Palmy
2. 9. 2004, 4:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:10)

Mnohí z nás si nedokážu predstaviť letnú dovolenku bez mora a pláže, ktoré dekorujú palmy. Ak si chcete doma uchovať spomienka z leta po celý rok, zaobstarajte si palmu. Ako sa o ňu starať sa dozviete práve tu.
Palmy rastú v tieňových tropických dažďových pralesoch, ale i na slnečných miestach v horách, v savanách, stepiach, púštiach, na morskom pobreží atd. Poznáme okolo 3 000 druhov zaradených do viac ako 200 rodov. Sú to rastliny s pozdĺžnou , súbežnou želatínou v listoch.
Podľa vzhľadu palmových listov sa palmy delia na:
Zperené - majú listy spravidla veľmi dlhé - obecne sú nazývané tiež ako "palmová ratolesť". Patrí sem napr. datľovník.
Dlanité - majú listy v obryse okrúhle. Patrí sem napr. Washintonie.
Všetky palmy majú spravidla koncový chochol z listov na nerozvetvenom kmeni. Palmy nikdy v kvetináči nezakvitnú - kvôli tesnému kvetináču nikdy nedospejú. Jedinou výnimku tvoria mexické horské palmy Chamaldorea tie rozkvitnú i tu.
Ako sa o ne starať?
Optimálnym miestom pre palmy je svetlé, ale nie priamo slnečné miesto. Výborne sa darí palmám tam, kde majú kúrenie v podlahe. Druhy s tuhými, pevnými listami znášajú suchý vzduch lepšie ako druhy, ktorých listy sú mäkké a jemné. Preto pokiaľ bývate v byte s ústredným kúrením, volte podľa toho i druh palmy. Dlanité palmy majú veľký výpar - preto ich musíte častejšie polievať.
Pri zálievke sa voda nikdy nesmie dostať do tzv. srdca palmy - v tomto cibulovitom orgáne je skrytý vegetačný vrchol - vyrastajú z neho nové listy. Ak sa tam dostane voda je palma stratená!
Pozor tiež na premokrený a podchladený koreňový systém.
V svojej domovine palmy rastú v minerálnych pôdach, na pieskoch, vo vápnitých pôdach, v pôdach s vyšším obsahom horčíku či v hlinitých či ílových pôdach. Ako substrát používajte jednotnú zeminu, alebo normálnu zeminu na kvetiny doplnenú pieskom a ílom. Pozor zemina musí byť dostatočne priepustná.
Veľmi dobré je používať na prilepšenie minerálne hnojivo + ďalšie bylinné výluhy.
Typ na prasličkový odvar - výborný proti opadávaniu listov
500g čerstvej či 150g sušenej vňate prasličky roľnej namočte do 5 l vody na 24 hodín, potom 30 minút povarte. Nechajte vychladnúť a sceďte. Postrek pripravte zriedením s vodou v pomere 1:5.