Dátum 6. február je pre Jej Veličenstvo oslavný iba zdanlivo. V tento deň si totiž pripomína úmrtie svojho otca, kráľa Juraja VI., s ktorým si boli veľmi blízki, a tradične ho strávi v ústraní v kruhu rodiny. Korunovácia Alžbety II. sa konala 2. júna 1953, teda o viac ako rok neskôr kvôli tradícii, že po smrti panovníka musí uplynúť primerane dlhé pietne obdobie. Zároveň to bol dostatočný čas na prípravu náročnej ceremónie, ktorú prvýkrát naživo vysielala televízia.

Alžbeta II. bude oslavovať 70. výročie svojho nástupu na trón a pritom by určite rada uvidela aj svojho vnuka a pravnúčatá.
Zdroj: Profimedia
Alžbeta II. bude oslavovať 70. výročie svojho nástupu na trón a pritom by určite rada uvidela aj svojho vnuka a pravnúčatá.

Oslavy na etapy
Rok 2022 bude pre kráľovnú Alžbetu II. naozaj významný. Osláv platinového jubilea jej nástupu na trón bude hneď niekoľko a nielen v Londýne, ale po celom Spoločenstve. Podľa informácií, ktoré organizátori zverejnili, vyzerajú skutočne veľkolepo. Oficiálne sa oslavy začnú Veľkou prehliadkou koní, kde sa každoročne v priestoroch pod Windsorským hradom koná trojdňová pompézna šou s koňmi, ktoré sú srdcová záležitosť kráľovnej. Súčasťou programu budú vystúpenia veľkých hviezd a posledný deň vyvrcholí hádam aj prítomnosťou Alžbety II., ako to bývalo v predošlých rokoch.