Reklama

Majú talent a ešte aj dobré srdce! Vedeli ste, ktoré hviezdy dostali Nobelovu cenu?

WA 11 archív Los Angeles - Na archívnej snímke z 13. októbra 2016 americký folkrockový spevák a skladateľ Bob Dylan vystupuje v Los Angeles. Dylan ohlásil vydanie svojej novej knižnej publikácie s názvom "The Philosophy of Modern Song" (Filozofia modernej piesne). Pôjde o súbor vyše 60 esejí oslavujúcich piesne jeho hudobných kolegov ako Elvis Costello, Hank Williams, Stephen Foster či Nina Simone, píše denník The Guardian a magazín Rolling Stone. FOTO TASR/AP


FILE - Bob Dylan performs in Los

Zdroj: Chris Pizzello

Reklama

Nobelova cena sa považuje za tú najhodnotnejšiu cenu, ktorú môže človek dostať. Pozrite sa, ktoré známe osobnosti zo sveta filmu, hudby a aktivizmu ju získali. O mnohých ste možno ani netušili.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako sa rokmi menila nezabudnuteľná Anna zo Zeleného domu

    Bob Dylan

    V roku 2016 získal americký spevák a skladateľ Bob Dylan Nobelovu cenu za literatúru. Toto rozhodnutie bolo prekvapivé, pretože Dylan je prvým hudobníkom, ktorý bol ocenený touto prestížnou literárnou cenou. Ocenili ho za jeho expresívny prejav v piesňach a hlboký vplyv na populárnu hudbu a americkú literatúru. Reakcie na to boli rozporuplné, na druhej strane však aspoň potvrdil, aké dôležité sú aj texty v piesňach a ako môžu ovplyvniť generácie.

    Zdroj: TASR/AP

    Harold Pinter

    Harold Pinter bol britský dramatik, scenárista a herec. Nobelovu cenu získal v roku 2005 a to za svoj prínos v dramatickej literatúre. Udelila mu ju švédska akadémia v Štokholme. Jeho diela sa vyznačovali napätím a tajomstvom. Neskôr sa angažoval aj v politike a v dielach bojoval proti diktatúre a tyranii.

    Zdroj: Matthew Andrews

    Malala Yousafzai

    Pakistanská aktivistka za práva dievčat bola ocenená Nobelovou cenou za mier v roku 2014. Toto ocenenie jej udelili za odvahu a neúnavné úsilie v boji za práva dievčat na vzdelanie. Malala sa stala medzinárodne známou po tom, ako ju v roku 2012 napadli a vážne zranili práve za jej verejné podporovanie vzdelávania dievčat. Po zotavení sa stala hlasom za práva dievčat a pokračovala v boji za prístup k vzdelaniu pre všetky deti.

    Zdroj: Tim Goode

    Nelson Mandela

    Nelson Mandela bol juhoafrický politik a aktivista. Nobelovu cenu za mier dostal v roku 1993. Získal ju spolu s Frederikom W. de Klerkom, bývalým prezidentom Južnej Afriky za ich spoločné úsilie o koniec rasistickej politiky a za mier v krajine. Viac ako 27 rokov strávil Mandela vo väzení práve za úsilie o rovnoprávnosť. Po prepustení sa stal prezidentom Južnej Afriky a jeho vodcovstvo v transformácii krajiny a v boji za rovnosť mu zabezpečilo medzinárodné uznanie a obdiv.

    Zdroj: Getty Images

    George Clooney

    George Clooney síce nemá v rukách Nobelovku, ale dostal Cenu za mier od americkej Nadácie Carnegie. Toto ocenenie mu bolo udelené v roku 2016 za jeho humanitárnu prácu a angažovanosť vo svete. George Clooney sa dlhodobo zaujíma o riešenie konfliktov a zaobstarávanie humanitárnej pomoci v oblastiach postihnutých vojnami a inými krízami. Pomáha aj utečencom či stavať školy v Afrike.

    Zdroj: Shutterstock

    Angelina Jolie

    Americká herečka a režisérka je známa svojou prácou ako veľvyslankyňa OSN pre utečencov a tým, že sa často angažuje v humanitárnych otázkach. Koniec koncov má tri adoptované deti z rozvojových krajín. Aj keď ani Angelina Jolie nezískala Nobelovu cenu, jej práca a aktivizmus boli ocenené inými prestížnymi oceneniami. Napríklad v roku 2013 získala Humanitárnu cenu Akadémie Jeana Hersholta.

    Zdroj: Shutterstock

    Leonardo DiCaprio

    Aj Leonardo je známy tým, že sa aktívne venuje charite a tiež enviromentálnym otázkam a klimatickej kríze, za čo má ceny Environmental Media Awards. V roku 2014 bol menovaný za posla mieru Organizácie Spojených národov a v 2016 ho ocenili na Crystal Awards, čo je Svetové ekonomické fórum za jeho angažovanosť v ochrane životného prostredia.

    Zdroj: Shutterstock