Reklama

Toto do odtoku a záchoda nikdy nevylievajte! Spôsobí to vážne problémy

Čo do odtoku nepatrí?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Odtoky a záchody nie sú čiernou dierou, ktorá všetko pohltí. Čo do nich nepatrí?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ZABAVTE SA! Ide o nadprirodzený jav alebo obyčajnú fyziku?
    Zdroj: Žena

    Oleje a mastné zvyšky z kuchyne

    Oleje z varenia a mastné zvyšky nesmú byť vylievané do odtoku. Okrem toho, že ho môžu upchať vo vašom dome či byte, môžu mať negatívne dôsledky na kanalizačné systémy a životné prostredie. Ukladajú sa na stenách potrubia a postupne sa na seba vrstvy nabaľujú, čo môže vytvoriť blokády, ktoré vedú k upchatiu kanálov. Opravy kanalizačných systémov sú navyše veľmi nákladné.

    Správne nakladanie s olejmi z kuchyne je dôležitou súčasťou snahy o udržateľnosť. Použitý olej preto zbierajte do fliaš a odovzdávajte napríklad pri obchodných domoch do nádob na to určených.

    Pozor na plasty!

    Plasty, najmä jednorazové plastové výrobky, ako sú sáčky, slamky či príbory, ale napríklad aj mikroplasty, sú jedným z najzávažnejších faktorov, ktoré spôsobujú znečisťovanie riek, jazier a oceánov. Plasty sa nerozkladajú a môžu zostávať v životnom prostredí stáročia. Keď sa dostanú do vodných ekosystémov, ohrozujú morský život, pretože zvieratá môžu plasty prehltnúť alebo sa do nich zachytiť.

    Lieky

    Nepoužité lieky by sa nikdy nemali vyhadzovať do odpadkového koša alebo vylievať do odtoku, pretože existuje riziko, že ohrozia pitnú vodu. Ak sa dostanú do odpadových vôd, môžu kontaminovať aj pitnú vodu. To predstavuje riziko pre zdravie ľudí a životné prostredie. Nepoužité lieky vždy odovzdajte naspäť do lekárne.

    Záchod nie je odpadkový kôš

    Vlhčené obrúsky, vatové tampóny či iné hygienické výrobky nie sú biologicky odbúrateľné a nerozkladajú sa tak rýchlo ako toaletný papier, nepatria preto do záchodu. Zhluk materiálov môže spôsobiť zablokovanie kanalizačných potrubí.

    Farby, rozpúšťadlá a iné chemikálie

    Farby, rozpúšťadlá a iné chemikálie obsahujú rôzne toxické látky, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie, aj pre životné prostredie. Niektoré z týchto látok môžu spôsobiť alergie, podráždenie pokožky alebo dýchacie problémy. Iné môžu byť karcinogénne a spôsobovať vážne zdravotné problémy, ak s nimi príde človek do kontaktu.

    Ak sa farby a chemikálie dostanú do odtoku, okrem toho, že ho môžu poškodiť napríklad rozleptaním, môžu sa dostať až do verejných kanalizačných systémov a čističiek odpadových vôd. Tieto látky sú z vody ťažko odstrániteľné, preto môže mať následne kontaminovaná pitná voda vážne následky pre ľudí. Keď sa zasa dostanú do vodných tokov, môžu mať škodlivý vplyv na životné prostredie. Ohrozujú rastliny a živočíchy vo vodných ekosystémoch a spôsobujú dlhodobé ekologické škody.

    Plienky patria do koša

    Jednorazové plienky dokážu absorbovať obrovské množstvo tekutiny, a tak sa veľmi ľahko stanú "štopľom" v kanalizačnom systéme. Rovnako to platí aj pre hygienické vložky a tampóny. Všetky hygienické potreby patria preto do odpadkového koša.

    Zvyšky potravín

    Väčšie kusy jedla, zeleniny, ovocie alebo iné pevné časti, by nemali byť vylievané do odtoku, pretože môžu spôsobiť upchatie a problémy v kanalizačných systémoch, čo môže viesť k úplnému zablokovaniu potrubia a následným opravám. Rovnako by sa takéto kusy potravín nemali vylievať ani do záchodov, pretože spôsobujú problémy s hlodavcami.