Reklama

Príprava na Vianoce! Ako skladovať vianočné dobroty, aby vydržali čo najdlhšie?

Ako skladovať vianočné dobroty?

Zdroj: Profimedia

Reklama

Obdobie plné chutí a vôní sa blíži! Viete, ako uchovávať rybu, zákusky či kapustnicu, aby vydržali čerstvé čo najdlhšie?

Vianočné obdobie nám prináša nielen radostné okamihy strávené s blízkymi, ale aj bohaté stoly plné vianočných lahôdok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poznáte toto zvieratko? V našich končinách ho nepozná každý!
    Zdroj: Žena

    Údeniny, klobásy

    Vianoce bez vône údenín by neboli úplné. Aby ste si zachovali ich vynikajúcu chuť, vôňu a kvalitu, mali by ste venovať pozornosť ich správnemu skladovaniu. Údeniny sú všeobecne dobre skladovateľné, ale je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. Pre tých, ktorí plánujú skladovať údeniny na dlhšiu dobu, je vhodné zvážiť možnosť mrazenia. Pred zmrazením údeniny zabaľte do plastovej fólie.

    Klobásy patria medzi tradičné vianočné pochúťky, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť pri skladovaní, aby si uchovali svoju šťavnatosť a výnimočnú chuť. Skladovať ich môžete v chladničke, mrazničke alebo špajze. V prípade, že zvolíte chladničku, myslite na to, že klobásy by mali byť umiestnené v uzavretých nádobách alebo v potravinovej fólie, aby sa minimalizoval kontakt s inými potravinami a predišlo sa prenosu vôní. V chladničke by mali byť umiestnené v spodnej časti, kde je teplota konštantná.

    Pre tých, ktorí plánujú klobásky skladovať dlhšiu dobu, je mrazenie výbornou voľbou. Skladovanie klobás v špajzi môže byť rozumnou alternatívou, ak je špajza dostatočne chladná a suchá. Je dôležité zabezpečiť, aby klobásy neboli vystavené prudkým teplotným zmenám alebo nadmernému vlhkému prostrediu, ktoré by mohlo podporiť rast plesní alebo baktérií.

    Smotanové zákusky

    Smotanové zákusky, ako sú rôzne druhy koláčov a rezy, vyžadujú špeciálne skladovanie. Uistite sa, že sú uložené v chladničke, aby sa predišlo nielen roztopeniu krému či šľahačky, ale aj pokazeniu týchto dobrôt. Hermeticky uzavreté nádoby alebo potravinová fólia zabezpečia, že si uchovajú svoju šťavnatosť a chuť. Navyše tento spôsob skladovania zabráni prenikaniu vzduchu a cudzích vôní, čo by mohlo ovplyvniť ich chuť. Okrem toho ich chráni pred možným vysychaním.

    Ak skladujete viacero druhov zákuskov, odporúča sa ich ukladať oddelene. Rôzne vône a chute by sa mohli premiešať, čo by mohlo ovplyvniť celkový zážitok z pôžitku.

    Majonézový šalát

    Majonézové šaláty patria medzi obľúbené prílohy počas vianočných sviatkov. Keďže však obsahujú suroviny náchylné na rýchlu skazu, ako je majonéza a vajíčka, treba ich bezpodmienečne skladovať v chladničke. Vždy sa snažte na prípravu šalátov používať čo najčerstvejšie suroviny a hotové šaláty skladujte v čistých nádobách, najlepšie keď sa dajú aj uzavrieť.

    Ryba

    Aby ste zachovali kvalitu a čerstvosť ryby, je nevyhnutné skladovať ju v chlade. V prípade, že sa rozhodnete nechať ju v chladničke, rybu by ste mali pripraviť čo najskôr, najlepšie v priebehu jedného alebo dvoch dní od zakúpenia. Ak ju dáte do mrazničky, predĺžite tým čas spotreby až na 3 mesiace.

    Extra tip: Ak vám zostane hotové vypražené rybie filé, skúste ho ohriať na druhý deň v rúre pri teplote 90°C. Navrátite tým jeho chrumkavosť.

    Kapustnica

    Kapustnicu možno v chladničke skladovať krátkodobo, do 3-4 dní. Uchovávajte ju v nádobe, ktorá sa dá hermeticky uzavrieť, vďaka čomu, sa nebude jej aróma niesť celou chladničkou. V prípade, že by ste si ju chceli užiť dlhšie, môžete ju vo vhodnej nádobe zmraziť. Keď na ňu potom dostanete chuť, ideálne je rozmrazovať ju postupne v chladničke, aby sa minimalizovalo riziko rýchleho rastu baktérií.