Reklama

Zabudnuté, ale krásne RASTLINY: Nájdete im miesto vo svojej záhrade? (2. časť)

Okrasná záhrada

Zdroj: pivonie, pivonky, zahrada

Reklama

Skrášlite svoju záhradu krásnymi rastlinami, na ktoré sa takmer zabudlo. Vyberiete si...

N

Nechtík

NECHTÍK JE DVOJROČKA, ALE VÄČŠINOU SA PESTUJE AKO LETNIČKA. Vďaka tomu, že sa sám ľahko vysieva a semienka dobre klíčia, bude neustále rásť na jednom mieste. Nechtík je úplne nenáročný. Semená môžete siať od konca marca, klíči už pri teplote niekoľko stupňov nad nulou a klíčenie trvá maximálne 3 týždne. Ďalší vývoj je už rýchlejší a pri optimálnych podmienkach sa v priebehu mesiaca môžete dočkať prvých kvetov. Nechtíkom sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku a v humóznej pôde dobre zásobenej živinami. Stačí mu aj chudobnejšia pôda, ale bude menej kvitnúť.

Nechtík je dvojročka, ale pestuje sa ako letnička. Je nenáročný, ľahko sa vysieva a bude neustále rásť na jednom mieste.

Zdroj: Archív redakcie Záhradkár

Nechtík lekársky

Nevädza

NENÁROČNÁ TRVALKA, KTORÚ MILUJÚ ČMELE, VČELY A MOTÝLE. Nevädze sú ako stvorené do trvalkových záhonov. Dajú sa kombinovať rôznofarebné variety a ich kvety vydržia dlho krásne aj vo váze.

Nevädza rastie v závislosti od odrody do výšky 30 až 10 cm a kvitne od mája do augusta. Kvety sú biele, ružové, modré i karmínové či tmavožlté.

NEVÄDZA JE NENÁROČNÁ A DLHOVEKÁ TRVALKA. Najradšej má slnko a najkrajšia vyrastie, keď jej doprajete výživnú, ale priepustnú pôdu obohatenú kompostom, prospieva jej aj vápnik. Na jar nevädze ľahko rozmnožíte delením trsov. Môžete to skúsiť aj z vlastných semien, ale takto získané rastliny si nemusia zachovať vlastnosti daných kultivarov.

NEVÄDZA POĽNÁ je na rozdiel od ostatných druhov letnička vysoká až 80 cm.

Zdroj: pinterest/writinggardener.com

Nevädza poľná

P

Papuľka

PATRÍ MEDZI NAJOBĽÚBENEJŠIE LETNIČKY NAŠICH BABIČIEK. Jej žiarivé, otvorené „zajačie pyšteky“ zdobia záhrady aj vázy. Keď kvet zboku jemne stlačíte, papuľka sa otvorí. Z pôvodnej papuľky väčšej, ktorá rastie aj v Stredomorí, bolo vyšľachtených množstvo kultivarov. Papuľky rozkvitnú v období od mája do októbra a môžu byť vysoké od 15 do 100 cm. Hodia sa aj do hrantíkov, na pestovanie v nádobách boli vyšľachtené previsnuté kultivary. Ich hroznovité súkvetia môžu byť biele, žlté, oranžové, ružové, lososové, červené i dvojfarebné.

PESTUJTE ICH NA SLNKU. Papuľkám vyhovujú priepustné pôdy dobre zásobené živinami. Ak si chcete vypestovať vlastné sadeničky, semená zasejte už v marci alebo ešte koncom februára. Dobre klíčia na svetle, preto ich nezasypávajte, iba pritlačte k substrátu. Sadeničky pestujte na mieste, kde nemrzne, podľa možnosti v skleníku, parenisku alebo na okennom parapete. Vonku ich vysaďte v priebehu mája, keď pominú jarné mrazíky. Keď ich počas rastu vo výške 10 cm zaštipnete, bohatšie sa rozkonária. Ak zvädnuté kvety neodstránite, papuľky sa ľahko rozmnožia samovýsevom.

Zdroj: Shutterstock

Papuľka štvorhranná

R

Rebríček

NENÁROČNÁ TRSOVITÁ TRVALKA, ZNÁMA AJ AKO MYŠÍ CHVOST, sa hodí do zmiešaných záhonov. Očarujúco vyzerajú aj kultivary rôznych odtieňov vedľa seba. Jednotlivé kultivary sú vysoké od 40 do 100 cm a ich súkvetia môžu byť nielen biele, ale aj krémové, vo všetkých odtieňoch ružovej až po červenú a nachovú, a takisto medené či žlté. Rebríček kvitne v máji a júni, po zrezaní však kvitnutie zopakuje v júli alebo auguste.

REBRÍČEK OBYČAJNÝ AJ REBRÍČEK TÚŽOBNÍKOVÝ MILUJÚ SLNKO A PRIEPUSTNÚ PÔDU. Nemajú vysoké nároky na vlahu, ale keď je v čase rastu a kvitnutia dlhodobo sucho, zálievka podporí ich krásu. Prospeje im aj prihnojovanie organickým hnojivom.

REBRÍČEK BERTRÁMOVÝ je vlhkomilnejší. Prospeje mu vlhká, kyprá pôda a znesie aj polotieň. Krásne sa vyníma na brehoch záhradného jazierka.

Po odkvitnutí môžete rebríčky rozmnožiť delením alebo odrezkami. Vrcholové odrezky odoberajte v máji alebo koncom leta. Rebríček obyčajný a jeho kultivary nebývajú príliš dlhoveké, preto sa oplatí vypestovať nové sadeničky. Sám sa pomocou podzemkov rozrastá do šírky. Na jeseň usychajúce byle rebríčka nezrezávajte. Zimnú záhradu ozdobia aj suché súkvetia, najmä keď ich pokryje inoväť alebo kôpky snehu. Zároveň bude lepšie chránený aj stred rastliny. Trsy zrežte až skoro na jar.

Zdroj: Shutterstock

Rebríček obyčajný ‘Red Velvet’

Rožec

NENÁROČNÁ, ASI 15 CM VYSOKÁ RASTLINKA je vhodná do skalky, medzi kamene, na olemovanie záhonov či do kamenných korýtok. Bude sa jej dariť na slnečnom mieste v suchšej, kamenistej pôde. Rožec kvitne v máji a júni, striebristé listy sú dekoratívne od jari do jesene a vytvárajú zaujímavý farebný kontrast.

Zdroj: Shutterstock

Rožec plstnatý

S

Scila

Jej kvietky ozdobia jarnú a letnú záhradu ako farebné koberce. Tieto cibuľoviny ľahko splanejú a samy sa rozrastajú na slnečnej lúke, vedľa skalky i v tieni pod stromami. Môžete ich zasadiť do časti trávnika, ktorá sa nekosí príliš skoro, alebo na kvetinovú lúku, ktorú pokosíte až v júni. Skoro kvitnúcim scilám sa bude dariť aj pod stromami, ktoré vtedy ešte nemajú listy a prepúšťajú dostatok svetla a slnka. Spokojné budú aj v záhonoch tieňomilných trvaliek, ktoré rastú a kvitnú pod stromami a kríkmi v lete a na jeseň.

Scilám vyhovuje priepustná, ale humózna a na jar dostatočne vlhká pôda. Vlahu potrebujú v období rastu a kvitnutia. Keď sa v lete skryjú pod zem, sucho im už neprekáža.

Drobné cibuľky zasaďte v septembri až októbri do hĺbky 6 až 8 cm. Scily sa rozrastajú samy. Dcérske cibuľky môžete aj cielene rozsadiť na nové miesta, ale vyberajte ich až vtedy, keď rastlinám úplne zavädnú listy. Scily sa ľahko množia aj semenami.

Zdroj: Shutterstock

Scila

Slnečnička

NENÁROČNÁ, VEĽMI VYSOKÁ TRSOVITÁ TRVALKA, ideálna do voľných trvalkových výsadieb alebo k múru domu. Kvitne od júla až do septembra, a keď jej budete odstraňovať zvädnuté kvety, tak až do novembra. Kvety vydržia dlho vo váze.

NIE JE NÁROČNÁ NA PÔDU, potrebuje však svoju dávku vlahy, najmä v období rastu, a ocení aj prihnojenie organickým hnojivom. Neznáša premokrenú pôdu. Potrebuje čo najslnečnejšie a chránené miesto, pokiaľ bude vystavená vetru, zrejme bude potrebovať oporu. Slnečnička je dlhoveká a na jednom stanovisku vydrží desaťročia, ale môže trvať niekoľko rokov, kým sa rozvinie do plnej krásy a mohutnosti.

ĽAHKO SA ROZMNOŽUJE A ZMLADZUJE delením trsov, najlepšie skoro na jar, prípadne na jeseň po odkvitnutí. Ideálne obdobie na rozmnožovanie odrezkami je v máji. Jednoducho sa pestuje aj zo semien, ale potomstvo si nezachová všetky vlastnosti kultivarov a z plnokvetých sa postupne stanú slnečničky s jednoduchými kvetmi. Sadenice zasaďte na vzdialenosť najmenej 50 cm.

Zdroj: Ester Hartmanová

Slnečnica

Srdcovka

Podľa druhu kultivaru môžu by srdcovky vysoké 30 až 90 cm. Zvyčajne kvitnú v máji a júni. Vyniknú v čiastočne tienistom zátiší medzi papraďami a funkiami, medzi krami alebo pod stromami a vďaka tomu po nich po tom, čo sa stratia, neostane holá plocha.

Sivo-zelené listy a celé byle totiž krátko po odkvitnutí zoschnú a stiahnu sa pod zem, kde rastlina vo forme dužinatých koreňov a podzemkov prečká do nasledujúcej jari. Nesaďte ich vo veľkých skupinách a do popredia, ale skôr jednotlivo a dovnútra záhonov.

KREHKÁ SRDCOVKA VYŽADUJE MIERNE VLHKÚ, HUMÓZNU A ZÁROVEŇ PRIEPUSTNÚ PÔDU, v ťažkej ílovitej ani v príliš suchej sa jej nedarí. Dobre sa jej darí v polotieni, ale môže rásť a kvitnúť aj na plnom slnku, kde však vyžaduje zálievku. Dužinaté korene rastú plytko pod povrchom pôdy, preto je veľmi užitočné mulčovanie, ktoré ich ochráni pred vysychaním a teplotnými výkyvmi po celý rok.

SRDCOVKY SÚ DLHOVEKÉ, ROZMNOŽUJTE ICH DELENÍM TRSOV PO ODKVITNUTÍ ALEBO ZAČIATKOM JARI. Musíte však postupovať s citom a opatrne, pretože dužinaté korene sú veľmi krehké.

POZOR! U CITLIVÝCH OSÔB MÔŽE KONTAKT S RASTLINOU PODRÁŽDIŤ KOŽU. SRDCOVKA OBSAHUJE TOXICKÉ LÁTKY, PO PREHLTNUTÍ SPÔSOBÍ OTRAVU!

Nové sadeničky získate aj odoberaním odrezkov alebo výsevom semien.

Zdroj: slovensketrvalky.sk

Srdcovka odroda Alba

T

Turica

VĎAČNÁ TRVALKA VYSOKÁ 40 AŽ 80 CM SA BOHATO ROZKONÁRUJE A HOJNE KVITNE, HODÍ SA AJ NA REZANIE DO VÁZY. Turice sú dlhoveké rastliny, najmenej prvých šesť rokov ich trsy mohutnejú a prinášajú stále viac kvetov. Keď potom začnú kvitnúť menej, pomôže rozdelenie trsov alebo výsadba nových sadeničiek vypestovaných z odrezkov. Niektoré vyššie kultivary zvyknú po vytrvalých dažďoch políhať.

TURICE MILUJÚ SLNKO A BOHATO KVITNÚ, LEN KEĎ HO MAJÚ DOSTATOK. Prospieva im kvalitná záhradná pôda, humózna a priepustná. V príliš ťažkých ílovitých pôdach sa im nedarí. V období rastu a kvitnutia ocenia zálievku. Staršie rastliny s mohutnými koreňmi si poradia aj bez nej, ak pôdu pred vysychaním ochránite mulčom. Ak turiciam občas doprajete zálievku s tekutým organickým hnojivom, odmenia sa vám neúnavným kvitnutím. Prihnojte ich aj po zrezaní, aby mali silu znova vyrásť a kvitnúť. Keďže turica sa po čase rozrastie a zmohutnie, najmä vyššie odrody saďte až na vzdialenosť 60 cm a pôdu medzi nimi zasypte mulčom. Na jar môžete rastliny rozmnožiť rozdelením trsov a odrezkami.

Zdroj: Shutterstock

Turica ‘Rosa Juwel’

U

Udatník

NARASTIE DO VÝŠKY AŽ 2 METRE a vyplní tienisté kúty záhrady. Uplatní sa na pozadí vlhkejších trvalkových záhonov. Medzi vhodné sprievodné rastliny patria zvončeky, pakosty, prilbice a tráva metlica trsnatá. Hodí sa aj na breh väčšieho záhradného jazierka a je ideálny do prírodných a vidieckych záhrad. Kvitne v júni a júli, strapaté súkvetia sú vysoké až 80 cm.

UDATNÍKOM SA BUDE DARIŤ V KYPREJ, VLHKEJ PÔDE BOHATEJ NA HUMUS A ŽIVINY. MÔŽE BYŤ AJ ŤAŽŠIA, ÍLOVITÁ.

Rastliny nemajú rady sucho, pri nedostatku vlahy rýchlo vädnú. Podzemky starších rastlín niekedy vystupujú nad povrch pôdy, vtedy im prisypte kyprú zeminu alebo kompost. Veľmi osožné je mulčovanie lístím alebo kompostovanou kôrou.

Skoro na jar môžete mladšie udatníky rozmnožiť delením trsov. Ľahko sa rozmnožujú aj výsevom a samovýsevom, čo môžete využiť, najmä ak pestujete pôvodné druhy.

Zdroj: Shutterstock

Udatník lesný

V

Vratič

HOVORÍ SA MU AJ MARGARÉTKA RIMBABA a kvitne celé leto až do jesene. Vratič je vysoký až 80 cm, ale môžete pestovať aj nízke kultivary rastúce len do 30 cm. Kvitne v máji a júni. Hodí sa do trvalkových záhonov, pekný je aj vo váze, kde vydrží veľmi dlho. Vratič je liečivka a získava sa z neho aj látka, ktorá sa používa ako biologický postrek na vošky a mravce. Okrem typickej bielo-žltej kombinácie má aj červenkasté alebo ružové kvety.

VRATIČU PROSPIEVA PLNÉ SLNKO, VÝŽIVNÁ PÔDA A DOSTATOK VLAHY. Vyššie kultivary potrebujú oporu. Počas holomrazov chráňte korene rastlín mulčom. Mulčovanie im pomáha aj v lete, lebo zadrží v pôde vlahu a podporuje tvorbu humusu. Po odkvitnutí sa dá rozmnožiť delením trsov. Môžete ho vypestovať aj zo semien, ktoré sa vysievajú na jar.

Zdroj: Shutterstock‎

Vratič obyčajný

TYPY PÔDY

Poznanie hlavných znakov a vlastností pôdy je základ pre akúkoľvek činnosť každého záhradkára. Najprv zistite, či máte v záhrade ľahkú, stredne ťažkú alebo ťažkú pôdu. Podľa toho musíte upraviť jej kvalitu. Dôležitá je aj zrnitosť pôdy. Ak si neviete rady, zavolajte na pomoc záhradníka alebo skúsenejšieho záhradkára.

HNOJENIE

Rastliny potrebujú potravu, aby úspešne rástli a kvitli. V ideálnom prípade im ju poskytne pôda, ale takmer všetky typy pôdy treba prihnojovať. Dajú sa používať kupované hnojivá namiešané presne pre konkrétne druhy rastlín.