Reklama

Bludičky, poludnice, rusalky. V akých DUCHOV verili naši predkovia?

Starí Slovania vyznávali mnohé povery.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Výraznou rovinou pohanských sviatkov bývala tá nadprirodzená. Tradovalo sa, že počas prelomov ročných období sa otvára hranica medzi svetom živých a mŕtvych – ktorí sa vtedy objavujú na zemi.

Slovania si v čase sviatkov uctievali zosnulých predkov a zvykli im symbolicky prestierať aj pri stole. Rovnako sa však pred zlými duchmi (škriatkami, vlkolakmi, vílami, čertami, démonmi) chránili – strašili ich maskami a zaháňali cesnakom, ohňami či hlučnými veselicami...

Rituály pre matériu i sexualitu

V našich končinách sa pohanské rituály zameriavali najmä na podporu plodnosti a hospodárstva. Veľká časť praktík mala zabezpečovať ochranu pred chorobami, divokou zverou a zlými čarami. Rodinná mágia vrcholila pri narodení, svadbe a smrti.

Zdroj: Slavicparacord

Dôvernými prostriedkami boli zaklínadlá a amulety – napríklad bronzové Perúnove sekery, prívesky z nitiek s kúzelnými objektmi či nosené časti zvieracieho tela. Významná bola aj sexuálna mágia, v ktorej bol dôležitý kontakt so žiadanou osobou.

Odvrátená strana viery

Čarovalo sa aj s časťami tela (vlasmi, nechtami), telesnými tekutinami či s osobnými predmetmi. Podobne fungovala aj čierna alebo záškodnícka mágia.

Zdroj: Shutterstock

Duchovia a démoni

Okrem božstiev Slovania žijúci na našom území veľký význam prikladali najmä nižším nadprirodzeným bytostiam spojeným s prírodou a domácnosťou. Tie boli väčšinou spolovice užitočné a spolovice škodlivé.

Zdroj: Pixabay.com

Kopce, hory a jazerá boli kultovými miestami, ktorých útroby a dná obývali nielen božstvá, ale aj lesní a vodní duchovia a víly, ovládajúci prírodné živly a strážiaci nerastné bohatstvo Zeme.

Vodní  duchovia

Väčšinou boli ženského rodu v podobe víl a rusaliek – mladých a krásnych, s dlhými vlasmi, ktoré vedeli uhrančivo spievať  a tancovať. Medzi ich čarovné schopnosti patrili premeny na zvieratá a liečiteľstvo.

Zdroj: Pixabay.com

Vo vzťahu k ľuďom aj ony boli dvojpólové – plné lásky a vitality, ale aj pomsty, hriechu a nabádavosti. Verilo sa, že najmä rusalky boli prepojené s dušami nepokrstených detí, utopených dievčat či samovrahov. Ich náprotivkom bol vodník.

Zdroj: shutterstock

Vodní duchovia

Ohniví duchovia

Okrem bohov (Svarog, Svarožič) si slovanské národy s týmto živlom spájali aj nižšie bytosti podobné hadom či salamandrám.

Zdroj: Pixabay.com

Známymi ohnivými figúrkami boli aj kurací mužík nazývaný zmok či rarášok, ktorý domácim pomáhal, ale nedalo sa ho zbaviť, draci, vták Ohnivák alebo bludičky – duše mŕtvych zvádzajúce z cesty pútnikov.

Vzdušní duchovia

Vzdušné bytosti ako mráz, meluzína, oblačné víly, baba Jaga a jej dračí synovia boli zväčša divoké a nie priamo škodlivé. Prívesky roľničiek mali pred nimi ochranný  a upozorňujúci charakter.

Zdroj: Pixabay.com

Bytosti času a osudu

Dôležitú úlohu mali bytosti spojené s určitou časťou dňa či obdobím. Poludnie  a polnoc boli hodinou zlých duchov ako poludnice či polnočnice. Slovenské poňatie osudu sa zrejme menilo časom  a cudzorodými vplyvmi.

Zdroj: Pixabay.com

S prozreteľnosťou  a budúcnosťou boli spájané najmä sudičky, väčšinou v počte troch a v podobe starien alebo krásnych žien.

Domáci duchovia

Opisovali ich ako škriatkov, mladých chlapcov alebo starcov (deduško domovoj) starajúcich sa o blaho domácnosti, no občas aj ľstivých a zákerných. Prisudzovali im miesto pri peci či v stodole.

Zdroj: Pixabay.com

Ľudskí démoni

Temné duše predčasne zosnulých, zavraždených, samovrahov, nepokrstených či čarodejníkov vystupujúce zo záhrobia sa spodobňovali do tieňov, upírov a strašidiel. Okrem toho, že vydávali pazvuky a presúvali veci v dome (ako poltergeist), ľuďom mali prinášať aj nočné mory a piť im krv.

Zdroj: shutterstock

Posvätné stromy a zvieratá

Posvätné stromy 

Aj kult rastlín, najmä stromov, bol spätý s pomyselnými nadprirodzenými bytosťami, ktoré ich obývali. Najväčšiu magickú silu mal DUB, ORECH a LIPA.

Zdroj: Pixabay.com

Posvätné zvieratá

Zo zvierat bol dôležitý KÔŇ, DIVIAK a KOHÚT, ich časti tiel naši predkovia aj okultne pochovávali. Tunajšie ľudové tradície uctievali aj hady a psy, a, naopak,  znevažovali mačky a kozy. Z lesných zvierat sa vzhliadalo k MEDVEĎOM, VLKOM a JELEŇOM a za ochranné rastliny boli považované CESNAK, ŽIHĽAVA či BODLIAK, z nerastov SOĽ.

Zdroj: shutterstock

Bájny slnovrat

Slovo slnovrat alebo ,solstícium‘ v latinčine znamená ,zastavenie Slnka‘. Z pohľadu Zeme sa totiž Slnko vtedy „hýbe najmenej“ – opíše najkratší úsek, začiatkom leta zase najväčší. Zimný slnovrat napríklad v slovanských či škandinávskych tradíciách znázorňovala svastika – talizman otáčajúceho sa kríža/kolovratu, ktorý neskôr zneužili nacisti ako propagandistický symbol hákového kríža.

Zdroj: shutterstock

Zimný slnovrat

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Shutterstock