Pristará na dieťa?
Napriek tomu, že čoraz viac žien rodí aj po päťdesiatke a priemerný vek prvorodičiek je oveľa vyšší ako pred desaťročiami, existuje akási pomyselná hranica, kedy už nie je čas na dieťa. Dôvod? Neexistuje! Každá žena s bábätkom je vraj mladá mamička. Platí to však aj pre ženy nad štyridsať rokov?

V gynekologickej ambulancii to určite neplatí, lebo vás označia za „staršiu matku“, ktorú čaká rizikové tehotenstvo už po tridsaťpäťke. Pritom za prvej republiky išlo o bežnú záležitosť a ženy bežne rodili deti, dokedy chceli alebo mohli. Až kým im to neznemožnila menopauza. Tehotenstvo aj u žien starších nad 40 rokov sa totiž vo väčšine prípadov končí pôrodom zdravého dieťaťa.

Mamy to vedia
U starších žien je oveľa vyššia šanca, že porodia dvojčatá ako u žien do dvadsiatky. Podľa amerických štatistík majú ženy po 45. roku života dokonca až 10-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať viacpočetné tehotenstvo než vo svojich dvadsiatich rokoch.

Napriek predsudkom si aj staršie ženy môžu užívať materstvo naplno. Poznáme 5 najlepších vecí, ktoré ich čakajú. Preto ak máte po štyridsiatke a myslíte si, že vám už ušiel posledný vlak, ste na omyle.

  • Ste múdrejšia a zrelšia: V praxi to znamená, že sa rozhodujete rozumne a nie ste príliš unáhlená. Nečudo, veď máte viac životných skúseností.
  • Ste „vybláznená“: Doteraz ste možno žili úplne naplno a žiadna zábava vám nebola cudzia. Teraz sa môžete do sýtosti venovať materstvu.
  • Nemusíte naháňať kariéru: Keď ste sa rozhodli pre dieťa až v zrelom veku, pravdepodobne ste si ju už stihli vybudovať a v banke máte finančnú rezervu na horšie časy.
  • Ste zdanlivo mladšia: Mnoho ľudí totiž tipuje vek ženy podľa veku jej detí. Nie je pekné, keď si myslia, že máte oveľa menej ako v skutočnosti?
  • Ste trpezlivejšia: Staršie ženy sú často psychicky vyrovnanejšie a lepšie pripravené byť mamami. Na mnoho podnetov reagujú pokojnejšie a ľahšie sa vyrovnávajú so stresom.