Každý má o lete inú predstavu. Pre niekoho je to kúpanie a chytanie bronzu, pre iného užívanie si párty pod holým nebom. Alebo vychutnanie si večernej grilovačky s priateľmi. Tá vás však môže vyjsť poriadne draho.

Balkón
Neexistuje zákon, ktorý by grilovanie na balkóne prísne zakazoval. Do istej miery sa však naň vzťahuje Občiansky zákonník, ktorý hovorí o tom, že susedov nemôžete nad mieru obťažovať hlukom, prachom, dymom a podobne. To, samozrejme, neznamená, že môžete začať s grilovaním na balkóne.

s
Zdroj: Shutterstock

V prvom rade by ste mali nahliadnuť do všeobecne záväzných nariadení danej obce či mesta. V Bratislave je napríklad grilovanie na terase či balkóne povolené, no v Žiline úplne zakázané. Nie každá obec a mesto má však vo svojich nariadeniach uvedenú informáciu o tom, či na balkóne môžete alebo nemôžete grilovať. Konečné slovo má preto domový poriadok.

Nie je gril ako gril
Patríte k tým šťastnejším, ktorí si bez problémov môžu dovoliť grilovačku na balkóne? V tom prípade vám už ostáva iba jedno - grilovať tak, aby ste si nepokazili dobré susedské vzťahy. Preto je najdôležitejším krokom výber správneho grilu, ktorý vám umožní bezproblémové grilovanie aj na terase či balkóne. Rozhodne by ste však mali zabudnúť na klasiku v podobe grilu na drevené uhlie, ktorým by ste ľahko mohli vydymiť susedov.