Reklama

Uff, tak toto je NECHUTNÉ! Poznáte TIETO najšpinavšie miesta vo vašej domácnosti?

Najšpinavšie miesta v domácnosti

Zdroj: shutterstock

Reklama

Poznáte najviac špinavé miesta vo vašej domácnosti? Niektoré body vás rozhodne prekvapia!

HUBKY NA RIAD

Najzanedbanejšou vecou v domácnosti je tá, ktorou najčastejšie niečo čistíte – hubka na umývanie kuchynského riadu, tvrdia vedci. Vinou prostredia, ktoré vyhovuje baktériám, ich má o desiatky percent viac ako záchodová misa. Prispieva k tomu aj neustála vlhkosť a časté používanie, podobne ako usádzanie mikronečistôt zo zvyškov jedál. A keďže nejde o zásadnú finančnú položku a hubku používate v jedálenskom prostredí, určite ju vymieňajte častejšie.

Zdroj: Shutterstock

Ilustračná foto

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lenka Šóošová zverejnila nevinný záber z dovolenky
    Zdroj: Žena

    UTIERKY A UTERÁKY

    Americká štúdia hovorí o baktérii coliform, ktorá je prítomná až v 89 % kuchynských utierok. V štvrtine dokonca našli aj nebezpečnú E-coli. Ich zárodky môžu viesť k otrave potravín. Utierky a uteráky preto neustále vymieňajte, každý člen domácnosti by mal mať vlastný, treba ich prať pri vyššej teplote, pravidelne aj s pridaním octu, a poriadne ich vysušiť

    Zdroj: Karolina Grabowska na Pexels

    Ilustračná foto

    HOLIACE POTREBY

    Pri holení sa obrusujú tenké vrstvy odumretej kože, ktoré začnú na strojčeku postupne zahnívať. Veľký zreteľ dávajte aj na čistenie a výmenu kozmetických štetcov a pudreniek, pri pravidelnom používaní si pleť ničíte prenášanými baktériami.

    Zdroj: freepik

    ilustračná foto

    ZUBNÉ KEFKY

    Zubná kefka a jej držiak sú podobný prípad až na to, že biologického materiálu je v nej o niečo menej, ale o to častejšie ju používate a je v neustálom styku s vodou. Kefku by ste nemali meniť len kvôli hygiene, ale aj mechanickému opotrebovaniu. Čím je tvrdšia, tým viac vám namáha ďasná a zhoršuje celkový stav chrupu.

    Zdroj: Shutterstock

    ilustračná foto

    DOSKY NA KRÁJANIE

    Až 18 % dosiek obsahuje potenciálne nebezpečné koliformné baktérie a 14 % kvasinky. Podobne zle sú na tom drevené i plastové dosky, na ktorých pri pravidelnom používaní ostávajú miniatúrne čiastočky surovín. Nevyhnutné je umývať ich v umývačke alebo ručne horúcou vodou a so saponátom. Pravidelne ich prečistite antibakteriálnou octovou vodou, do hĺbky sódou bikarbónou, zápachu ich zas zbaví citrónová šťava.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    ilustračná foto

    MOBILY A TABLETY

    Hoci záchodovej dosky verejných toaliet by sa väčšina ľudí holou rukou nikdy nedotkla, cudzie tablety či telefóny ochotne vezmú do rúk. Ibaže sa dokázalo, že dotykové obrazovky týchto nevyhnutných elektronických pomocníkov majú oveľa viac nebezpečných baktérií vrátane tých zo stolice ako verejné toalety. Niekoľkokrát denne ich teda čistite vlhčenými utierkami alebo nie príliš agresívnymi antibakteriálnymi roztokmi. Takisto klávesnice, televízne ovládače, ale aj ostatné často kontaktované povrchy v domácnosti, ako sú napríklad kľučky.

    Zdroj: shutterstock

    ilustračná foto

    KOZMETIKA

    Už sa nepamätáte, ako dlho vám v šuplíku ležia očné tiene, púder alebo rúž, ktorý použijete len občas? Na obale je uvedený dátum spotreby. Ten sa počíta od prvého otvorenia prípravku. Tiene a púdre treba vyhodiť hneď, ako zatvrdnú a nedajú sa nabrať alebo navlhnú. Rúž, keď zmení vôňu alebo konzistenciu. Pudrenky treba prepierať každých pár dní.

    Zdroj: shutterstock

    ilustračná foto

    HRAČKY ZVIERAT

    Zistilo sa, že 23 % hračiek a pomôcok domácich miláčikov má v sebe potenciálne nebezpečné baktérie stafíkov, čo je najvyšší podiel zo všetkých najbežnejších predmetov v domácnosti. Kvasinky a plesne napádajú až 55 % hračiek a asi 14 % obsahuje koliformné baktérie.

    Zdroj: shutterstock

    ilustračná foto