Kráľovná sa za svojho dlhého panovania musela popasovať s mnohými prekážkami. Viaceré aféry ukončila alebo ich pomohla vyriešiť. A či vrcholiaci škandál okolo vyšetrovania princa Andrewa vrhne zlý tieň na blížiace sa oslavy? Andrew je až 9. v následníctve na trón a na budúcnosť Koruny táto kauza ani on sám nemajú nijaký vplyv. Osobnosť Jej Veličenstva je natoľko silná, že do osláv sa na túto nepríjemnosť zabudne. Británia sa totiž veľmi teší na oslavy svojej obľúbenej panovníčky, ktorá láme rekordy. Nasledujúce dni z ulíc bude ešte intenzív- nejšie znieť tradičné: Boh ochraňuj kráľovnú!

Kto prevezme ŽEZLO?
Zdroj: Internet
Kto prevezme ŽEZLO?

Tieň nad oslavami
V súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním v USA, v ktorom princ Andrew čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia, Buckinghamský palác oznámil, že princ vráti všetky vojenské tituly a kráľovské záštity, v ktorých kráľovnú oficiálne zastupoval. Už mu neprináleží oslovenie „Jeho Kráľovská Výsosť“ a všetky výdavky si bude uhrádzať ako súkromná osoba.

Jubilejné mince
Kráľovská mincovňa vydala k platinovému výročiu viacero mincí. Na jednej z nich je emblém kráľovnej spolu s číslom 70, na rube je vyobrazená panovníčka na koni. Ďalšie varianty nesú aj podobizeň kráľovnej ako všetky mince v Spojenom kráľovstve. Jej portrét sa od korunovácie v roku 1953 zmenil päťkrát. Štandardne sa portréty aktualizujú približne každých 20 rokov.