Pokožka v tehotenstve: Čím a kedy ju začať natierať?

Pokožka v tehotenstve: Čím a kedy ju začať natierať?

Ženské telo sa v tehotenstve mení v mnohých ohľadoch. Veľa budúcich mamičiek vníma ako najvýraznejšiu zmenu práve rastúce bruško.

Lenže jedným z veľmi namáhaných orgánov počas krásnych deviatich mesiacov čakania na bábätko je aj naša pokožka. Tá dostáva riadne zabrať a mali by sme jej venovať zvýšenú pozornosť.

Natierať od začiatku
Možno si hovoríte, že o svoju pokožku sa začnete starať, keď vám vykukne bruško. To je však neskoro a so starostlivosťou o kožu treba začať skôr. Ideálne je, ak sme sa o svoju pokožku starali dostatočne už pred tehotenstvom. Potom stačí len pokračovať v jej pravidelnom ošetrovaní, akurát možno prispôsobiť výber vhodnej kozmetiky.

Základom je dodávať pokožke hydratáciu a brániť tak jej vysúšaniu. Pravidelným natieraním si dokážeme uchovať elasticitu a predísť tak rôznym problémom. Obzvlášť namáhanými partiami tela sú oblasť bruška, pŕs, zadočku a stehien, kde sa v dôsledku priberania na hmotnosti koža viac naťahuje. Samozrejme, starať sa treba o pokožku celého tela.

Čím a kedy natierať?
V tehotenstve sa stáva, že nám nemusí sadnúť naša bežná kozmetika. Koža môže reagovať citlivo až podráždene. Preto by sme sa mali zamerať na produkty na citlivú pokožku, prípadne priamo určené na obdobie tehotenstva. Ani tehotenská kozmetika však nemusí sadnúť každej žene a niekedy chvíľku trvá, kým nájdeme to pravé.

Veľa žien si pochvaľuje aj prírodné oleje – mandľový, kokosový, šípkový či iné. Prírodné oleje neobsahujú prídavné látky, ktoré by mohli pokožke škodiť. Každá žena je však iná, takže každej môže vyhovovať niečo iné. Pokožku by sme mali natierať vždy po sprchovaní či po kúpeli a je dobré zvyknúť si na natieranie aj večer pred spaním, prípadne vždy, keď máte pocit suchej pokožky. Aj na bežnú hygienu je dobré používať kozmetiku s jemným zložením, aby zbytočne nevysúšala pokožku.

Najväčší strašiak
Jedným z najväčších strašiakov tehotných žien v súvislosti s pokožkou sú strie. Ide o nepekné trhlinky v podkoží, ktoré zvonku vyzerajú ako fialkasté čiarky. Neskôr zblednú, no na koži zostávajú viditeľné ako drobné predĺžené jazvičky a najčastejšie ich nájdeme na brušku, zadočku, bokoch či prsiach. Zbaviť sa ich nie je vôbec jednoduché a zvyčajne to bez zásahu estetickej chirurgie ani nejde.

Tvoria sa v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky, ktorá nezvládne „nápor“ a nestíha sa prispôsobiť rastúcemu objemu tela budúcej mamičky. Práve pravidelným natieraním pokožky môžeme tvorbe strií predísť. Myslieť treba ale aj na hydratáciu zvnútra, čiže dostatočný pitný režim.

Pokožka v tehotenstve si zaslúži našu zvýšenú pozornosť, nakoľko toho tento orgán musí zvládnuť naozaj dosť. Venujme preto čas a energiu výberu vhodnej kozmetiky a doprajme pokožke starostlivosť, akú si zaslúži.

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa