotenské a ošetrovné. Vyplýva to z každoročného zvýšenia všeobecného vymeriavacieho základu, z ktorého sa odvíja výška poistného na nemocenského poistenie a na základe ktorého rastie aj maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa nemocenské dávky vypočítavajú.

          Maximálna výška dávky nemocenské: Znamená to, že ak sa poistenec stane dočasne práceneschopným v roku 2025, maximálna výška jeho nemocenského pri 30-dňovom mesiaci Sociálna poisťovňa vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 551,50 eura a pri 31-dňovom mesiaci to bude 1 603,20 eura.

          Maximálna výška dávky materské: Materské bude Sociálna poisťovňa vyplácať maximálne vo výške 2 115,70 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci alebo 2 186,20 eura mesačne pri 31-dňovom mesiaci.

          Maximálna výška dávky tehotenské: Podobne vzrastie aj maximálna výška dávky tehotenské. Budúce mamičky dostanú najviac 423,20 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci, resp. 437,30 eura mesačne pri 31-dňovom mesiaci.

          Maximálna výška dávky ošetrovné: Dávka ošetrovné, ktorú Sociálna poisťovňa podľa zákona vypláca najviac za 14 dní, tak dosiahne maximálnu výšku 724,10 eura.

          Pri dlhodobom ošetrovnom, ktoré môže Sociálna poisťovňa po splnení zákonných podmienok vyplácať najviac 90 dní, bude jeho maximálna výška 1 551,50 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci), resp. 1 603,20 eura mesačne (pri 31 mesiaci).

          13. Úrazové dávky od januára...

          O 2,7 % sa zvýšia úrazové renty, pozostalostné úrazové renty, jednorazové odškodnenie, náhradu nákladov spojených s liečením a náhradu nákladov spojených s pohrebom. Zvýšia sa aj maximálne sumy niektorých úrazových dávok. O zvýšenie úrazovej a pozostalostnej úrazovej renty netreba žiadať.

          Maximálna výška jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky bude od 1. januára 2025 predstavovať sumu 77 195,70 eura. Rovnako sa na 77 195,70 eura zvyšuje aj maximálna výška úhrnu súm jednorazového odškodnenia nezaopatrených detí.

          Maximálna výška náhrady nákladov spojených s liečením od 1. januára 2025 bude 38 598,50 eura.

          Maximálna suma náhrady nákladov spojených s pohrebom od 1. januára 2025 bude vo výške 3 861,20 eura. Na hodnotu 3 861,20 eura vzrastie aj maximálna výška úhrnu náhrad výdavkov spojených s pohrebom pre všetky fyzické osoby a nezaopatrené deti.

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            Najkalorickejšie potraviny. Pustili ste sa do chudnutia? Vyhnite sa im!
            Zdroj: Zena.sk

            14. Príspevok za prácu v obecnej polícii...

            Zvýši sa aj príspevok za prácu v obecnej polícii o 2,7 %. Poberatelia tohto príspevku nemusia o nič žiadať. Sociálna poisťovňa vykoná zmenu automaticky a prvýkrát im príspevok vyplatí vo zvýšenej sume v januári 2025. Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa dotknutým poberateľom zasielať začiatkom januára 2025.

            15. Vyššie odvody pre živnostníkov

            Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) platia od roku 2025 nové minimálne a maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na sociálne poistenie. Poistné v novej výške za mesiac január následne po prvý raz zaplatia do 10. februára 2025. Nové minimálne poistné pre SZČO je vo výške 237,02 eura, maximálne dosiahne 5 214,49 eura.

            Minimálny a maximálny vymeriavací základ na sociálne poistenie pre živnostníkov sa od 1. januára 2025 zvyšuje takto:
            minimálny vymeriavací základ, ktorý je v roku 2024 652 eur, sa zvyšuje na 715 eur,
            maximálny vymeriavací základ, ktorý je v roku 2024 9 128 eur, sa zvyšuje na 15 730 eur.
            Minimálne poistné pre povinne poistenú SZČO od 1. januára 2025 predstavuje sumu 237,02 eura. Maximálne poistné pre povinne poistenú SZČO je vo výške 5 214,49 eura.