Otázniky nad zdravím kráľa Karola III.: Tromfne svojich rodičov?
16. 5. 2023, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:39)

Zdroj: Getty Images/WPA Pool
Britská kráľovská rodina má tuhý korienok. Geneticky daná dlhovekosť však sama o sebe nestačí, panovníci musia dodržiavať prísne pravidlá, aby si udržali dobré fyzické i duševné zdravie.
Zdroj: Getty Images/Tim Graham
Zdroj: Getty Images/Tim Graham
Zdroj: Getty Images/Tim Graham
Galéria k článku

Babička súčasného britského monarchu, kráľovná matka, opustila tento svet vo veku 101 rokov, jeho otec, princ Philip, v 99 rokoch, matka, kráľovná Alžbeta II., sa dožila 96 rokov a 140 dní a vládla do posledného dychu. Aká budúcnosť čaká kráľa Karola III.?
Koľko bude vládnuť?
Karol III. bol najdlhšie čakajúcim následníkom trónu a 6. mája 2023 sa stal najstarším korunovaným kráľom. Vlády sa ujal 8. septembra 2022, dva mesiace pred svojimi 74. narodeninami, keď si väčšina ľudí už pár rokov užíva dôchodok. V dĺžke vládnutia už svoju matku prekonať nemôže – kráľovná Alžbeta II. bola na tróne 70 rokov a 214 dní, ale podobného veku by sa dožiť mohol. Podľa kalkulačky Štatistického úradu Spojeného kráľovstva by sa muž jeho veku mohol dožiť 87 rokov. Kráľ však má šancu na dlhší život nielen vďaka génom, ale aj preto, že má špičkovú lekársku starostlivosť, zdravo sa stravuje, je fyzicky aktívny a v žiadnom ohľade netrpí núdzou. Podľa odhadov niektorých britských odborníkov by mohol vládnuť aj 20 rokov.
Podľa výskumu britského profesora Lesa Mayhewa sa člen kráľovskej rodiny s veľkou pravdepodobnosťou dožije o 26 % vyššieho veku ako človek z bežnej populácie.
Striedmy jedák
Podľa biológa a spisovateľa Andrewa Steela, ktorý sa vedecky zaoberá starnutím, gény ovplyvňujú dlhovekosť na necelých 20 %, zvyšných 80 % je životný štýl a šťastie. Pokiaľ ide o výnimočnú dlhovekosť, dieťa alebo súrodenec niekoho, kto sa dožije 100 rokov, má 10-krát väčšiu šancu dožiť sa podobného veku ako niekto z bežnej populácie, tvrdí vedec. O kráľovi je známe, že sa dlhé roky udržiava v dobrej kondícii – zdravo sa stravuje, sám si ekologicky pestuje zeleninu a ovocie.
Vajíčka, ktoré s kráľovnou Camillou radi raňajkujú, znášajú ich vlastné sliepky, od miestnych farmárov kupujú organické syry. Karol III. po výdatných raňajkách údajne nič neje až do 17. hodiny a dokonca aj na cesty si berie kufrík s vlastným jedlom.
Ako je na tom fyzicky?
V dospelosti Karol III. utrpel viacero zranení a podstúpil niekoľko operácií. Prasknuté rebrá, operácia kolena, hernie a zlomenej pravej ramennej kosti boli nepríjemným dôsledkom jeho veľkej športovej vášne – celých 40 rokov hrával jazdecké pólo. Zmienil sa o tom aj princ Harry vo svojich memoároch Spare (Náhradník). Spomína, ako jeho otec na zámku Balmoral denne robieval pri dverách stojky na rukách alebo sa zavesil na tyč dole hlavou ako akrobat, pretože trpel chronickými bolesťami krku a chrbta. Tieto cviky mu odporučil fyzioterapeut a podľa Harryho boli jediné, čo naozaj pomáhali.
V centre pozornosti
V roku 1991 následník trónu vynechal dostihy v Ascote, lebo mal prasknutú platničku, v roku 2001 pri charitatívnom zápase póla padol z koňa dole hlavou a nakrátko stratil vedomie. Od roku 2005 chodí na pólo už len ako divák. Niektorí experti sa domnievajú, že kráľov zvyk držať ruky zopnuté za chrbtom nie je nič iné ako snaha uľaviť si od bolesti chrbta, podľa iných odborníkov jeho prihrbený postoj môže signalizovať osteoporózu. Celkom nedávno sa začali rozoberať kráľove opuchnuté ruky. Podľa lekárov to môže byť príznak rôznych ochorení, od artritídy až po srdcové zlyhanie. Pokojne to však môže byť aj genetická záležitosť po otcovi Philipovi, ktorý bol známy svojimi veľkými, masívnymi rukami. Tak či onak, zdravotný stav panovníka má na starosti tím lekárov, ktorým pri pravidelných prehliadkach určite nič neunikne.
Exkluzívne fotografie kráľa Karola III. nájdete v galérii.