Reklama

Ukončenie pracovného pomeru. Viete, ako je to s výpoveďou a odstupným?

Ilustračná fotka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Koniec jednej pracovnej etapy? A viete, ako je to s výpoveďou, odstupným aj povinnosťami, ktoré z výpovede plynú?

V tomto článku sa dozviete:

  • Aká dlhá môže byť výpovedná lehota
  • Akými spôsobmi môže byť ukončený pracovný pomer
  • Výpoveď - povinné náležitosti v roku 2024
  • Výpovedná doba – čo sa stane, ak nenastúpite do práce
  • Odstupné

Podľa zákona je dĺžka výpovednej doby najmenej jeden mesiac. Ale ak ste zamestnaná u jedného zamestnávateľa dlhšie ako rok, dĺžka výpovednej doby je najmenej dva mesiace, pričom výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
V praxi to znamená, že ak od zamestnávateľa obdržíte výpoveď hoci aj 1. apríla, výpovedná lehota vám začne plynúť až od 1. mája.  

Zdroj: Shutterstock

Toto by ste mali vedieť:

Mali by ste myslieť na to, že podanie výpovede je právnym úkonom a platí to aj v prípade, ak výpoveď zo zamestnania dávate zamestnávateľovi vy.

Pracovný pomer môžete ukončiť takto:

1/Dohodou

Je to najjednoduchší spôsob ukončenia pracovného pomeru. Je pre vás výhodný, ak sa so zamestnávateľom dohodnete na presnom dátume jeho ukončenia. Môžete ho pokojne ukončiť aj zo dňa na deň.

Toto by ste mali vedieť:
Dohoda sa uzatvára písomne a jedno jej vyhotovenie vám musí zamestnávateľ dať. Pokiaľ o to požiadate, dohoda musí obsahovať dôvod vášho odchodu.

Zdroj: Shutterstock

2/ Výpoveďou zo strany zamestnanca

Ak využijete túto možnosť, môžete to urobiť z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Myslite však na to, že váš pracovný pomer sa v tomto prípade neskončí okamžite, ale až po uplynutí zákonom ustanovenej alebo dohodnutej výpovednej doby. Jej dĺžka je najmenej jeden mesiac. 

3/ Okamžitým skončením pracovného pomeru

Dá sa to, ak napríklad nemôžete podľa lekárskeho posudku ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ vás do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku nepreradil na inú pre vás vhodnú prácu.

Zdroj: Shutterstock

Odísť z práce okamžite máte právo aj v prípade, ak vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti.

Možností na okamžitý odchod z práce je samozrejme oveľa viac.
 
Tu si pozrite VZOR okamžitého skončenia pracovného pomeru

Zdroj: Shutterstock

Toto by ste mali vedieť:
Okamžité skončenie pracovného pomeru musíte oznámiť písomne, musíte v ňom vymedziť jeho dôvod a do mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozviete, ho doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné.  

4/ V skúšobnej dobe

Je to azda najjednoduchší odchod z práce a môžete to urobiť písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez jeho uvedenia. Myslite na to, že písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru by ste mali zamestnávateľovi doručiť aspoň tri dni pred dňom, keď si želáte pracovný pomer skončiť. 

Zdroj: Shutterstock

5/ Skončením pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

Tento pracovný pomer sa skončí uplynutím stanovenej doby. Ak ho chcete ukončiť skôr, platia rovnaké pravidlá ako pri pracovnom pomere na dobu neurčitú, teda výpoveďou, okamžitým skončením, či skončením v skúšobnej dobe. 

Výpoveď - povinné náležitosti v roku 2024

Aby sa výpoveď mohla považovať za platnú a je jedno, či ju podá zamestnanec alebo zamestnávateľ, musí byť písomná. V tomto prípade by ste mali vedieť, že výpoveď zaslaná formou emailu nie je dostatočná.

Dôležité je aj riadne doručenie výpovede, teda osobné odovzdanie výpovede na pracovisku alebo na inom mieste, kde je zamestnanec k zastihnutiu. Ak to nie je možné, alternatívou je odoslanie (zo strany zamestnávateľa) výpovede poštou výhradne do vlastných rúk zamestnanca s odbernou lehotou, ktorá nesmie byť kratšia ako 10 dní. Ak v tejto lehote zamestnanec výpoveď neprevezme, považuje sa za doručenú dňom odmietnutia jej prevzatia alebo dňom, kedy pošta vráti výpoveď zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú.

Zdroj: Shutterstock

Toto by ste mali vedieť:
Pri osobnom doručení výpovede by pri jej odovzdaní mali byť prítomní aspoň dvaja svedkovia, ktorí pri odmietnutí jej prevzatia v prípade súdneho sporu vedia dosvedčiť, že si ju zamestnanec odmietol prevziať. Ak sa výpoveď považuje za doručenú, začína plynúť výpovedná doba.

Čo ak zamestnanec počas výpovednej doby nenastúpi do práce

Zvyčajne je akýmsi nepísaným pravidlom, že zamestnanec, ktorému plynie výpovedná doba, začne svoju prácu flákať a neplní ju tak, ako doposiaľ. Občas sa však stane, že do práce prestane chodiť.  

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Podľa zákonníka práce robí chybu, lebo platí, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u svojho zamestnávateľa a napríklad nastúpi do nového zamestnania, jeho „starý“ zamestnávateľ má voči nemu právo finančne ho potrestať. V praxi je reč o akejsi peňažnej náhrade, ak bola zároveň dohodnutá v pracovnej zmluve. Jej výška sa rovná sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku zamestnanca a dĺžky výpovednej doby.

Odstupné

V niektorých prípadoch ukončenia pracovného pomeru má zamestnanec popri výpovednej dobe taktiež nárok na dodatočnú peňažnú kompenzáciu (nad rámec bežnej mzdy) v podobe odstupného.
 
Kedy má zamestnanec na odstupné nárok a v akej výške, závisí od niekoľkých faktorov:

  • Napríklad od toho, prečo bola výpoveď zamestnancovi daná a ako dlho vo firme pracoval.
  • Na žiadne odstupné nemá zamestnanec nárok, ak dostal napríklad výpoveď preto, že si neplnil pracovné povinnosti a zamestnávateľ ho na to písomne upozornil a to hoci aj vtedy, keď má nárok na 3-mesačné odstupné, lebo jeho zamestnanecký pomer trval päť a viac rokov.  

Zdroj: Shutterstock‎

  • Na odstupné má zamestnanec nárok, ak bol z práce prepustený napríklad pre nadbytočnosť. Vtedy sa môže dožadovať odstupného aj po dvoch rokoch v zamestnaní.  

Toto by ste mali vedieť:
Na odstupné nemáte nárok, ak odchádzate z práce pre organizačné zmeny alebo racionalizačné opatrenia, kedy dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa (napríklad pri predaji podniku).

Viac si môžete prečítať TU.

Vyberáme pre vás niečo PLUS