Vňate v kuchyni: Petržlenová aj zelerová sú skvelé, ale... Ktorá je výživnejšia?
21. 4. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:35)

Zdroj: getty images
Úžasný zdroj vitamínov, minerálnych látok a rôznych antioxidantov. Aké vňate doma používate vy?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: ZDRAVIE
Zdroj: Shutterstock.com
Galéria k článku
Petržlenová vňať
Z 10 g petržlenovej vňate získate 164 mikrogramov vitamínu K, čo je 136 % dennej potreby.
Je to úžasný zdroj vitamínov, minerálnych látok a rôznych antioxidantov.

Posilní imunitu: Petržlenová vňať je bohatá na vitamíny A, C, E a K, niacín, kyselinu listovú, železo, vápnik, kremík, horčík a rôzne antioxidanty, najmä flavonoidy. Zlepšuje chuť do jedla, pomáha vyplavovať odpadové látky z tela, posilňuje imunitu. Obsahuje aj niektoré vzácne esenciálne oleje, napríklad eugenol, ktorý pôsobí antisepticky a chráni ďasná pred zápalmi, okrem toho pomáha znižovať krvný cukor.
Nič nepokazí: Túto skvelú, jemne aromatickú vňať môžete sypať doslova priehrštím. Kamkoľvek ju pridáte, určite nič nepokazíte, ale do varených pokrmov až nakoniec, aby nestratila farbu ani cenné látky. Chuťovo i aromaticky sa znáša so všetkými bylinkami.
TIP: Nadrobno posekané listy pridajte do polievky, omáčky, čerstvých šalátov a nátierok, do rizota či na cestoviny. Posypte nimi varené zemiaky, pokrmy s tvarohom a bryndzou, väčšími kúskami ozdobte chlebíčky a chuťovky.
POZOR: Budúce mamičky by si mali dávať pozor na množstvo petržlenovej vňate, pretože prekrvuje maternicu a nadmerné dávky by mohli spôsobiť komplikácie.
Zdroj: Shutterstock
Zelerová vňať obsahuje minerály, ktoré pomáhajú redukovať hladiny kortizolu v tele. Aj tento hormón sa podpisuje pod stúpajúci krvný tlak.
Zelerová vňať
Aromatické listy sú hodnotnejšie ako buľvy.
Proti stresu: Zelerová vňať obsahuje látky, ktoré rozťahujú cievy a znižujú krvný tlak. Pôsobí močopudne a dokáže zbaviť organizmus prebytočných tekutín, ale pri ochorení obličiek môže spôsobiť problémy. Listy sú dobrým zdrojom
vitamínov A, C a K, kyseliny listovej, pyridoxínu a rôznych minerálov a antioxidantov. Luteín a zeaxantín sú dôležité pre zdravie očí, esenciálny olej znižuje hladinu stresových hormónov, zmierňuje podráždenosť a nervozitu.
Menej je viac: Čerstvú vňať využijete pri varení podobne ako petržlenovú, len musíte brať ohľad na jej silnú arómu a tuhšie listy. Jednu stonku môžete vložiť do hrnca hneď na začiatku pri varení zemiakov, mäsového vývaru alebo zeleninovej polievky. Zopár lístkov rozmixujte do zeleného pesta alebo posekajte nadrobno do hummusu či smotanových omáčok, ktorým dodajú jemnú zelerovú arómu.
POZOR: Pri alergii na buľvový zeler sa treba vyhýbať aj zelerovej vňati a stopkovému zeleru.
Súboj potravín: Petržlenová vs Zelerová vňať
1. kolo: Vitamín B9
Poznáte ho aj pod názvom kyselina listová a patrí do skupiny vitamínov B, ktoré sú rozpustné vo vode. Dostatočný príjem vitamínu B9 je dôležitý nielen počas tehotenstva, ale v priebehu celého života – na krvotvorbu, fungovanie nervovej sústavy aj na silnú imunitu. Nedostatok oslabuje imunitu, býva príčinou únavy, poruchy rastu a tvorby krviniek, slabosti, bledosti, náladovosti a zhoršenej pamäti. V 100 g petržlenovej vňate sa nachádza 152 mikro- gramov kyseliny listovej (38 % ODD - odporúčaná denná dávka), v 100 g zelerovej vňate iba 36 mikrogramov. Bod patrí petržlenovej vňati.
Stav - 1 : 0
Zdroj: Shutterstock
Petržlenová a zelerová vňať
2. kolo: Vápnik
Táto minerálna látka je základnou stavebnou zložkou kostného tkaniva a zubov. Nedostatok vápnika sa prejavuje kazením zubov a rednutím kostí s následnou osteoporózou, nepokojom, únavou, bolesťami chrbta i nespavosťou. Odporúčaná denná dávka pre ženy v aktívnom veku je 1 000 mg, počas menštruácie, v tehotenstve a v období menopauzy 1 200 mg a pri diagnostikovanej osteoporóze až 1 500 mg. V 100 g petržlenových listov je 138 mg vápnika, v rovnakom množstve zelerových listov 40 mg. Opäť boduje petržlenová vňať.
Stav - 2 : 0
3. kolo: Železo
Je súčasťou hemoglobínu, bez neho by červené krvinky nemohli prenášať kyslík k bunkám. Keď ste zimomravá, nevládzete alebo sa zadýchate na schodoch, možno vám chýba železo. Nízka hladina železa v krvi sa prejavuje málokrvnosťou, búšením srdca, únavou a zvýšenou chorobnosťou. Anémiou z nedostatku železa často trpia ženy so silnou menštruáciou. Na vine môže byť aj nevyvážená strava. V 100 g petržlenovej vňate je 6,2 mg železa (77,5 % ODD), v rovnakom množstve zelerovej vňate iba 0,2 mg. Bod pre petržlenovú vňať.
Stav - 3 : 0