Reklama

Alžbeta II. mala počas života veľa bizarných výsad. Neuhádnete, čo všetko vlastnila

Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. (†96)

Zdroj: TASR/AP

Reklama

Anglická kráľovná mala medzi svojím majetkom aj pár kurióznych položiek.

Anglická kráľovská rodina je najdlhšie vládnucou monarchiou v Európe. Pri tak dlhej histórii pochopiteľne panovníkom prischlo niekoľko bizarných výsad a povinností, pričom viaceré z nich platia až dodnes. Život píše o tom, že Alžbeta II. bola počas svojho vládnutia dokonca automaticky majiteľkou niekoľkých kuriozít.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako sa podarilo schudnúť Zuzana Vačkovej? Čítajte a inšpirujte sa.
    Zdroj: Žena.sk

    Aká je história?

    Vlastníctvo labutí v Anglicku siaha až do 12. storočia, kedy boli považované za pochúťku a často sa podávali na kráľovských hostinách. Aby sa zabezpečil dostatok labutí, Koruna si nárokovala vlastníctvo všetkých neoznačených jedincov na otvorených vodách. To znamená, že každá labuť, ktorá nemala na sebe značku konkrétneho majiteľa, sa považovala za majetok Koruny.

    Postupom času sa vlastníctvo labutí stalo viac symbolickým ako praktickým, ale táto tradícia pretrváva dodnes. Kráľovský značkár labutí je zodpovedný za každoročné počítanie a označovanie labutí a na počesť tejto udalosti sa každý rok organizuje ceremónia labutí.

    A čo delfíny?

    Okrem labutí vlastnila kráľovná aj všetky delfíny vo vodách okolo Spojeného kráľovstva. Ide o novšiu tradíciu, ktorá sa datuje do 90. rokov 20. storočia. Vlastníctvo delfínov vychádza zo starobylého zákona, podľa ktorého všetky "kráľovské ryby" alebo ryby, ktoré sa považujú za veľmi cenné, patria Korune.

    Anketa

    Počuli ste už o tejto bizarnej výsade?

    • Áno27%
    • Nie72%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Hoci delfíny technicky nie sú ryby, podľa zákona sa považujú za "kráľovské ryby". To znamená, že každý delfín ulovený vo vodách Spojeného kráľovstva je majetkom Koruny a nesmie sa predávať ani jesť.

    Ako to funguje dnes v modernej dobe?

    Hoci sa vlastníctvo labutí a delfínov môže zdať ako zvláštna tradícia, dodnes sa berie veľmi seriózne. Kráľovský labutí značkár a delfíniar sú zodpovední za to, aby boli tieto zvieratá chránené a aby ich populácie zostali zdravé a prosperujúce.

    Okrem toho bolo vlastníctvo labutí a delfínov symbolom autority a moci kráľovnej. Je to pripomienka toho, že nebola len figúrkou, ale vládkyňou so skutočnou zodpovednosťou a povinnosťami. Toto vlastníctvo po nej prebral jej pokrvný syn a nasledovník trónu kráľ Karol III.