Reklama

Vizitka vás prezradí

Reklama

Mať vlastnú vizitku je dnes už bežnou vecou. Na mnohých pracovných stretnutiach i iných akciách sa bez nej jednoducho nezaobídete. Viete však, ako by mala správna vizitka vyzerať a pravidlá pri jej používaní platia?

Aj vaša vizitka je vašou „vizitkou“ a mnohé o vás vypovedá, podobne ako vaše správanie či imidž. Na mnohých pracovných pozíciách je absolútnou nevyhnutnosťou. Aby vás však nepriviedla do rozpakov, mali by ste presne vedieť, čo by mala obsahovať a ako si ju podľa všetkých pravidiel spoločenského styku vymieňať.

Vizitka či navštívenka?
Slovo vizitka pochádza z francúzštiny a znamená navštíviť, preto občas používame aj výraz navštívenka. Najčastejšie sa stretávame s pracovnými vizitkami, avšak zriedkavosťou nie sú ani osobné (súkromné) vizitky.

Vizitka vás reprezentuje, nemala však byť výstredná, ale naopak čo najdecentnejšia. Ak si dávate vyrobiť vizitku sami, dbajte na to, aby nebola príliš krikľavá a ukazovala vás len v tom najlepšom svetle. Prirodzene, pri firemných vizitkách, ktoré sú unifikované si príliš vyberať nemôžete.

Čo má byť na vizitke?
Na vizitke by mali byť základné údaje o vás, ako osobe, ktorej vizitka patrí, teda celé meno, pracovná funkcia, meno firmy či organizácie pre ktorú pracujete i kontaktné údaje. Číslo mobilného telefónu nie je nevyhnutné. Na pracovnej vizitke by nemali figurovať vaše osobné – privátne údaje, teda bydlisko, či číslo súkromného mobilu. Tieto súkromné údaje uvádzajte len vo výnimočných prípadoch, a to len pripísaním údajov ručne.

Uvádzať titul na vizitke, alebo nie? Ak váš titul má niečo spoločné s vašou pracovnou pozíciou, mali by ste ho uvádzať, titul bakalára sa uvádzať nezvykne. Pri cudzojazyčných vizitkách sa uvádzajú tituly podľa zvyklostí danej krajiny. Ak máte k dispozícii len jednej formát vizitky, zvyknú sa na jednej strane uvádzať údaje v slovenčine, a na druhej v niektorom svetom jazyku.

Ak sa pohybujete častejšie v zahraničí, je vhodné si dať vyhotoviť vizitku priamo v jazyku danej krajiny. Odlišnosti sa netýkajú len uvádzaných údajov, ale napríklad aj veľkosti formátu vizitky.

Základné pravidlá
Vizitky vždy skladujte vo vizitkári Nepatria ani do peňaženky, ani do vrecka. Vždy ich z vizitkáru rozdávajte, a ak dostanete vizitku od partnera, uložte si ju. Slušnosť káže, aby ste si vizitku druhej strany prečítali a prípadne sa opýtali na výslovnosť mena, čí iný detail.

Okrem osobného styku sa vizitky používajú aj pri posielaní darov a kytíc, či kondolencií. Ak dostanete dar či konodolenciu s vizitkou, očakáva sa od vás poďakovanie.

Autor: Seth

Vyberáme pre vás niečo PLUS