Čierny kašeľ sa vracia – jedinou zbraňou je očkovanie!
27. 3. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: shutterstock
Ročne sa vo svete vyskytuje asi 20 až 40 miliónov prípadov čierneho kašľa, z ktorých približne 200 až 300 tisíc sa končí úmrtím pacienta. Tak ako v mnohých krajinách sveta, aj u nás sme svedkami narastajúceho počtu chorých, a to najmä v posledných mesiacoch.
Čo je to čierny kašeľ?
Pôvodcom tohto prudko nákazlivého ochorenia je baktéria Bordetella pertussis. Nebezpečné je, že baktéria v aktívnom akútnom štádiu, ktoré sa prejavuje zvyčajne ako bežné prechladnutie, rodukuje toxín. Keď sa už u pacienta diagnostikuje čierny kašeľ, baktérie už v tele zvyčajne nie sú aktívne a pre pacienta je nebezpečné množstvo toxínov, ktoré v tele vyprodukovala. A na tie, žiaľ, ani dnešná moderná medicína nemá a nepozná liek.

Ako pôsobia toxíny čierneho kašľa na organizmus?
Jed, ktorý produkuje táto baktéria, vedie k ochrnutiu až k rozpadu riasinkovej výstelky dýchacích ciest, dôsledkom čoho sú typické silné záchvaty kašľa, ktoré sa často končia vracaním až zástavou dýchania. Zo závažných komplikácií čierneho kašľa môžeme spomenúť napríklad synkopu pri kašli, zlomeninu rebra, krvácanie do spojoviek, stratu koncentrácie pamäti, trieslovú prietrž, predčasný pôrod, ale aj zápal pľúc a mozgu. Ochorenie má najťažší priebeh u detí v prvom roku života – väčšinu z nich treba hospitalizovať na jednotke intenzívnej starostlivosti. V minulosti ich v prvom roku života umieralo až 80 percent! A ani dnes, napriek intenzívnej liečbe, nemožno vylúčiť úmrtie ani u detí, ani u dospelých.
Čierny kašeľ má typické štyri fázy:
Anketa
Mali ste už niekedy Čierny kašeľ?
- Áno0%
- Nie100%
Hlasovanie bolo ukončené
Čierny kašeľ postihuje najmä adolescentov vo veku 15 až 19 rokov a novorodencov, ktorí ešte nie sú kompletne zaočkovaní. Jednou z hlavných príčin nárastu čierneho kašľa v skupine adolescentov a mladých dospelých je, že nastáva očakávaný pokles imunity po očkovaní. Ochrana po očkovaní pretrváva približne 5 až 7 rokov. Aj to je dôvodom, prečo mnohé krajiny zaviedli posilňovacie („booster“) očkovanie proti čiernemu kašľu nielen u adolescentov, ale aj dospelých.
Ako sa chrániť pred čiernym kašľom
Vzhľadom na to, že chorí v čase, keď sú infekční, ani len netušia, že sú pre svoje okolie nebezpeční, najúčinnejšou prevenciou čierneho kašľa je očkovanie. U nás sa povinne očkujú deti v 1. roku života v 3 dávkach. Následne sa preočkovávajú v 6. roku a od roku 2010 už aj v 13. roku práve pre nárast výskytu ochorenia v tomto veku. Imunita po očkovaní nie je dlhodobá, preto je chybou, ak sa dospelí domnievajú, že proti čiernemu kašľu sú chránení, pretože očkovanie absolvovali v detstve.
A preto sa u dospelých odporúča spojiť preočkovanie proti čiernemu kašľu s očkovaním proti záškrtu a tetanu, teda v 30 rokoch a následne každých 15 rokov. Tých najmenších môžu mamičky ochrániť zaočkovaním seba v 3. trimestri tehotenstva aj všetkých členov domácnosti, ktorí by mohli byť zdrojom nákazy pre narodené bábätko. Rovnako dôležité je tiež preočkovanie zdravotníkov, a to najmä na novorodeneckých oddeleniach.
Počuli ste už náš podcast Dobrú chuť pre Zdravie?