Reklama

Úmrtie blízkeho. Čo všetko treba vybaviť pred poslednou rozlúčkou?

žena - senior - smútok - depresia

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Odchod blízkeho človeka na večnosť je vždy ťažký. Nespája sa však len so smútkom a slzami, ale aj množstvom nevyhnutných návštev úradov a inštitúcií. Čo všetko je potrebné v tejto ťažkej situácii vybaviť?

Ak zomrie manžel, bolo by najlepšie, keby všetko nutné vybavovala manželka a opačne. Niekedy to však z rôznych dôvodov nie je možné. Vtedy môžete na tento účel poveriť niekoho iného. Potrebujete však na to splnomocnenie, ktoré musí byť notársky overené.  

Hovoriť by sme si mali hlavne veci, ktoré by mohli ovplyvniť vzťah, ako sú traumy, choroby a iné dôležité veci.

Zdroj: Shutterstock

V deň tragickej udalosti

Nie zriedka zomrie váš blízky príbuzný doma. Ak sa to žiaľ stane, vlajte linku 112. jej pracovníci na miesto vyšlú obhliadajúceho lekára.
Ak umrie v nemocnici alebo v domove dôchodcov, musia vám to bezodkladne oznámiť lekári, ktorí
zabezpečia aj obhliadku tela nebohého. Lekár vystaví úmrtný list. Ten si odložte, pretože ho
budete ešte potrebovať.

Zdroj: Shutterstock

Nasleduje prevoz tela do márnice, a to pohrebnou službou. Myslite na to, že konkrétnu pohrebnú službu vám nikdy nemôže odporučiť lekár, hrozila by mu za to vysoká pokuta. V niektorých prípadoch, napríklad pri predčasnom úmrtí, náhlom úmrtí a podobne, je ešte zákonom ustanovená povinná pitva. Až po nej nasleduje prevoz do márnice. Tú vám otvoria na žiadosť na obecnom alebo mestskom úrade.
Nezabudnite informovať všetkých blízkych, známych, kolegov, priateľov, zamestnávateľa a podobne o tom, čo sa stalo. Ak sa cítite veľmi zle, požiadajte lekárov, aby vám dali lieky na upokojenie.  

Ďalší postup

S úmrtným listom, občianskym zosnulého a so svojím občianskym (ak máte splnomocnenie,
tak aj so splnomocnením) musíte zájsť na matriku. Tu zapíšu túto skutočnosť do knihy úmrtí. Mali by ste to stihnúť do piatich dní od úmrtia. Ak bol váš zosnulý blízky člen cirkevnej spoločnosti, k povinnosti pozostalého po smrti patrí aj informovanie príslušného farského úradu. Pri zápise do cirkevnej matriky vyžadujú od pozostalých predloženie originálu listu o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí s úradnou pečiatkou štátnej matriky. Zároveň treba dohodnúť pohrebný obrad.  

Nezabudnite ani na toto

Matrika oznámi danú skutočnosť príslušnému okresnému úradu, Sociálnej poisťovni a Úradu
pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tak si nad týmto nemusíte lámať hlavu. Vy nezabudnite oznámiť úmrtie blízkeho ďalším inštitúciám, voči ktorým mal nejaké záväzky. Urobte to čo najskôr.

Zdroj: Shutterstock

Keďže matrika posiela informácie o úmrtiach na úrady len raz mesačne, bude lepšie, ak do Sociálnej poisťovne zájdete vy, hlavne ak bol zosnulý poberateľom dôchodku či iných sociálnych  dávok. Nezabudnite si so sebou vziať opäť úmrtný list, občiansky preukaz zosnulého aj ten svoj. Prípadné nedoplatky na poistnom a iné dlhy sa automaticky stávajú súčasťou dedičského konania.
Ak bol zosnulý živnostník, treba za neho podať daňové priznanie.  

O úmrtí svojho blízkeho informujte aj príslušnú dôchodcovskú správcovskú spoločnosť, v ktorej
si váš blízky sporil na dôchodok. Treba predložiť kópiu úmrtného listu. S úsporami v II. pilieri sa
ďalej nakladá podľa zákona. Takisto treba zájsť do zdravotnej poisťovne zosnulého a odovzdať
zdravotnú kartičku. Treba vrátiť aj zapožičané zdravotnícke pomôcky. Rovnako oznámiť úmrtie všeobecnému lekárovi, zamestnávateľovi, vhodné je zájsť aj do banky – i keď tá je v týchto prípadoch prepojená so štátnymi inštitúciami. Zrušené sú spravidla spoplatnenia účtu a zasielanie výpisov. Výber a prevod peňazí po smrti blízkeho nie je možný. Účet ostáva zablokovaný až do ukončenia dedičského konania. Po jeho ukončení predložia dediči banke právoplatné uznesenie o dedičstve, na základe ktorého môžu znovu nakladať s finančnými prostriedkami na účte zosnulého. Ak mal váš blízky v banke hypotekárny úver, ani po oznámení jeho úmrtia banka úročenie nezastavuje. Preto treba pokračovať v splácaní úveru, respektíve čo najskôr zabezpečiť jeho splácanie. 

Zdroj: Lukáš Koco

Úradovačky nekončia

Ďalšou vecou, ktorú treba vybaviť po smrti blízkeho, je informovať dodávateľov, ktorí mu poskytovali telekomunikačné služby či energie. Čo sa týka poskytovateľov energií, tých je dnes na trhu viac a každý z nich má trochu iné pravidlá a postupy, ktorými sa riadia v tejto situácii. Pre[1]to odporúčame pozostalým, aby čo najskôr po úmrtí blízkeho kontaktovali poskytovateľa služieb, ktoré zomrelý využíval. Ten im poskytne presné informácie, ako majú postupovať ďalej. Podobne je to s mobilnými operátormi.

Pracovné voľno?

Podľa zákona máte nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb. Nárok na jednodňové voľno máte aj pri úmrtí rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca svojho manžela/manželky a manžela/manželky svojho súrodenca. Pri vybavovaní pohrebu týchto osôb máte nárok na ďalší deň voľna. Potvrdenie, ktorým sa preukážete u zamestnávateľa, vám vydá buď pohrebná služba, alebo matrika.  

Zdroj: Franti?ek Iv?n

Koľko stojí pohreb
Mali by ste vedieť, že takmer každé rozhodnutie a úkon, ktoré urobíte po úmrtí svojho blízkeho, sú spoplatnené. Začína sa to odvozom zosnulého do priestorov pohrebnej služby a končí sa úpravou hrobového miesta po pohrebnom obrade. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre civilný alebo cirkevný
pohreb. Treba tiež kúpiť rakvu. V rozpočte treba počítať s prenájmom hrobového miesta, ktorý je stanovený na 10 rokov dopredu, a s náhrobným kameňom – ten, samozrejme, nemusí byť vyhotovený hneď. Na koľko sa takéto výdavky vyšplhajú, sa dá stanoviť len veľmi ťažko, spravidla rátajte s výdavkami od 1500 až do 5 000 eur.
 
Mali by ste vedieť
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prispieva na pohreb iba smiešnou sumou 79,67 eura a nárok na ňu máte do jedného roka od úmrtia blízkeho. Ak však zomrel na následky pracovného úrazu alebo
choroby z povolania, príspevok na pohreb sa môže vyšplhať až do výšky 3 308,80 eura a vypláca ho Sociálna poisťovňa.