Reklama

Prečo je pravidelná údržba koberca taká dôležitá? Spoznajte praktické tipy!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Budhizmus vyznáva 4 vznešené pravdy. Čo to je a čo spravia s vašim životom?
    Zdroj: Zena.sk
    Reklama

    Koberce nepatria len medzi dizajnové doplnky domácnosti, ale slúžia aj ako výrazný prvok, ktorý dokáže dodať priestoru útulnosť. Udržiavať ich v čistote je však často väčšia výzva, ako by sa mohlo zdať.

    Základné spôsoby každodenného čistenia

    Prvým krokom v snahe udržiavať koberec čistý je pravidelné vysávanie. Frekvencia vysávania závisí od miery zaťaženia koberca a množstva prachu či nečistôt v domácnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča vysávať aspoň dvakrát týždenne, v rodinách s domácimi zvieratami či deťmi ideálne aj častejšie. Pre dôkladnejší efekt je vhodné používať vysávače s kefovým nadstavcom, ktorý uvoľní nečistoty usadené medzi vláknami. Tieto kefy sú zvlášť šetrné k štruktúre koberca a zároveň dokážu vyčesať aj hlbšie usadený prach.

    Súčasťou bežnej starostlivosti môže byť aj jemné preklepávanie koberca či pravidelné vetranie. Vetranie pomáha odstrániť nepríjemné pachy a mierne navlhčené koberce je dobré nechať dôkladne preschnúť na vzdušnom mieste. Na čerstvom vzduchu sa zároveň koberec zbaví časti nahromadeného prachu, ktorý sa pri pretrepávaní alebo prečesávaní ľahšie uvoľní.

    Odstraňovanie škvŕn šetrne a efektívne

    Každá škvrna na koberci si vyžaduje individuálny prístup, no najdôležitejšie pravidlo znie: čím skôr začnete konať, tým lepšie výsledky dosiahnete. Čerstvú tekutinu vždy najskôr jemne odsajte čistou bielou handričkou či papierovou utierkou. Ak škvrna zaschne, bude sa odstraňovať oveľa ťažšie. 

    Pri väčšine bežných škvŕn, ako je káva, čaj či ovocná šťava, môžete použiť roztok z vlažnej vody a jemného saponátu. Jemnými krúživými pohybmi, bez intenzívneho trenia, roztok votrite do škvrny a potom ho opäť odsajte čistou tkaninou. V prípade mastných škvŕn pomôže napríklad kuchynská soľ alebo sóda bikarbóna, ktorá mastnotu čiastočne nasiakne. Pokiaľ škvrna pretrváva, môžete siahnuť po špeciálnych čistiacich prostriedkoch určených na koberce.

    Pri prírodných vláknach, ako je vlna, je dôležité používať prostriedky s neutrálnym pH, aby sa vlákno nepoškodilo. Zároveň by ste sa mali vyhnúť príliš horúcej vode, ktorá by mohla skresliť farby alebo spôsobiť zrazenie vlákna. Ak máte doma starší koberec, ktorý je cenným rodinným dedičstvom, pri akomkoľvek zásahu do jeho štruktúry buďte obzvlášť opatrní a pri vážnych škvrnách radšej zvážte odbornú pomoc.