Hammel o mladých spevákoch: Uspejú ľahšie, ale žijeme dobu, keď anonymná kritika vie znechutiť
27. 11. 2024, 8:00

Zdroj: archív P.H.
Pavol Hammel pripravil pre svojich fanúšikov hneď dve prekvapenia.
Zdroj: Tibor Géci
Zdroj: br
Zdroj: Tibor Géci
Galéria k článku
Prvým je nový album Kam a za čím, na ktorom Pavol Hammel (75) predstaví piesne v bluesovom šate. A druhým je veľký januárový koncert so skupinou Prúdy. V našom rozhovore sme sa s ním porozprávali nielen o hudbe, ale aj o tom, ako trávi s rodinou Vianoce.
Počas jesene si vás fanúšikovia mohli vypočuť na viacerých koncertoch. Čím je teraz pre vás koncertovanie iné oproti mladosti? Stále pociťujete jemnú nervozitu alebo si to už viac užívate a vychutnávate každý moment?
Hrávam dva rozdielne koncerty. Jeden komorný v triu s Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom a druhý so skupinou Prúdy. Napriek odlišnému prístupu v interpretácii piesní ich hrávam rovnako rád. Najviac sa teším, že ľudia prídu na koncert. Je to úžasný pocit. Napĺňa ma to novou energiou, keď na pódiu cítim spätnú väzbu od divákov. Preto má pre mňa zmysel koncertovať, lebo keby to nefungovalo, tak by som už asi nehral.
Prichystali ste aj jeden novoročný darček. V januári organizujete veľký koncert v Bratislave. Pripravujete na neho nejaké prekvapenia? Môžeme sa tešiť na špeciálnych hostí?
Prekvapenie je, že to bude to posledný koncert skupiny Prúdy. Odohráme ho 23. januára 2025 v kultúrnej scéne STARS auditórium. Budeme hrať to najlepšie z nášho bohatého repertoáru a v polovici koncertu muzikanti zahrajú aj skladby skupiny Fera Grigláka – Fermata.
V lete vám vyšiel nový duet so speváčkou Andreou Zimányiovou. Skladba „Keď to nie je dôležité“ je chuťovkou pred vydaním nového albumu. Ako táto pieseň vznikla?
Pieseň je vybratá z môjho nového albumu „Kam a za čím“ ako predzvesť toho, kam sa bude celý album uberať, pretože ho najviac vystihuje. Duet s Andreou je na albume jediná výnimka a prizval som ju k spolupráci, pretože si myslím, že jej rockový hlasový fond je mimoriadny.
Anketa
Pôjdete na januárový koncert Pavla Hammela?
- Áno0%
- Nie0%
Hlasovanie bolo ukončené
Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia na novom albume? V akej nálade sa budú niesť nové hity?
Album vychádza 22. novembra aj na CD aj na vinylovej platni. Je skôr taký razantnejší s primeraným rockovým kabátom, na ktorom sa podieľa takmer dvadsiatka hudobníkov. Na pesničkách sa spolupracovalo viac skladateľov a textárov, čím som sa otvoril väčšej pestrosti skladieb. Samozrejme, pri zachovaní mojej jednotiacej speváckej interpretácii.
Sledujete aj mladých slovenských interpretov či kapely? Páči a vám niekto z nich natoľko, že by ste s ním chceli spolupracovať na spoločnej piesni?
Nesledujem, ale beriem ich na vedomie. Veď aj na spomínanom novom albume je viac mladších hudobníkov, s ktorými som napríklad nikdy nehral a nenahrával.
Myslíte si, že to majú teraz začínajúci interpreti jednoduchšie vďaka internetu a sociálnym sieťam? Alebo naopak im môže často neprimeraná kritika z online prostredia zbytočne zničiť sebavedomie?
Som presvedčený, že teraz je jednoduchšie sa zviditeľniť, ale akým spôsobom, to je problém. Dnes žijeme dobu, keď anonymná kritika vie skutočne znechutiť človeka. Každý vlastník počítača sa cíti kompetentný ku všetkému vyjadrovať. Samozrejme, najmä negatívne. Najhoršie je, že často tomu nerozumie, ale má názor.
Čo by ste poradili aktuálne najúspešnejším interpretom, že by možno mali robiť inak a poučiť sa aj od predošlých generácií hviezd?
Keď sú už úspešní, tak im netreba radi. Zmýliť sa dokážu aj sami. A vôbec. keď som mal ja 20 rokov a chcel by ma v tejto brandži niekto o 50 rokov starší poučovať, tak si pomyslím, že nech sa neobťažuje. Myslím, že takto to platí aj teraz.
Zdroj: TASR – Dano Veselský
Pavol Hammel si prebral Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo pre autorov, ktorí sa svojou tvorbou významnou mierou pričinili o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry.
Ako poslucháč si vypočujete úplne iné štýly? Alebo keď sa z rádia ozve hiphop či elektro tanečná hudba, tak radšej preladíte inde?
Ani nie, nevidím dôvod počúvať, čo ma nezaujíma. A tým pádom neprelaďujem, lebo vnímam len to čo chcem.
Anketa
Ktorú Hammelovu pieseň máte radšej?
- Medulienka0%
- Učiteľka tanca100%
Hlasovanie bolo ukončené
Máte medzi svojimi piesňami nejakú srdcovku, pri ktorej je vám trochu ľúto, že nikdy nedosiahla slávu Medulienky?
Takto to nevnímam. Ide mi skôr o to, aby poslucháči registrovali aj moje iné hodnotné pesničky, nielen tie notoricky známe. Veď napríklad skladby z albumu „Zelená pošta“ nikto nikdy v rádiách nepočul a predsa je to oceňovaný klenot medzi platňami vydanými v Čechách a na Slovensku.
Minulý rok ste so skupinou Prúdy oslávili 60. výročie založenia. Čo spätne hodnotíte ako svoje najlepšie rozhodnutie v kariére a čo vás naopak trochu mrzí a už by ste to urobili inak?
Vzhľadom k tomu, že som sa narodil a veľkú časť života prežil na zlej strane železnej opony, tak všetky rozhodnutia boli primerané dobe, v akej sme žili. Jediná vec ma mrzí, že o náš muzikál Cyrano z predmestia premiérovaný v roku 1977 v divadle Nová scéna, bol prejavený skutočný záujem zo západného zahraničia. Zaujímalo sa o neho vydavateľstvo a koncertná agentúra Landgraf z Nemecka. No vtedy nebola ochota a súhlas vtedajšieho Ministerstva kultúry šíriť do sveta toto dielo. Takáto možnosť sa vyskytuje raz za život a nevedeli sme s tým nič urobiť.
Napriek dobre rozbehnutej kariére ste začali študovať na vysokej škole právo. Iní mladí ľudia by sa radšej nechali pohltiť hudobnou kariérou, vy ste sa rozhodli inak. Chceli ste mať poistku do budúcnosti? A prečo to bolo konkrétne právo?
Hovoríme o konci 60tych rokov. Vtedy nebolo nič isté, ako sa to celé bude vyvíjať. A to nielen v hudbe. Tak som sa rozhodol študovať. Zmaturoval som s vyznamenaním, prijímacie skúšky som spravil a prijali ma, aj keď moji rodičia nemali ten správny požadovaný kádrový profil. Okrem toho som mal Právnickú fakultu Univerzity Komenského blízko domu a mala najmenej povinných hodín v týždni. No musím povedať, že som nemal nejaké výhody pri skúškach, skôr naopak.

Využili ste potom niekedy počas kariéry vedomosti zo štúdia práva? Nelákalo vás to niekedy presedlať z hudobného sveta radšej do tejto oblasti?
Štúdium na vysokej škole som považoval za vyššie všeobecné vzdelanie. Každý semester akejkoľvek vysokej školy by mal v človeku niečo zanechať. Diplomovú prácu som písal a obhajoval na tému ochrany autorských práv, aj keď vtedy bola ochrana duševného vlastníctva vôbec dosť iluzórna.
Podedili aj vaše vnúčatá lásku k hudbe? Boli by ste radi, keby sa niektoré z nich dalo na muzikantskú kariéru alebo by ste ho odhovárali?
Hudbu majú radi, ale láska to asi nebude. Keby náhodou nad takou „kariérou“ nebodaj rozmýšľali, tak ich nebudem odhovárať, ale neodporúčal by som im to.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Na snímke je Prešporský bál 2024 v bratislavskej Redute. Spevák Pavol Hammel .
Aj v súčasnosti stále veľa tvoríte a koncertujete. Rezervujte si napriek tomu na vnúčatá viac času, aby ste si s nimi užili napríklad to, čo ste nestihli pri deťoch?
S tým časom to nie je tak zlé. Intenzívne tvorím raz za tri roky a vystúpení mám tak 5 až 7 mesačne. Samozrejme, ak sa dá, tak veľmi rád pomôžem.
Stretávate sa všetci spolu na Vianoce? Spievate spolu koledy?
Z technických príčin sa stretávame po častiach. Koledy si púšťame len na gramofóne. Nostalgicky prehrávam staré vinylové platne s vianočnými pesničkami.

Zdroj: Zena.sk
Fanúšikovia o vás vedia, že ste nielen výborný spevák, ale milujete aj maľovanie obrazov. Dostávajú vaši blízki od vás pod stromček aj takýto vlastnoručne urobený darček? Zvyknete ich potešiť nejakou maľbou?
V minulosti dostávali, ale teraz už veľmi nie. Každý už v podstate nejaký obraz má, tak aby to nebolo ako s ponožkami pod stromček.