VEDELI STE, ŽE...?

… asi zo štvrť milióna húb na svete (z ktorých je zatiaľ vedecky spracovaných asi 120-tisíc) je na domáce pestovanie vhodných len niekoľko desiatok?

Okrem šampiňónov sa doma pestujú výhradne len drevokazné huby, hoci obchodne založení snaživci často tvrdia opak a vedia vám ponúknuť aj jedno sadivo ôsmich rôznych druhov. O pestovanie mykorhíznych húb (ako hríb, plávka či muchotrávka) sa snažia hospodári po celom svete, ale výsledky nie sú veľmi pestré. Najmä preto, že tieto huby žijú v silnej harmónii so stromami a tá sa len tak ľahko nevybuduje.

Vedeli ste, že....
Zdroj: shutterstock
Vedeli ste, že....

BABIČKINA RADA
Dajte si pozor na inzeráty na hríby dubové či kozáky brezové rastúce zo semena. Huba potrebuje čas na splynutie so svojím prostredím.

Najmä hlivy a šampiňóny

Pre pestovateľov, ktorí nemajú čas a podmienky sami si pripravovať substrát, je najvhodnejšie kúpiť si bloky substrátov hlív a šampiňónov. K bloku šampiňónového substrátu je priložená aj krycia zemina, takže zostáva len ho umiestniť do vhodných pestovateľských podmienok.

Na pestovanie hlivy sa zasa okrem iného ponúka aj špeciálna zostava slamených peliet, sadieb a vreciek. Pelety rozpustíte v horúcej vode vo vrecku a substárt, ktorý vznikne na druhý deň, naočkujete priloženými kolíčkami sadbou hlivy.

Veľmi vďačná je huba nazývaná „límcovka“. Pestuje sa na slame a namáča sa 2 až 3 dni v studenej vode, potom sa naloží do polyetylénových vriec, vloží do pareniska a osadí sadbou.

Najmä hlivy a šampiňóny
Zdroj: barmalini
Najmä hlivy a šampiňóny