Psychotesty: Pripravte sa na pohovor TU
14. 11. 2009, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:51)

Psychologické testy sú vo viacerých profesiách neoddeliteľnou súčasťou prijímacieho pohovoru. Pomáhajú dozvedieť sa o uchádzačoch viac a lepšie odhadnúť, ktorý z nich je spôsobilejší vykonávať danú profesiu.
Ako sa pripraviť
Ak sa pri pohovore stretnete s psychologickými testami, nemáte sa čoho báť. Na tieto testy sa nemožno pripraviť, skúmajú totiž vaše črty a vlastnosti, teda akí ste, nie to, čo dokážete. Lepšie urobíte, ak si dáte záležať na samotnom pohovore a dobre sa naň pripravíte.
Čo o vás testy prezradia?
V pracovnej psychológii sa používajú hlavne inteligenčné testy, osobnostné testy a dotazníky, ktoré skúmajú temperament, charakter, citovú stabilitu, ašpiračnú úroveň, odolnosť voči stresu, manažérske schopnosti, ale aj úroveň konfliktnosti uchádzača. Poskytujú dostatok informácií o vlastnostiach i zručnostiach uchádzača, no aj o tom, ako sú rozvinuté.
Otázky verzus odpovede
Manažéri ľudských zdrojov sa snažia zistiť pomocou dotazníka o potenciálnom pracovníkovi čo najviac. No skúsenejší kandidáti, ktorí už pár pohovorov absolvovali, často tušia, ktorá odpoveď je tá správna, bez ohľadu na skutočnosť.
Na otázky v psychoteste treba ale odpovedať prirodzene, správna možnosť je vždy tá, čo vás spontánne napadne ako prvá. Hľadanie vhodných odpovedí by sa vám nemuselo vyplatiť, už len preto, že stratíte kopec času.
Projektívne testy
Niektorí zamestnávatelia používajú takzvané projektívne testy. Sú postavené na iných princípoch ako dotazníky, kde sa dá ľahko odhadnúť správna odpoveď. Pri projektívnych testoch uchádzač opisuje, čo robia ľudia na obrázku, volí, aká farba sa mu viac páči, prípadne sám kreslí obrázky. Majú však jeden háčik. Iba skúsený psychológ dokáže zhodnotiť, aké majú výsledky vzťah k budúcim výkonom uchádzača.
Máte právo na výsledky
Po absolvovaní psychotestov môžete požiadať o výsledky. Nemyslite si však, že sa o sebe dozviete niečo zásadne nové, čo ste predtým ani netušili, boli by ste sklamaní. Dokonca ani manažérovi, ktorý robí nábor, testy jednoznačne nepovedia, ktorý uchádzač je ten pravý. Preto by psychotesty mali byť len doplnkom prijímacieho pohovoru. Výsledok žiadneho testu by nemal byť jediné určujúce kritérium pre rozhodovanie o prijatí človeka do zamestnania.
Autor: Erika