TIETO veci do práčky skutočne nepatria! Môžete si ich zničiť
10. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: shutterstock
Práčka nechýba snáď v žiadnej domácnosti! Viete však, čo by ste do nej nemali dávať?

Zdroj: Žena.sk
Napriek tomu, že práčky používame každý deň, môžeme občas pozabudnúť na to, že niektoré veci do nich nemôžeme dávať. Niektoré z nich môžu byť poškodené teplotou, mechanickým pohybom v bubne alebo dokonca prostriedkami používanými pri praní. Pri niektorých kúskoch je vhodné vrátiť sa k starému dobrému ručnému praniu alebo využiť služby čistiarne.
Čipka
Čipka je krásny a elegantný materiál, ktorý sa často používa na výrobu šiat. Obľúbená je aj pri výrobe spodnej bielizne. Vďaka svojej jemnosti má však tendenciu zachytiť sa na háčikoch alebo iných predmetoch vo vnútri práčky, čo ju môže poškodiť, roztrhnúť či natiahnuť. Nepriaznivo na ňu pôsobí aj samotný pohyb bubna, a to aj v prípade, že nastavíte otáčky na najnižšie. Jemné detaily a textúra čipky sa môžu poškodiť alebo deformovať, čo môže ovplyvniť celkový vzhľad a kvalitu odevu. Odporúča sa preto prať odevy z čipky v rukách. Ak sa tomu chcete vyhnúť, môžete použiť špeciálne vrecúška na pranie, ktoré tento materiál aspoň čiastočne ochránia.
Zdroj: Shutterstock
Čipka je krásna, ale jej údržba dá občas zabrať.
Koža
Koža je prírodný materiál, ktorý sa môže poškodiť pri nadmernom trení a teplote. Pranie v práčke môže viesť k strate pružnosti a flexibility kože, čo môže ovplyvniť aj pohodlie pri nosení či funkčnosť oblečenia alebo topánok. Koža navyše pri nesprávnom a rýchlom vysušení môže popraskať. Preto je najlepšie kožené veci čistiť ručne pomocou mäkkej handričky a špeciálneho čistiaceho prostriedku určeného pre takéto povrchy. Týmto spôsobom môžete zachovať ich kvalitu, vzhľad a predĺžiť životnosť.
Zdroj: Shutterstock
Kožené bundy sú obľúbené, ale do práčky nepatria.
Páperové bundy
Či už ide o zimné bundy alebo paplóny, páperie je obľúbený materiál so skvelými izolačnými vlastnosťami. Problém však nastáva pri čistení. Páperie nie je určené na styk s vodou a už vôbec nie na pranie v práčke. Páperová výplň sa zdeformuje, môže sa poškodiť alebo roztrhnúť, čo môže navyše spôsobiť poškodenie práčky. Čistenie tohto druhu odevov nechajte radšej na profesionálov.
Zdroj: shutterstock
Páperové bundy radšej do práčky nedávajte.
Vlna
Vlna je elegantný a prírodný materiál, ktorý sa často používa na výrobu teplých svetrov, šiat a šálov. Aj keď sa môže zdať pohodlné a rýchle prať vlnené veci v práčke, radšej sa tomu vyhnite, pretože v konečnom dôsledku môžete narobiť viac škody. Vlna je veľmi citlivý materiál, ktorý môže negatívne reagovať na vodu a teplo či intenzívnejší pohyb v bubne práčky, čo môže spôsobiť zmenšenie, deformáciu alebo dokonca roztrhnutie vlnených vlákien. Preto je najlepšie prať vlnené odevy ručne vo vlažnej vode s jemným čistiacim prostriedkom určeným na vlnu. Takto si môžete byť istí, že vaše vlnené veci budú čisté a chránené pred poškodením. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete prať vlnu v práčke, uistite sa, že používate špeciálny program na jemné tkaniny alebo na vlnu a dajte oblečenie do vrecúška na jemné pranie, aby ste minimalizovali riziko poškodenia.
Zdroj: Shutterstock
Vlna je veľmi obľúbený materiál.
Skontrolujte vrecká
Dôležitý tip, ktorý vám môže ušetriť veľa času, peňazí a nepríjemností: skontrolovať vrecká svojho oblečenia pred praním. Možno sa to zdá ako jednoduchý krok, ale v skutočnosti môže mať veľký vplyv na starostlivosť o oblečenie. Predstavte si to, máte len pár minút, rýchlo vkladáte oblečenie do práčky a zrazu zistíte, že ste zabudli vybrať kľúče z vrecka vašich džínsov. To môže byť nielen nepríjemné, ale aj drahé, ak sa kľúče poškodia alebo poškodia práčku. Nehovoriac o tom, že vo vreckách môžete zabudnúť aj šperky, ktoré sa môžu počas prania stratiť.
Zdroj: Canva
Na toto pri praní nezabúdajte.
Vyprali ste si už niekedy rúž, ktorý ste si zabudli vo vrecku? Ak sa vám to nejakou nešťastnou náhodou podarilo, určite viete, že vypratá papierová vreckovka je oproti tomu nič!