Slávneho režiséra ľudia videli naposledy na pohrebe Mekyho Žbirku v novembri 2021 v Prahe. Už tam pôsobil mimoriadne krehko, akoby z neho zdravotné problémy vysávali všetky sily. V tom istom roku mu diagnostikovali vážne problémy s obličkami a musel byť dlhodobo hospitalizovaný. Jeho zdravie však bolo podlomené omnoho viac, ako si verejnosť myslela.

Pokojná smrť

To priznala jeho partnerka a producentka DEANA JAKUBISKOVÁ (64) českému Blesku, keď opisovala posledné minúty života jej milovaného manžela. „Išla som za sanitkou taxíkom. Keď sme došli do IKEM-u, Juraj už nedýchal. Vyzeral však uvoľnene a pokojne,“opísala vyčerpane.

Maestro sa naposledy ukázal na rozlúčke s Mekym Žbirkom predminulú jeseň.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Maestro sa naposledy ukázal na rozlúčke s Mekym Žbirkom predminulú jeseň.

Ťažká choroba

Sanitku zavolala preto, že na manželovi videla, že mu nie je dobre. „Bol slabý, ale v pokoji. Pred pár dňami sme boli na vyšetrení a lekári nám povedali dobrú správu – že nádor ustupuje,“ zverila sa Deana českému Blesku a verejnosť sa tak až teraz dozvedela, že režisér posledné dva roky bojoval so zákernou rakovinou, ale prognózy boli priaznivé. Presnú príčinu smrti však jeho manželka ešte nepozná.

Vzali sa v roku 1985 a už sa od seba nepohli.
Zdroj: TASR

Vždy spriaznení

O tom, že s Jakubiskom mala jeho manželka nádherný dlhoročný vzťah svedčia aj jej slová, ktoré povedala v rozhovore pre magazín Šarm. „Po toľkých spoločných rokoch sme prepojení - nielen v živote, ale aj pri práci. Keď niečo navrhnem, Juraj mi o sekundu povie, že už to mal poznačené v scenári... Keď sme len tak potichu v tom spoločnom priestore, cítim, že nie sme tí, ktorí si len hľadia jeden druhému do očí. My sa držíme za ruky a dívame sa dopredu. To je vo vzťahu najdôležitejšie,“ vyznala sa vtedy. Ich fotografie nájdete v galérii.