Snažíte sa doma vypestovať orchidey? S našimi praktickými radami to nebude problém!
15. 9. 2024, 14:00
Orchidey so svojím exotickým pôvabom a veľkolepou rozmanitosťou patria medzi najzaujímavejšie izbové rastliny. Napriek ich zdanlivo jemnej povahe sa im však pri správnej starostlivosti môže v domácom prostredí dariť.
Potreby osvetlenia
Orchidey sú pomerne náročné na svetlo. Vo všeobecnosti potrebujú 12 až 14 hodín svetla denne počas celého roka. Najlepšími miestami pre tieto rastliny sú okná orientované na juh a východ, pretože okná orientované na západ môžu byť príliš horúce a okná orientované na sever môžu byť príliš tmavé. Ak je prirodzené svetlo nedostatočné, nezúfajte - orchideám sa môže dariť aj pod pestovateľským osvetlením. Obzvlášť svetloplaché druhy, ako sú vandy a cymbidiá, môžu na kvitnutie vyžadovať vysoko intenzívne osvetlenie.
Zdroj: shutterstock
Žlté listy na orchideách môžu mať rôznu príčinu a určiť ju správne vyžaduje lepšie poznanie príznakov. Vo väčšine prípadov však stačí zlepšiť pestovateľské podmienky.
Výber správnej pôdy
Zatiaľ čo niektoré orchidey, ako napríklad paphiopedilums, rastú v pôde, väčšina tropických druhov sú epifyty, čo znamená, že rastú vo vzduchu, nie v pôde. Ich korene sú pokryté velamenom, ochrannou vrstvou, ktorá absorbuje vodu a chráni pred stratou tepla a vlhkosti.
Zdroj: Shutterstock
Orchidey sú obdivované pre svoje nádherné a pestré kvety.
Vhodný substrát na pestovanie orchideí by mal rýchlo odvádzať vodu, ale zároveň umožňovať voľnú cirkuláciu vzduchu. Mal by tiež poskytovať stabilnú oporu pre korene. Možnosti sú veľmi rôzne, od rašelinového machu a jedľovej kôry až po kokosové vlákno a kamennú vlnu. Mnohí pestovatelia uprednostňujú jedľovú kôru pre jej všestrannosť a účinnosť.
Vlhkosť
Tropické orchidey majú najradšej vlhkosť medzi 60 a 80 %. Naopak, v typickom domácom prostredí môže byť v zime vlhkosť len 30 %. Na vyriešenie tohto problému môžete použiť zvlhčovač vzduchu alebo umiestniť orchidey do vaničiek s kamienkami naplnenými vodou a zabezpečiť, aby sa voda nedotýkala koreňov rastlín.
Zalievanie a hnojenie
Orchidey sa lepšie vyrovnávajú so suchom ako s nadmernou vlhkosťou. Prílišné zalievanie môže orchideu zahubiť, pretože udusí jej korene, preto zabezpečte dobré prúdenie vzduchu a odvodnenie. Zvyčajne stačí zalievať raz týždenne a medzi jednotlivými zalievaniami nechať substrát vyschnúť. Po presadení, ktoré by malo byť šetrné, zalievajte rastliny minimálne, keď sa prispôsobia.
Zdroj: Shutterstock
Vaše orchidey sa vám za banánové šupky odvďačia kvitnutím.
Keďže substráty na pestovanie orchideí sú chudobné na živiny, pravidelné hnojenie je veľmi dôležité. Používajte zriedené tekuté hnojivo vhodné pre danú fázu rastu a vyhnite sa hnojeniu v polovici zimy alebo bezprostredne po presadení. Pokiaľ ide o mikroživiny, zvážte rozprašovanie zriedenej rybej emulzie alebo výťažkov z morských rias.
Ako na presádzanie do kvetináčov?
Orchidey vo všeobecnosti uprednostňujú menšie kvetináče. Ideálne sú plastové, pretože pri presádzaní sa rastlina ľahšie vyberá. Zabezpečte dostatočnú drenáž umiestnením penového zrna na dno kvetináča a potom pridajte vybraný substrát. Presádzajte len v prípade potreby, napríklad keď sa médium znehodnotí alebo rastlina prerastie svoj priestor.
Zdroj: Shutterstock
Orchideu opatrne vyberte z nádoby a korene očistite od starého substrátu. Ak sú niektoré zhnité či poškodené, zrežte ich.