Zbavte sa STARÝCH spotrebičov: Kam s elektroodpadom?
18. 1. 2022, 14:48 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:34)

Zdroj: Shutterstock
Neopraviteľný mixér, pokazené rádio, starý mobil ani vybité batérie nepatria do čierneho kontajnera.
V kontajneroch na komunálny odpad často skončia aj malé domáce spotrebiče, televízory, tablety či počítače. Bežná európska domácnosť takto ročne znehodnotí takmer 4 kg elektroodpadu, ktorý putuje na skládku či do spaľovne.
Aktuálny problém
Na Slovensku skončí v zberných dvoroch každý rok približne 30-tisíc ton elektroniky. Z prieskumu verejnej mienky vyplynulo, že 77 percent opýtaných má doma aspoň jedno malé nefunkčné alebo nepoužívané elektrozariadenie. „Cieľom je vyzbierať s využitím všetkých dostupných prostriedkov maximum elektroodpadu ročne. Vďaka osvete a zvýšenému povedomiu sa na Slovensku stále zlepšujeme,“ hovorí odborník na elektroodpad Ronald Blaho.
Zdroj: Shutterstock
1,4 kg použitej a pokazenej elektroniky ročne vyhodí do komunálneho odpadu každý Európan.
Vzácne suroviny
Do špeciálneho červeno-bieleho kontajnera na elektroodpad patria elektrospotrebiče alebo súčasti počítačov s rozmerom menším ako 50 cm, mobily, tablety a použité batérie. Nesprávne zaobchádzanie s použitými batériami ohrozuje životné prostredie, naopak, ich recykláciou sa dajú získať rôzne kovy ako kobalt, nikel, meď, zinok, mangán. Elektronika zas obsahuje suroviny, ktoré by sa mohli vrátiť do výrobného cyklu, napríklad meď, paládium či drahé kovy. Na Slovensku má každý distribútor povinnosť prijať použité batérie bezplatne, a to bez nutnosti zakúpenia nových.
Zbavte sa starých spotrebičov
- Na Slovensku má každý distribútor povinnosť prijať použité batérie bezplatne, a to bez nutnosti zakúpenia nových.
- Každý predajca, teda aj e-shop, má zákonnú povinnosť zabezpečiť miesto spätného zberu, teda miesto, kde kupujúci môže odovzdať staré elektrozariadenie. Predajca však nemá povinnosť zabezpečiť odvoz z miesta bydliska kupujúceho. Odvoz môže ponúknuť len ako bonus či motiváciu ku kúpe nového zariadenia.
Zdroj: Shutterstock
Kam s elektroodpadom
- Veľké spotrebiče môžete odovzdať v predajni elektra. Predajcovia majú povinnosť vziať váš starý spotrebič len vtedy, keď si kúpite nový. Pri kúpe totiž platíte aj recyklačný poplatok, suma je uvedená na pokladničnom bloku.
- Ťažké spotrebiče ako práčku, sporák či chladničku treba odviezť do zberného dvora. Obce a mestské časti organizujú mobilný zber elektroodpadu na vyhradených miestach a čas vopred oznamujú. V zbernom dvore môžete spotrebič odovzdať kedykoľvek.
- Zberné dvory sú určené pre fyzické osoby a často vyžadujú doklad totožnosti. Zoznam odpadu, ktorý tam môžete odovzdať, je uvedený v prevádzkovom po- riadku. Kde sa nachádza najbližší zberný dvor, zistíte na obecnom úrade či magistráte v mieste bydliska.