Otravné MOLE! TAKTO sa zbavíte nevítaných návštevníkov
17. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:44)

Zdroj: Shutterstock
Pohľad na mole v domácnosti nikoho nepoteší! Takto s nimi zatočíte.

Zdroj: Žena
Takto ich odhalíte
Často o nich nevieme až dovtedy, kým nezačnú lietať po našom dome či byte. Ďalším jasným ukazovateľom prítomnosti týchto škodcov sú tenké, hodvábne pásy, ktoré vytvárajú malé uzlíky na povrchu rôznych sypkých potravín, vrátane obilnín, maku, krupice, cestovín, alebo múky. Keď niečo takéto doma nájdete, znamená to, že máte doma larvy molí. Tie sa totiž živia organickým materiálom a pri raste vylučujú vlákna, ktoré spolu s potravinovými časticami vytvárajú charakteristické hrudky.
Zdroj: Shutterstock
Toto nechce v kuchyni nikto.
Jedným z najčastejších spôsobov, ako sa mole dostanú do domácností, je prostredníctvom infikovaných potravinových produktov. Vajíčka alebo larvy môžu byť v balených potravinách, ako sú obilniny, múka, orechy alebo sušené ovocie, ktoré si prinášame domov z obchodu. Avšak, aby toho nebolo málo, mole alebo ich larvy môžu preniknúť aj cez drobné štrbiny a otvory, napríklad okolo okien, dverí alebo v miestach, kde sú prerušené potrubia alebo káble. Odevné mole môžu byť prinesené do domu na použitom oblečení, textíliách alebo vlnených výrobkoch, najmä ak boli predtým uložené alebo používané v infikovaných oblastiach. Preto je dobré takéto oblečenie ihneď poriadne vyprať, prípadne sa odporúča aj dať ho na 24 hodín do mrazničky, aby sa zničili larvy.
Ako sa ich zbaviť?
Keď zistíte prítomnosť molí vo vašej domácnosti, kľúčovým krokom je určenie, s akým typom máte do činenia. V domácnostiach sa najčastejšie vyskytujú dva druhy – potravinové a šatníkové.
Potravinové mole
Vyberte všetky potraviny z vašich skriniek, špajze a iných miest, kde ich uchovávate. Je dôležité, aby ste skontrolovali každý jeden potravinový produkt, aj tie, ktoré sú nové alebo neotvorené. Je pravda, že to zaberie veľa času, ale v tomto prípade je to naozaj nevyhnutné, aby ste s moľami skoncovali nadobro. Pozorne skontrolujte aj obaly, pretože mole môžu ľahko prenikať do papierových a dokonca aj niektorých plastových obalov. Všetky potraviny, kde sa nachádzajú známky molí alebo ich lariev, je potrebné okamžite zlikvidovať. Následne povysávajte poličky, skrinky, aby ste odstránili akékoľvek zvyšky vajíčok alebo lariev a umyte všetky povrchy vodou zmiešanou s čistiacim prostriedkom.
Zdroj: Shutterstock
Potraviny skladujte v sklenených nádobách.
Uchovávanie potravín v pevných, hermeticky uzatvárateľných nádobách je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť prístupu molí a znížiť riziko ich šírenia vo vašej domácnosti. Mole, najmä ich larvy, sú schopné dostať sa do veľmi malých otvorov a škár. Hermeticky uzatvárateľné nádoby okrem toho udržujú potraviny čerstvé dlhšie tým, že zabraňujú vniknutiu vzduchu a vlhkosti, čo sú faktory, ktoré môžu prispievať k rýchlejšiemu znehodnoteniu potravín.
Mole šatníkové
Ani pri šatníkových moliach sa nevyhnete vyprázdneniu skrine. Podrobne prezrite každý kúsok oblečenia, či nemá známky poškodenia. Hľadajte malé dierky, chumáčiky. Preferujú prírodné vlákna, ako sú vlna, kožušina, hodváb alebo perie. Nebojte sa, nemusíte vyhodiť všetko oblečenie! Stačí mu len venovať extra starostlivosť. V prípade, že je oblečenie alebo textílie možné prať, urobte tak na najvyššej povolenej teplote. Pre citlivé materiály zvážte profesionálne čistenie. Vyskúšať môžete aj spomínané mrazenie. Kúsky odevov zabaľte do plastových sáčkov a dajte na 24 hodín do mrazničky.
Zdroj: Shutterstock
Potrápiť vedia aj šatníkové mole
Skúste to prírodne
Prevencia je kľúčovým aspektom v boji proti odevným moliam, a použitie prírodných repelentov je jednou z najefektívnejších metód, ako ich udržať ďaleko od vašich textílií. Tu sú niektoré prírodné repelenty, ktoré môžete využiť:
Levanduľa: Levanduľa je známa nielen svojou príjemnou vôňou, ale aj tým, že efektívne odpudzuje mole. Použiť môžete suché levanduľové vrecúška, levanduľové oleje alebo spreje. Umiestnenie levanduľových vrecúšok medzi oblečenie môže pomôcť udržať mole ďaleko.
Cédrové drevo: Cédrové guličky, bloky alebo výrobky z cédrového dreva sú ďalšou populárnou voľbou na odstrašenie molí. Cédrové drevo vydáva prírodné oleje, ktoré odpudzujú mole. Je dôležité, aby cédrové produkty boli pravidelne obnovované alebo jemne obbrušované, aby si zachovali svoj repelentný účinok.
Zdroj: Shutterstock
Levanduľa je skvelá zbraň.
Klinčeky, rozmarín a tymián: Kombinácia týchto bylín môže vytvoriť účinný repelent proti moliam. Môžete ich umiestniť do látkových vrecúšok a rozložiť medzi oblečenie.
Mäta pieporná: Mäta pieporná je ďalšia vôňa, ktorú mole nemajú radi. Použiť môžete esenciálny olej z mäty piepornej, prípadne sušené listy v sáčkoch.
Používanie týchto prírodných repelentov pomôže nielen udržať mole preč, ale tiež pridá vašim skriniam a oblečeniu príjemnú vôňu. Je však dôležité pravidelne kontrolovať a obmieňať repelenty, pretože ich účinnosť môže časom klesať.