Kráľovský dvor plný rozmarov: Majú vlastného krájača mäsa, i človeka na rozchodenie topánok
29. 7. 2024, 20:00

Zdroj: Getty Images
Panstvo si odjakživa mohlo dovoliť výstrelky od výmyslu sveta. No zrejme by ste nečakali, že mnohé bizarné výhody si užívajú až dodnes. Na kráľovských dvoroch zamestnávajú ľudí v povolaniach, ktoré by sme pokojne mohli nazvať ako výstredné.
Človek, ktorý im rozchodí topánky
Istotne každý z nás dôverne pozná ten pocit, keď si obuje nové topánky, ktoré ho nepríjemne tlačia a spôsobia mu otlaky. Nohám členov šľachty sa však takéto niečo nemôže stať. Náhodou by to ovplyvnilo ich chôdzu a na verejnosti by to spôsobilo rozruch. Preto na väčšine kráľovských dvorov nájdete zamestnaného človeka, ktorý tento problém za nich vyrieši. Všetky nové topánky im rozchodí a monarchovia už potom nemajú žiaden problém. Okrem rovnakej veľkosti je dôležité, ale aj podobný tvar chodidla.
Zdroj: TASR
onackí princ Albert a Charlene Wittstock
Strážca a označovač labutí
Táto profesia je typická pre Anglicko. Už niekoľko storočí je totiž každý aktuálne vládnuci panovník alebo panovníčka automaticky majiteľom všetkých labutí v krajine. Táto tradícia pokračuje až dodnes, preto zamestnávajú ľudí, ktorí sa o nich starajú. Zvyčajne jeden z nich má na starosti ich označovanie krúžkami, aby boli labute evidované rovnako ako poštové holuby. A ten druhý sa stará o ich zdravie. Ak niekde v krajine nájdu chorú labuť, tak ho privolajú a on sa ju snaží vyliečiť.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Labuť
Ochranca známok
Túto pozíciu majú už len v niektorých monarchiách. Väčšinou sú to tie s najdlhšou tradíciou, v ktorých majú aj úctyhodnú zbierku známok. Do archívu zakladajú všetky tie, na ktorých je podobizeň panovníkov. Nemajú v ňom len vzácne kúsky, ktoré boli vydané pri rôznych príležitostiach. Do špeciálnych albumov zakladajú aj bežné dostupné známky, ktoré sa používajú pri zasielaní zásielok. Tento človek má na starosti spisovanie presných zoznamov, kontrolovanie ich zoradenia a prípadnú údržbu.
Hlavný krájač mäsa
Aj toto zamestnanie je typické len pre anglickú kráľovskú rodinu a spája sa navyše s jednou tradíciou. Vo Veľkej Británii je stovky rokov zaužívané, že si panovník nesmie sám odkrojiť plátok chutného pečeného mäsa. Podľa niektorých by to mohlo priniesť smolu, podľa iných je to z hľadiska etikety vnímané ako nižšia práca nevhodná pre ich postavenie. V Buckinghamskom paláci sa preto pri každom slávnostnom podávaní jedla nachádza aj hlavný krájač mäsa, ktorý ho servíruje priamo pri stole. Zaujímavosťou je, že toto povolanie prechádza v rámci jedného rodu a nerobí sa na neho výberové konanie. Podľa legendy sa totiž verí, že ide o špecifický dar a kumšt, ktorý sa dedí z pokolenia na pokolenie.
Zdroj: WPA Pool/Getty Images
Reštaurátor rámov obrazov a fotiek
Niektoré pracovné pozície sa v monarchiách udržiavajú kvôli tradícii, iné si vynúti moderná doba či nové požiadavky. Jedným z tých novších povolaní je reštaurátor rámov obrazov a fotiek. Počas dlhých rokov sa v palácoch zozbieralo obrovské množstvo portrétov a malieb. Ich rámovanie si časom vyžaduje menšie úpravy, aby sa nerozpadli. Preto si radšej zamestnávajú človeka, ktorý sa im o to stará po celý rok. Okrem toho zvykne mať v náplni práci aj dozeranie na ich správne vystavenie a výmenu za aktuálnejšie modely.
Zdroj: Aaron Chown