Prečo je vo vzťahoch toľko hádok, nedorozumenia, napätia a drámy? Ako tomu zabrániť a pestovať si láskyplné vzťahy? Prečo sa páry najčastejšie hádajú? "Sú tam si spoločné menovatele toho, ako sa ľudia nezhodnú a nestretnú v očakávaniach, z toho z akých predpokladov vychádzajú, aký majú zámer, a to všetko nahráva tomu, že niekde v pozadí ten konflikt buble. Až potom naberie rozmer, že s ním ľudia idú von, ale niekedy je to v takej deštrukcii a tak neskoro, že sa to potom dostane do vysokých obrátok a už je problémom ako keby všetko," hovorí Janette Šimková, priekopníčka životného a vzťahového koučingu na Slovensku. Zároveň si myslí, že aj hádka môže byť pre vzťah prospešná.

Keď sa žena cíti zanedbávaná, hádkam sa nevyhnete
Zdroj: shutterstock

Pre web preventívne.sk uvádza, ako sa na ňu pripraviť a viesť ju konštruktívne „Dôležité je naučiť sa komunikovať s rešpektom a uvedomiť si, že ženy a muži zvyknú riešiť problémy odlišne. Krik, hnev, vydieranie, plač a zraňujúce slová by sme nemali posudzovať len z vlastnej perspektívy a už vôbec by sme sa nemali odplácať rovnakou mincou. Jednou z techník je princíp vedomého dýchania. Počas hádky začnite dýchať viac zhlboka. Nehovorte nič, pokiaľ to nepredýchate. Skúste potlačiť svoje myšlienky či hnev. Nikam neutekajte, neútočte. Nechajte nával hnevu odznieť a komunikujte s chladnou hlavou.“

Výčitky skúste odkomunikovať bez hnevu
Zdroj: shutterstock

Aj v najideálnejšom vzťahu sa hádky vyskytnú. Drobné hádky dokonca môžu byť aj prospešné, majú svoj význam, no len pokiaľ sú konštruktívne. Je potrebné, i keď náročné vnímať zvyšujúce sa napätie včas, pretože keď emócie prevalcujú racionále uvažovanie, hádka sa môže zvrhnúť a namiesto vyriešenia problému padajú obvinenia, útoky verbálne a žiaľ i neverbálne. Pokúste sa vyhnúť obviňovaniu.