Reklama

Spomienky na 2. svetovú vojnu: Symbolika, ktorá nám pripomína smutné dejiny

Bunkre v petrzalke

Zdroj: Matej Jankovic

Reklama

Iveta Yka Hricková

Editorka webu Žena.pluska.sk

V máji uplynie 80 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.

Vojenské historické múzeum, Svidník

Jedno z najvýznamnejších vojenských múzeí na Slovensku nájdete vo Svidníku. Mapuje obdobie oboch svetových vojen a najmä boje, ktoré prebiehali počas Karpatsko-duklianskej operácie. Má nezvyčajný tvar, keďže hlavná budova bola navrhnutá ako podobizeň protitankovej míny. Výstava je bohatá na množstvo originálnych exponátov. Uvidíte tam napríklad vojenskú techniku, rôzne uniformy, odznaky a dokumenty, ktoré súvisia s vojnou. Dokopy sa tam nachádza viac ako 10 000 vzácnych predmetov. Najzaujímavejšia časť sa nachádza v exteriéri, kde je združená všetka veľká technika. Popri tom si môžete pozrieť krátke dokumentárne filmy, ktoré vám vysvetlia, ako prebiehali boje v tejto časti.

Údolie smrti

Pri Svidníku nájdete niekoľko ďalších atrakcií spojených s 2. svetovou vojnou. Jednou z nich je Údolie smrti. Neslávne známe je kvôli stretom povstalcov s vojakmi, ktoré sa tu odohrali v októbri 1944. Prebehli tu boje v rámci Karpatsko-duklianskej operácie, ktoré sa pokladali za jedny z najväčších, ktoré sa počas 2. svetovej vojny odohrali v horských oblastiach. V súčasnosti sa tam nachádza výstava veľkej vojenskej techniky. Osem tankov je rozmiestnených v rovnakom priestore, kde sa v minulosti udiali bitky a symbolicky tak pripomínajú atmosféru tohto obdobia.

Zdroj: Milan Kapusta

Údolie smrti sa nazýva územie v údolí potoka Kapišovka v okrese Svidník. V dňoch 25. – 27. októbra 1944 sa tu odohrala najťažšia tanková bitka Karpatsko-duklianskej operácie počas II. svetovej vojny. Medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Pisaná ostali ponechané sovietske tanky T-34/85 znázorňujúcu tankovú rotu v útoku. Ďalšie jednotlivé tanky T-34/85 môžu návštevníci nájsť aj pri ostatných obciach údolia. Pri vstupe do Údolia smrti vedľa hlavnej cesty z Dukly do Svidníka sa nachádza Ústredný

Pamätník, Nemecká

Pri Nemeckej sa počas 2. svetovej vojny odohrala jedna z najtragickejších udalostí na Slovensku. Nemecké vojská tam v januári 1945 popravili 900 ľudí. Z úcty k nevinný obetiam tu po skončení vojny postavili pamätník, ktorý zachytáva najdôležitejšie fakty o tejto tragickej udalosti.

Zdroj: kil

Pamätník v Nemeckej patrí k najznámejším

Petržalské bunkre

Už pred začiatkom 2. svetovej vojny sa s nepokojom sledoval vzostup fašizmu v Nemecku a rastúca moc Hitlera. V 30-tych rokoch sa preto rozhodli popri hraniciach Československa vybudovať obranný systém, ktorý pozostával z viacerých bunkrov. Najviac ich uchovali v Petržalke. Jeden z nich sa podarilo vďaka skupine nadšencov zrekonštruovať a v súčasnosti sa tam nachádza múzeum, v ktorom uvidíte aj viaceré prvky pôvodnej obrany.

Zdroj: Tla gent SR

V súčasnosti Ministerstvo obrany SR predáva v Bratislave petržalské bunkre, ktorá tvoria súvislý obranný celok na území hlavného mesta SR Bratislavy. Jedným z bunkrov je BS-8 a bol vybudovaný zhruba v strede petržalskej obrannej línie. Je zároveň najväčší situovaný z hruba v strede obrannej línie neďaleko Kopčianskej cesty v bezprostrednej príhraničnej oblasti s Rakúskom. V súčasnosti je súkromným vojenským múzeum a iniciátorom jeho založenia prevádzkovania je známy bratislavský novinár a fotore

Nemecký vojenský cintorín, Važec

Na našom území sa nachádza 6 cintorínov, kde sú pochovaní padlí vojaci nemeckých vojsk. Ten najkrajší sa nachádza medzi Štrbou a Važcom na lúke s nádherným výhľadom na Vysoké Tatry. Svoje posledné miesto odpočinku tu 6500 mužov, ktorí padli počas bojov na strednom a východnom Slovensku.

Zdroj: Jaroslav Slašťan

Cintorín, Važec

Autor článku

Iveta Yka Hricková

Editorka webu Žena.pluska.sk
Online žurnalistike sa venuje od roku 2008. Pracovala v rôznych redakciách a písala o všetkom od gastronomických tém, cez zdravie, až po šport. Najlepšie sa cíti v ženskom segmente, kde sa vďaka Báječnej Žene vrátila opäť od začiatku roka 2024.