Reklama

Prvé jarné lúče môžu bolieť. Pre pleť môžu byť nebezpečné

Prvé jarné lúče môžu bolieť

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Teplejšie počasie, slnko, práca v záhrade či otvorené terasy lákajú von na vzduch. Tu všade na vás číha nepriateľ v podobe slnečných lúčov, ktorý škodí vašej pleti a môže na nej zanechať škody. S našimi tipmi sa týmto chybám môžete vyhnúť.

Ako je jarné slniečko nebezpečné?

To, že v lete je potrebné natierať sa krémom s UV ochranou, je stará známa vec. Na jar však slnečnú ochranu podceňujeme, myslíme si, že sila jarných lúčov nie je až taká veľká. Opak je pravdou! Poďme si to teda zopakovať. UV žiarenie poškodzuje pleť v každom ročnom počasí a pri každej teplote. Dokonca riziko škôd zo slnka je na jar vyššie ako v lete. Počas mesiacov marec až máj je ozónová vrstva tenšia a UV lúče sú agresívnejšie.

Pleť je nepripravená

Po pochmúrnych zimných mesiacoch je pleť menej pigmentovaná a zvlášť citlivá na svetlo. Zároveň jej chýba vlastná ochranná vrstva, ktorú si vytvorí postupne pomocou UVB žiarenia.

Anketa

Máte niekedy problém pri kontakte vašej pokožky s prvým jarným slnkom?

Postupné opaľovanie

Ak sa chcete vyhnúť spáleniu a trvalým škodám na pokožke (vrásky, pigmentové škvrny, rakovina kože a iné), siahnite po kréme s ochranným faktorom už pri najbližšom pobyte na slniečku. Pleť si musí postupne zvyknúť. Čím je koža svetlejšia, tým je viac citlivejšia na slnečné lúče. Po dlhej zime je preto riziko spálenia sa naozaj vysoké.

Nezabudnite na toto!

  • Ak plánujete byť na vzduchu celý deň, či už na túre, alebo v záhrade, natrite sa ochranným krémom už doma.
  • Veľkú pozornosť venujte miestam, ktoré sú extra vystavené slnku: čelo, nos a uši. Siahnite po prípravkoch určených na tvár, ktoré pleť zmatnejú a zároveň ju hydratujú.
  • Na celodenný výlet si zabaľte do ruksaku krém so sebou. Ak sa počas bicyklovania spotíte, krém s faktorom stečie, preto treba ochranný film aplikovať opakovane každé 2 hodiny.
  • Prirodzená ochranná schopnosť kože znásobená ochranným faktorom je maximálny čas, ktorý môžete tráviť na slnku bez rizika spálenia. Napríklad svetlá pleť má vlastný ochranný čas 10 minút. Ak použijete krém s faktorom 30, predĺžite ochranu na 300 minút. To platí, iba ak použijete dostatočné množstvo krému.
  • Ak použijete otvorený krém z minulého leta, skontrolujte jeho trvanlivosť. Na obale je uvedený otvorený téglik s číslom, ktoré predstavuje trvanlivosť a účinnosť v počte mesiacov od prvého použitia.

5 mýtov o jarnom slnku

  1. Ak nie je horúco, nemôže mi slnko uškodiť: Teplota nemá nič spoločné s UV indexom. Aj v chladnejšom počasí môže slnko spôsobiť poškodenie pleti.
  2. Opálenie je zdravé a chráni ma pred ďalším poškodením: Opálenie je reakcia kože na poškodenie UV žiarením, nejde o ochranný mechanizmus.
  3. SPF v mejkape mi stačí: Väčšinou ho nenanesiete dostatočné množstvo na účinnú ochranu, preto je lepšie používať samostatný krém s SPF. Radšej siahnite po tónovacom kréme s ochranným faktorom.
  4. Ak je zamračené, SPF netreba: Až 80 percent UV žiarenia prechádza cez mraky, takže ochranu netreba zanedbávať.
  5. Stačí sa natrieť ráno: SPF sa postupne stráca, najmä ak sa potíte, preto je nutné ho aplikovať každé 2 až 3 hodiny

Zdroj: Shutterstock

Prvé jarné lúče môžu bolieť

Máte 40 a viac rokov?

TOTO SÚ DÔVODY, PREČO SIAHNUŤ PO UV OCHRANE!

  1. Pokožka sa regeneruje pomalšie: S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu a elastínu spomaľuje, preto je pokožka náchylnejšia na poškodenie slnkom a tvorbu vrások.
  2. Zabraňuje pigmentovým škvrnám: UV žiarenie je hlavnou príčinou hyperpigmentácie (tzv. starecké škvrny), ktoré sa po 40-ke objavujú častejšie.
  3. Predchádza strate pevnosti pleti: UVA lúče prenikajú hlboko do kože a ničia kolagénové vlákna, čo vedie k ochabovaniu pleti a tvorbe vrások.
  4. Chráni pred rozšírenými cievkami a začervenaním: Slnečné žiarenie môže zhoršovať kuperózu (rozšírené cievky) a rozaceu, ktoré sú bežné najmä u žien po štyridsiatke.
  5. Pomáha udržať pleť hydratovanú: Nadmerné slnenie narúša kožnú bariéru, vedie k vysušeniu a strate pružnosti pleti.