Nedotknuteľní
Člena kráľovskej rodiny, hlavne monarchu, sa nikto nesmie dotknúť. Toto dlhoročné pravidlo sa však v súčasnosti často ignoruje. Počas návštevy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu v Spojenom kráľovstve v roku 2009 jeho manželka Michelle kráľovnú nadšene objala. Nečakaná dôvernosť Alžbete II. očividne neprekážala, niektorí tvrdia, že to dokonca sama iniciovala.

Britská kráľovná Alžbeta II. v sobotu absolvovala návštevu lietadlovej lode britských námorných síl HMS Queen Elizabeth.
Zdroj: WPA Pool

Krvná rezerva
Kráľovná Alžbeta II. nikdy necestovala do zahraničia bez špičkového lekára z radov kráľovského námorníctva. Ak sa jej zdravotní poradcovia domnievali, že destinácia môže byť problematická, pokiaľ ide o transfúziu, panovníčka si viezla so sebou aj zásobu vlastnej krvi.

Nemá doklady
Všetky britské pasy sú vydané v mene Jej Veličenstva Alžbety II. Ona sama však tento doklad pri cestách do zahraničia nepotrebuje – ako jedna z mála osôb na svete! A dokonca nemá ani vodičský preukaz, hoci si rada sadne za volant.

Ako normálny ľudia
Zdroj: Getty Images, profimedia.sk, archív

Oslavuje dvakrát
Narodeniny Jej Veličenstva patria medzi najvýznamnejšie dátumy britskej monarchie. Hoci sa Alžbeta II. narodila 21. apríla, tento deň je vyhradený na rodinnú oslavu. Verejné oslavy prebiehajú až druhú júnovú sobotu, minulý rok sa však pre pandémiu nekonali. Táto tradícia siaha do roku 1748, keď vládol Juraj II.