Slnečná kráľovná: Ako prvá využila energiu zo slnka, jej prístroje mali hodnotu milióny dolárov!
24. 2. 2018, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:55)

Vynálezy
Vynálezy Márie Telkesovej nám dnes umožňujú využívať energiu zo slnka. Ľudstvu dala obrovský dar. Patrila medzi prvých vedcov na svete, ktorí objavili spôsob praktického využitia solárnej energie.
Cesta na celý život
Mária Telkesová sa narodila 12. decembra 1900 v Budapešti. Rodičia Aladár a Mária videli, že ich dcéra sa od útleho veku zaujíma o prírodovedu a techniku, preto jej nebránili, keď si po maturite podala prihlášku na Budapeštiansku univerzitu. Šikovná a usilovná Mária v roku 1920 ukončila bakalárske štúdium v odbore fyzikálna chémia, ale to jej nestačilo. Ako 24-ročná získala v odbore doktorát a začala pracovať ako asistentka na univerzite. Jej život však nabral úplne iný smer, keď sa vybrala navštíviť príbuzného, ktorý bol maďarským konzulom v Clevelande.
Čo sa deje v mozgu
Počas pobytu v USA dostala Mária zaujímavú ponuku – pracovať u vedca Georgea Crila, ktorý skúmal neurálne oscilácie v mozgu. Spolu vynašli fotoelektrickú metódu zaznamenávania „mozgových vĺn“. Mária pokračovala 12 rokov vo výskume na úrovni buniek. V roku 1937 získala americké občianstvo a v tom istom roku začala pracovať na projekte o tom, ako zachytiť teplo a využiť ho inak.
Zachránila stovky životov
V roku 1939 nastúpila Mária Telkesová na Massachusettskú technickú univerzitu. Po vypuknutí druhej svetovej vojny hľadala americká vláda spôsob, ako zabezpečiť vojakom námorných síl vodu počas dlhej plavby ďaleko od pevniny. Potrebovali ľahký, prenosný prístroj, ktorý by jednoduchým spôsobom vyrobil z morskej vody pitnú. Mária Telkesová to dokázala. Vynašla malý solárny destilátor, ktorý bol súčasťou záchranného balíčka pre vojenských pilotov a námorníkov a v horúcom tropickom podnebí mnohým zachránil život.
Splnený sen
Jeden z najznámejších projektov Telkesovej bol Doverský solárny dom v Massachusetts, na ktorom začala pracovať v roku 1948. Dom navrhla architektka Eleanor Raymondová, financovala ho sochárka Amelia Peabodyová a Mária vymyslela finančne úsporný a účinný spôsob vykurovania pomocou solárnej energie. Systém fungoval dokonale a v horúcom lete slúžil zároveň na ochladzovanie domu. Dielo týchto troch žien vyvolalo senzáciu a Márii prinieslo uznanie vo vedeckých kruhoch. Začalo sa o nej písať ako o Slnečnej kráľovnej.
Piecka pre chudobných
Povzbudená úspechom skúšala Telkesová ďalšie možnosti využitia energie zo slnka, od roku 1953 v špecializovanom laboratóriu na Newyorskej univerzite. Od Fordovej nadácie dostala zaujímavú ponuku – vymyslieť solárnu rúru pre chudobné krajiny, ktorá by sa ľahko ovládala a dosahovala takú teplotu, aby sa v nej dal upiecť chlieb i mäso. Máriina rúra nielen splnila všetky nároky, ale jedlo sa v nej nepripaľovalo a bola bezpečná pre deti.
Z hlbín oceánu do kozmu
Od roku 1958 sa Mária Telkesová zaoberala vývojom nových materiálov, ktoré by vydržali aj extrémne podmienky. Jej vynálezy boli na vesmírnych lodiach Apollo i v podmorských zariadeniach na skúmanie oceánskeho dna. Keď v 70. rokoch minulého storočia prišla prvá ropná kríza, radila vedcom a konštruktérom z oblasti fotovoltiky. O solárnej energii vedela prakticky všetko a mala odpoveď na každú otázku.
Vrátila sa domov
Mária Telkesová skončila s aktívnym výskumom v roku 1978, ale pracovala pre viaceré firmy ako konzultantka až do neuveriteľných 92 rokov. V roku 1995 navštívila Budapešť – prvýkrát po vyše sedemdesiatich rokoch a zároveň naposledy. Zomrela vo svojom rodnom meste 2. decembra 1995, desať dní pred 95. narodeninami.
Autor: Jana Brožíková
Foto: Profimedia