Reklama

Najlepší CHLAPI jej života! 90-ročná BOHDALKA pre nich robí TÚTO VEC!

Jiřina Bohdalová

Zdroj: Archív, profimedia

Reklama

Je to neuveriteľné, ale jedna z najlepších českých komičiek všetkých čias Jiřina Bohdalová oslávi deväťdesiatku!

Narodila sa 3. mája 1931 v Prahe-Žižkove do chudobných pomerov. Otec bol stolár, matka slúžka, ale nadšená ochotníčka. Jiřinku zapísala do baletnej školy aj do komparzu. V šiestich rokoch už zažiarila vo filme Pižla a Žižla na cestách (1937), o tri roky neskôr vo veselohre Madla zpívá Evropě. Okrem toho z nej mama vychovala skvelú kuchárku a milovníčku dečiek...

Zdroj: Archív, profimedia

Jiřina Bohdalová

Živiteľka samých žien
Po maturite na dievčenskom gymnáziu ju však na pražskú DAMU neprijali. Vyšlo to až na tretí pokus. Jiřina medzitým prijala prácu učiteľky na základnej škole v Ostrave. Tam jej život nabral zvláštne turbulencie. Zamilovala sa do banského inžiniera Břetislava Staša, otehotnela, a keď čakala dcéru Simonu, v druhom ročníku prerušila štúdium na DAMU a s rastúcim bruškom sa rýchlo vydala.

No vtedy už nad jej životom viseli ťažké chmáry. Jej otec pomáhal pri emigrácii bývalému ministrovi Feierabendovi a súd ho v roku 1954 poslal za vlastizradu do väzenia na 15 rokov, (odsedel si sedem). Keď nad ním vynášali rozsudok, Jiřinu prepadli silné pôrodné bolesti. A razom sa z nej stala živiteľka rodiny – matky spamätávajúcej sa zo slabšieho infarktu, mladšej sestry aj dcérky Simonky. Po rokoch herečka o tých časoch priznala: „Zapisovala som si, čestné slovo, každý dvadsaťhaliernik.“

Zdroj: Archív, profimedia

Jiřina Bohdalová

Telefonát od Wericha
Jiřina robila, čo mohla, a keď stroskotalo aj jej manželstvo, na všetko zostala sama. Brala každú prácu – aj v šatni. Lepšiu školu ako tragikomická herečka od života ani nemohla dostať. Napriek prekážkam sa jej podarilo štúdium herectva ukončiť rolou v absolventskom predstavení Josefina. V hľadisku sedel aj Jan Werich, ktorý všetkých študentov žoviálne pozval na večeru. Jedinej Jiřine na druhý deň aj zavolal: „Tak ako sa vám spalo na vavrínoch?“ - a ako riaditeľ jej ponúkol angažmán v Divadle ABC.

Ťahanice s ŠtB
Bohdalka, ako takmer každý skracoval jej priezvisko, sa s nadšením pustila do práce. Pri Werichovi aj Horníčkovi sa bolo čomu učiť. Keď chcela Štátna bezpečnosť, aby na nich donášala, sám majster jej radil, ako sa má vykrútiť: „Povedz im, že priveľmi holduješ alkoholu, a keď si vypiješ, vytáraš aj to, čo nevieš...“ Zabralo to, a hoci sa eštebákom z pasce vyšmykla, po revolúcii sa objavila v Cibulkových zoznamoch spolupracovníkov ŠtB. Bohdalovej trvalo až do roku 2004, kým súd konečne očistil jej meno.

Zdroj: Archív, profimedia

Jiřina Bohdalová

Tridsať rokov ani slovo!
Keď Bohdalová v roku 1969 nakrúcala s Radkom Brzobohatým film Ucho, preskočila povestná iskra. A bola z toho pre oboch druhá svadba! Na tie časy tvorili dokonalý pár. Šťastní vo vzťahu, úspešní v kariére. Jiřina si bola asi až priveľmi istá Radkovou láskou a vernosťou, ani si nevšimla, ako ju „zo sedla zhodila“ slovenská herečka Hana Gregorová. Radek sa s ňou zoznámil vo Vysokých Tatrách, keď nakrúcali film Noční jazdci. A tak po 12 rokoch manželstva prišiel krach. A rozvod! Zrada Jiřinu dlho bolela. Priznala, že „o tej druhej“ sa dozvedela ako posledná, keď jej Radek povedal, že s Hanou čaká dieťa. Odvtedy s ním neprehovorila 30 rokov ani slovo. Zmierili sa až pri natáčaní filmu Vrásky z lásky, ktorý mal premiéru v roku 2012.

Zdroj: instagram

Jiřina Bohdalová a Simona Stašová

Herečkine žartíky

Keď vyhodili Jana Wericha z riaditeľskej stoličky v Divadle ABC, päť sezón odohrala Bohdalová v Mestských divadlách pražských, aby v roku 1967 prešla do činohry Divadla na Vinohradoch. Odohrala tam 36 sezón, dodnes ešte pôsobí v Divadle na Jezerce. A hlavne, nebolo jediného televízneho Silvestra, aby v ňom chýbala po boku Vladimíra Dvořáka. V Televarieté bavili divákov 43 rokov! Jej nezameniteľný hlas mohli deti počuť v 137 večerníčkoch.

Najlepší chlapi jej života
Do ďalšieho manželského chomúta už hlavu nepchala. Veľa hrala, na nedostatok práce sa sťažovať naozaj nemohla. Keď dcéru Simonu v 15 rokoch zlákala divadelná múza, na talentové skúšky na konzervatórium ju pripravovala „zakázaná“ herečka Vlasta Chramostová. A tak čas plynul, Simona, z ktorej je už dávno úspešná herečka, sa vydala za Pavla Trávníčka, rozviedla sa, znova sa vydala a potešila maminku dvoma vnukmi – Marekom a Vojtěchom. Mnohí herečkini známi zo žartu vravievajú, že by si želali byť vnukom alebo psom Jiřiny Bohdalovej. „Vnuci sú najlepší chlapi môjho života. Som za nich nesmierne vďačná,“ priznala herečka a dodala, že keď varí nedeľný obed pre celú rodinu a všetkým chutí, vraj sa to vyrovná pocitu pri preberaní prestížnej ceny… Niet pochýb, veď ako vychýrená kuchárka mala v televízii reláciu o varení.

Zdroj: csfd

Jiřina Bohdalová a Karel Roden

Posledný žartík
Napriek svojmu veku Jiřina Bohdalová nestráca zmysel pre humor a optimizmus. Teší sa z maličkostí a každého prežitého dňa. Niekedy v dobrej nálade povie: „Dnes mi už chlap nechýba. Ale je pravda, že v mojom veku by sa mi nejaký milý pán doktor zišiel.“ A už pri svojej osemdesiatke prezradila, aký má pripravený posledný žartík: „Páčilo by sa mi rozprávať nejakú veselú historku a v najlepšom, tesne pred pointou, by to so mnou švihlo. Dopoviem ju až tam hore...“

VIZITKA

Jiřina Bohdalová vynikala v komediálnych postavách – Až přijde kocour, Komedie s klikou, Bílá paní, Dáma na kolejích, Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ženy v ofsajdu, Buldoci a třešně, ale aj v dramatických - v trezorovom filme Ucho, Byli jsme to my či Corpus delicti. A úžasná bola aj v rolách, kde sa komická poloha spájala s dramatickým napätím – Hvězda zvaná Pelyněk, Pěnička a Paraplíčko, Smích se lepí na paty. V polovici 90. rokov získala za hlavné úlohy vo filmoch Nesmrtená teta (1993) a Fany (1995) sošky ocenenia Český lev. Účinkovala aj vo viacerých seriáloch – F. L. Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Četnické humoresky či Pojišťovna štěstí. Osemkrát za sebou vyhrala televíznu divácku cenu TýTý. O tom, že je Bohdalová najväčšia česká komička svedčí jej 3. miesto v ankete Kráľ filmového úsmevu storočia - hneď za Vlastom Burianom a Vladimírom Menšíkom.