Reklama

Povedzte STOP zdražovaniu: S TÝMITO super trikmi sa z toho nezbláznite!

Tipy na bystrejšie
nákupy

Zdroj: Shutterstock, archív M. K. a M. O.

Reklama

Ceny rastú závratným tempom a neostáva nič iné, ako sa tomu prispôsobiť a dôstojne prežiť aj v súčasných podmienkach.

Viac ako dve tretiny našincov však počas tohtoročnej zimnej sezóny plánujú nejakým spôsobom znížiť spotrebu energie – 37 % teplotu v noci a počas neprítomnosti, 27 % čas sprchovania a 14,4 % teplotu chladničky.

STOP DVOJITÉMU NAKUPOVANIU

Prehľad o obsahu chladničky by mali mať všetci dospelí členovia vašej domácnosti. Nenakupujte s partnerom v ten istý deň obaja, ale majte napríklad týždenné „služby“. A nech nákupný zoznam zostaví ten, čo nakupoval posledný – zrejme bude v lepšom obraze. Inak budete mať tendenciu nakupovať dvojmo a v mnohých prípadoch aj zbytočne.

ZMENŠITE PORCIE

Nielen pre pribúdajúce kilogramy a pasívny spôsob života by ste si mali strážiť, koľko toho zjete. Obrovské porcie, ktoré si na Slovensku žiadame, vás stoja zdravie aj obsah peňaženky, lebo po vysokoenergetických jedlách a náročnom trávení ostanete unavené a neskôr zase hladné. Vaše telo si na tie množstvá skrátka zvykne. Naozaj máte chuť na pol kila hranolčekov? Vybavte sa na obed plastovou nádobou a nedojedenú polovicu si odneste na olovrant alebo prílohu nahraďte šalátom.

POZOR NA MAXITRENDY

V snahe šetriť a zabezpečiť jedlo pre rodinu na čo najdlhší čas kupujete čo najväčšie balenia, ktoré vás zlákajú akciou typu päť za cenu troch. Vo väčšine prípadov je to však zbytočné – daná potravina vám prestane chutiť, budete sa ňou prejedať alebo zabudnete, že ju vôbec doma máte, a necháte ju zájsť až po exspiráciu. Potom z nej narýchlo uvaríte, aby ste minuli aspoň polovicu z nákupu, často aj to, načo práve nemáte chuť. Alebo ju skrátka vyhodíte, čiže ste vôbec neušetrili.

Radšej sa vzdávate záujmov

Ak by ste sa mali rozhodnúť, či obmedzíte domáci komfort (teplotu, spotrebu vody) alebo iné výdavky (dovolenky, oblečenie), viac ako 71 % z vás by sa radšej zrieklo druhej možnosti.

Oklamte hlavu

  • KLAĎTE SI OTÁZKY: Prv než vytiahnete peňaženku, spýtajte sa samej seba, či naozaj tie nové topánky potrebujete.
  • OTESTUJTE SA: Choďte sa prejsť po obchodoch úplne bez peňazí. Potom si dajte čas – vrátite sa kúpiť, čo ste si vyhliadli?
  • ZAPISUJTE SI: Čokoľvek nakúpené si zaznačte do notesa alebo si ukladajte účtenky a na konci mesiaca ich dôkladne skontrolujte. Potrebovali ste skutočne všetko?
  • VYČLEŇTE SI SUMU: Na nakupovanie nepotravinového tovaru si ukrojte z výplaty presnú sumu a snažte sa ju neprekročiť. Podarí sa vám to? Ak nie, máte problém.
  • PLÁNUJTE: Väčšiu kúpu, rodinnú dovolenku alebo oslavu plaťte vopred alebo si na ňu odložte v rámci sporenia či iného účtu. Neprekvapí vás v daný mesiac vo forme nečakaného výdavku.
  • ZÁBAVA BOKOM: V týždennom či mesačnom rozpočte si vyčleňte sumu mimo nevyhnutných výdavkov na „užívanie si“ (lahodné jedlo, dobrú kávu, módny doplnok či posedenie s priateľmi). Tie peniaze si potom vyberte v hotovosti a snažte sa rozpočet neprekročiť.