Zmena zdravotnej poisťovne môže byť osožná aj v čase, keď dojčíte vaše bábätko. V Union zdravotnej poisťovni totiž môžete využiť služby laktačného poradenstva.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie do šesť mesiacov a potom spolu s postupným zavádzaním jedla dva roky a dlhšie. Dojčenie je prospešné pre dieťa aj matku, ale napriek tomu podľa WHO dve z troch dojčiat nie sú výlučne dojčené ani počas prvých šiestich mesiacov.
Hoci je dojčenie prirodzené, nie vždy bývajú začiatky ľahké kvôli nedostatočnej tvorbe materského mlieka, nesprávnej polohe pri dojčení a prisatiu bábätka či vyčerpaniu matky. V tomto môže pomôcť zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni, pretože v rámci ponúkaných benefitov je poskytovaná až dvadsať percentná zľava na odborné poradenstvo laktačnej poradkyne.
Zdravotné poistenie a dojčenie: ako to pôjde ľahšie?
Ak vám dojčenie nejde tak, ako ste si predstavovali a trápi vás nedostatok materského mlieka, nevzdávajte to. Čo najskôr kontaktujte laktačnú poradkyňu vo svojom kraji. Poskytne vám odborné poradenstvo, upokojí vás a podporí vo chvíľach, keď je to dôležité pre vás a hlavne vaše bábätko. Okrem toho môžete vyskúšať nasledovné tipy.
Dojčite často
Pri dojčení platí, že čím častejšie si bábätko prikladáte k prsníku, tým viac materského mlieka sa tvorí. Snažte sa teda podporiť produkciu materského mlieka tak, že budete bábätko dojčiť často. Začne sa tvoriť viac prolaktínu a oxytocínu, a presne to potrebujete. Nezabudnite praktizovať kontakt koža na kožu, ktorý je v tomto smere takisto užitočný.
Naopak, nepočúvajte dobre mienené rady starých mám či tiet, že dojčiť sa má v určitých intervaloch, napríklad každé tri hodiny po 10 minút z každého prsníka. Dojčí sa na požiadanie, niekedy aj niekoľkokrát za hodinu.
Nepoužívajte fľašu a ani cumeľ
Hoci strach z toho, že bábätko bude hladné kvôli nedostatku mlieka, je obrovský, snažte sa vyhnúť kŕmeniu fľaškou s umelým mliekom. Radšej kontaktujte laktačnú poradkyňu vo svojom kraji, ktorá vám pomôže osvojiť si kŕmenie cez cievku. Union zdravotná poisťovňa poskytuje na odborné laktačné poradenstvo až dvadsať percentnú zľavu. Ak vaša poisťovňa neposkytuje zľavy a benefity v oblasti laktačného poradenstva, vyrieši to zmena zdravotnej poisťovne.
Zaraďte do jedálnička správne potraviny
Príroda poskytuje mamám viacero potravín a byliniek, ktoré stimulujú produkciu materského mlieka. Tvorbu materského mlieka podporujú potraviny bohaté na bielkoviny, ako napríklad kvalitné kuracie mäso, vajíčka a strukoviny. Zo strukovín je výborná červená šošovica, ktorá nenadúva.
Vhodnou voľbou sú aj ovsené vločky, sezamové semiačka či zelená listová zelenina. Z byliniek stojí za vyskúšanie fenikel a senovka grécka, ktoré zoženiete vo forme výživových doplnkov.
Myslite na svoje zdravie
Dojčenie je prospešné nielen pre vaše dieťa, ale aj pre vás. Je dokázané, že znižuje napríklad riziko vzniku rakoviny prsníka. Starajte sa o svoje zdravie aj v období dojčenia prostredníctvom zdravej, pestrej a vyváženej stravy, pohybu na čerstvom vzduchu či kvalitného pitného režimu. Minimálne za zváženie stoja aj doplnky výživy pre dojčiace ženy.
Upokojte sa
Dieťatko potrebuje spokojnú mamu. Psychické rozpoloženie, samozrejme, ovplyvňuje aj tvorbu materského mlieka. Stres hrá v tomto prípade proti vám. Skúste si počas dňa nájsť aspoň krátku chvíľu pre seba, vytvorte si pohodlie a aspoň trochu si oddýchnite.
PR článok