Reklama

Trápi vás nepríjemná rozacea? Čím staršia, tým červenšia

Rozaceu
zhoršuje UV žiarenie aj príliš
parfumovaná
kozmetika...

Zdroj: shutterstock

Reklama

Rozacea je jedným z najčastejších kožných ochorení. Aj keď ide o chronickú zápalovú poruchu, existujú rôzne spôsoby liečby a zmiernenia symptómov.

Rozacea nie je infekčná, prejavuje sa najčastejšie na tvári na lícach, krídlach nosa, brade a niekedy aj na čele, prípadne ušniciach a krku. Najčastejšie sa po prvý raz objaví v tridsiatke, s pribúdajúcimi rokmi je jej výskyt častejší. Na jej vznik vplýva viacero faktorov, ako je genetická predispozícia a fenotyp jedinca, čo znamená, že sa vyskytuje častejšie u ľudí so svetlým fenotypom a s bledými očami. K ďalším faktorom vzniku patrí nadmerná expozícia kože UV žiareniu, hormonálne zmeny, nevhodná, respektíve príliš agresívna kozmetika, neliečené zápalové ochorenia napríklad gastrointestinálneho traktu a podobne.

Žilky aj vyrážky

Rozacea postihuje predovšetkým tvár a môže sa prejaviť sčervenaním, viditeľnými žilkami na lícach a nose. Koža býva citlivá a teplá, objavujú sa aj problémy s očami, ktoré bývajú suché, podráždené a opuchnuté. Častým príznakom je aj zhrubnutá koža na nose, ktorý vyzerá ako cibuľovitý. Precitlivená pokožka môže svrbieť, páliť, štípať, môže sa objaviť napätie a celkové nepohodlie.

Zdroj: Shutterstock

Najbežnejšou liečbou rozacey sú lieky na predpis, používanie upokojujúcich produktov na starostlivosť o pleť a laserová a svetelná terapia.

Starostlivosť o pleť s rozaceou

Hoci v súčasnosti neexistuje univerzálny liek na rozaceu, dá sa zmierniť zmenou životného štýlu v kombinácii s lekárskou liečbou. Odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšie je používať krém s SPF na dennej báze, keďže UV žiarenie je dokázateľný faktor zhoršujúci rozaceu. Starostlivosť o pleť by sa mala zamerať na hydratáciu, upokojenie a posilnenie kožnej bariéry. Základom je vhodný nedráždivý čistič pleti, upokojujúci krém a produkt s SPF. Výborné sú produkty obsahujúce extrakty z rastliny Centella asiatica, takzvané cica krémy, a séra, ktoré pleť upokojujú. Vynikajúcimi zložkami posilňujúcimi kožnú bariéru sú aj ceramidy. Vhodné sú aj spreje s obsahom termálnej vody, ktoré sa môžu skladovať v chladničke.

Anketa

Trápi aj vás začervenanie pokožky?

Kedy navštíviť lekára?

Ak voľnopredajné produkty a obmedzenie spúšťačov ochorenia nezaberajú, treba vyhľadať pomoc dermatológa, ktorý presne diagnostikuje stav pokožky a nastaví správnu liečbu. Najbežnejšou liečbou sú lieky na predpis, používanie upokojujúcich produktov na starostlivosť o pleť a laserová a svetelná terapia. Lokálnu liečbu predstavujú rôzne krémy, ktorých cieľom je znižovať zápal kože (nejde o kortikosteroidy). K moderným liečebným metódam patrí ošetrenie špeciálnym laserom, ktoré redukuje zápal a odstraňuje nežiaduce cievky.

Zdroj: shutterstock

Rozaceu zhoršuje UV žiarenie aj príliš parfumovaná kozmetika...

Báječná rada

NA TOTO POZOR!

Rozaceu okrem UV žiarenia zhoršuje príliš parfumovaná kozmetika, prírodná kozmetika plná rastlinných extraktov a esenciálnych olejov, ktoré môžu pôsobiť dráždivo, ba až vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu. Môžu dráždiť aj priveľmi silné aktívne látky ako vitamín C, AHA kyseliny alebo retinol.