Reklama

Išlo im o život! TAKTO RISKOVALI známi herci z kultových filmov!

S tebou mne baví svet

Zdroj: čsfd

Reklama

Niektoré filmy preslávili aj scény s koloritom poriadnej zimy. A diváci možno ani nepostrehli rôzne triky a ilúzie...

S tebou ma baví svet (1982)
Film Marie Poledňákovej diváci v ankete určili za českú komédiu storočia. Pritom vznikol náhodou, keď režisérka začula rozhovor niekoľkých mužov o ich spoločnej zimnej výprave. Pánska jazda troch kamarátov na chalupe v Beskydách (Július Satinský, Václav Postránecký a Pavel Nový) by bola iná, keby Satinského nevzala Poledňáková na milosť len na veľký prosík hercov.

S tebou mne baví svet

Zdroj: čsfd

S tebou mne baví svet

Tí mali s lyžami problém, preto dostali rýchlokurz od člena horskej služby, Jula musel nahradiť člen štábu. Film nakrúcali vo veľkých mrazoch, a tak sa herci zohrievali na pľaci alkoholom. Keď im to režisérka zakázala a každé ráno robila kontrolu, borovičku im z najbližšej dediny tajne vozili chlapi z horskej služby rolbou. Tesne pred nakrúcaním napadol asi meter snehu, ktorý sa zosunul zo strechy chalupy, a aby ho udržali, Poledňáková doň napichala 40 fliaš sektu. Scéna, kde Pepa alias Pavel Nový utiera Pepínovi zadok vetvičkou, bola reálna, chlapcov plač tiež. Skutočná bola aj scéna s Matýskom, keď sa nepripútaný v kočiariku rútil dolu svahom. Ktovie, ako by sa to celé skončilo, keby ho nezachytil jeden z členov horskej služby?

Perinbaba (1985)
Režisérovi Jurajovi Jakubiskovi na ňu poslúžila literárna predloha bratov Grimmovcov o pani Zime a Jakubovi, ktorého zachráni spod kosy Zubatej. Sneh bol dvojaký – prírodný, ale aj ten umelo vytvorený, ktorý Perinbaba svojimi čarami sypala na zem. Viete, že jej veža bola v skutočnosti na Lomnickom štíte? A že za kaskadérske „letecké kúsky“ niesol zodpovednosť sám režisér? Ak by sa niekomu niečo vážne stalo, väzeniu by sa asi nevyhol.

Biele pávy počas nakrúcania ušli a ešte rok po premiére filmu ich nachádzali na Orave náhodní turisti. A záver rozprávky mal byť oveľa veľkolepejší. Pyrotechnici pripravili veľkú šou, no kým štáb večeral, nejaký opitý muž začal vykrikovať: Ohňostroj, ohňostroj, a vystresovaní technici ho omylom odpálili. Vo filme vidíte už len to, čo z „munície“ zvýšilo...

Tisícročná včela (1983)
Keď režisér Juraj Jakubisko siahol po románe Petra Jaroša, netušil, že fascinujúca rodinná sága murárskeho majstra Martina Pichandu bude divácky až taká úspešná. Nezabudnuteľný bol aj jeho pohreb, ktorý sa konal v zasneženej krajine. Smútočný sprievod s dychovkou sa cestou na cintorín dostal do šmyku, ľudia popadali, až rakva s tromi prísediacimi skončila v potoku… Jaroš pre Pravdu povedal: „Niektorí vážení Hybania mi vyčítali, že v scéne pohrebu Martina Pichandu sme zneuctili majestát smrti. Ja si však myslím, že smrť najbližších, ako prechod do inej dimenzie, možno s odstupom posudzovať trochu milosrdnejšie a aj s úsmevom…“

Anděl na horách (1955)
Revízor pražských elektrických podnikov Gustáv Anděl zavítal v druhom filmovom pokračovaní na odborársku rekreáciu do Vysokých Tatier, do zotavovne ROH Morava v Tatranskej Lomnici. A tam sa diali veci! Keďže Jaroslav Marvan bol športový antitalent, už v scenári niektoré scény prepísali. Namiesto na lyžiach jazdil na saniach. Ani to nepomohlo, lebo pri jednom zo záberov mu na nohu padli ťažké sane, čo mu spôsobilo komplikovanú zlomeninu.

Kamera sa potom vyhýbala jeho nohe obalenej v sadre. Aj ďalší herci si užili svoje – Josef Kemr si na zľadovatenom povrchu priečne praskol koleno, jeho filmová manželka Stella Zázvorková si zlomila nohu. Krutá zima a poľadovica mierne „zmrzačili“ asi polovicu štábu, takže ešte dlho mali všetci na čo spomínať.

Tri oriešky pre Popolušku (1973)
V tomto filme sa Libuše Šafránková stala nesmrteľnou! Celý príbeh o Popoluške sa však mal odohrávať v lete. A prečo režisér Václav Vorlíček musel nakrúcať v zime? Koprodukčná spoločnosť DEFA z NDR potrebovala zamestnať svojich ľudí. Niektoré scény na Šumave sa naozaj natáčali v krutých podmienkach. Pre silný mráz museli kameru po každom zábere odniesť do vykúreného autobusu, aby nezamrzla. Trpeli aj herci, lebo kostýmy boli letné a už ich nestihli prešiť. Libuše cválala v záverečnej scéne na koni v tenučkých šatách pri mínus 21 stupňoch Celzia!

Princ alias Pavel Trávníček zapadol aj s koňom v hlbokom snehu. Natáčanie neuľahčoval ani bičujúci vietor. Keď princ bežal zo zámku za Popoluškou, musel sa preň na opätku otočiť vari 50-krát. Vo filme mali použiť aj umelý sneh z rozomletého polystyrénu, ktorý mali producenti pripravený vo vreciach. Nemci si však presadili výrobok z konzervární z rozomletých rybích kostí s prímesou chémie, ktorý dosť zapáchal. Na rozdiel od polystyrénu bol však ekologický, na druhý deň po ňom nezostalo ani stopy…

Zdroj: anc

TRI ORIEŠKY PRE POPOLUŠKU