Reklama

Šporovlivý ako Škót: Príbuzní nad škrtmi kráľa Karola III. len otvárajú ústa

Royal Visit To Dig For Victory Allotment - London

Zdroj: Getty Images/Mark Cuthbert

Reklama

Britský panovník plní svoj sľub a naozaj šetrí vo veľkom štýle. Štedrej finančnej podpore od zosnulej kráľovnej Alžbety II. je koniec! Mnohí príbuzní si musia hľadať nové ubytovanie a začať na seba zarábať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kráľovná Alžbeta bola trendsetterka. Po oblečení tejto farby stúpla jej predajnosť o 140%!

    Kým žila kráľovná Alžbeta II., zo svojho súkromného účtu veľkoryso podporovala všetky svoje deti a vnúčatá. Jej nástupca Karol III. sa však rozhodol radikálne znížiť výdavky kráľovskej rodiny a v súlade s tým začal podnikať rázne kroky.

    Priveľa zámkov
    Kráľ Karol III. zdedil väčšinu majetku zosnulej kráľovnej Alžbety II., aby sa nemusela platiť dedičská daň. Britský monarcha je totiž oslobodený od platenia daní. Podľa časopisu The Times má dedičstvo hodnotu 370 miliónov libier, podľa iných zdrojov až 650 miliónov. Už mesiac po smrti svojej matky Karol III. oznámil, že jej obľúbenú škótsku rezidenciu - zámok Balmoral, kde rok čo rok trávila letnú dovolenku a  8. septembra 2022 skonala, premení na pamätník kráľovnej Alžbety II. Zámok by mal byť prístupný turistom celoročne, aby zarobil na svoju prevádzku, ktorá stojí 3 milióny libier ročne. Doteraz turistický ruch vykrýval asi polovicu tejto sumy.

    Ešte viac koní
    Súčasťou dedičstva boli aj kráľovnine milované kone, vlastnila ich okolo stovky. Neuplynuli ani dva mesiace od pohrebu Alžbety II. a kráľ Karol III. ponúkol 14 pretekárskych koní do aukcie v Newmarket´s Tattersails. Predaj mu vyniesol viac ako milión libier, pretože išlo o posledné kone vyšľachtené v kráľovniných stajniach. Na predaj budú vraj aj ďalšie kráľovnine kone, pretože kráľovská rodina si ich toľko nemôže nechať. Bývalé stajne údajne do troch rokov prestavajú na múzeum.

    Menej zamestnancov
    Nový kráľ znižuje počet zamestnancov v kráľovských rezidenciách. Zostanú len najlepší a za vyššie platy. Súčasťou plánu na zníženie výdavkov je aj menší počet členov kráľovskej rodiny, ktorí sú finančne závislí od Koruny. Navyše, kráľ chce požiadať niektorých príbuzných a ich deti, aby sa vysťahovali a uvoľnili domy v Londýne, lebo ich chce prenajímať. Prví na rane boli Meghan a Harry - prišli o nákladne zrekonštruovaný Frogmore House vo Windsore, ktorý im po svadbe darovala kráľovná Alžbeta II.

    Z čoho bude žiť?
    Šporovlivosť Karola III. dostala do finančných problémov aj princa Andrewa. Spolu s exmanželkou Sarah Ferguson obýva rezidenciu Royal Lodge, ktorá je majetkom Koruny, teda vládnuceho monarchu. Vojvoda z Yorku podpísal nájomnú zmluvu na 75 rokov, podľa ktorej musí platiť aj všetky opravy, momentálne odhadované na milión libier, no nebude mať z čoho. Od apríla mu totiž kráľ zrušil podporu vo výške 249-tisíc libier ročne, ktorá spolu s malou penziou od námorníctva tvorila jeho jediný príjem.

    Nedostane ani na liečiteľa
    Karol III. údajne ponúkol bratovi náhradné bývanie vo Frogmore House. Keby sa doň Andrew a Sarah presťahovali, Andrew by si mohol nárokovať 7 miliónov libier, ktoré doteraz investoval do Royal Lodge. Mladší brat však má na kráľa ťažké srdce aj preto, že odmietol platiť 32-tisíc libier ročne za jeho indického liečiteľa. Princ Andrew využíva služby indického jogína už niekoľko rokov, no neplatil ich z vlastného vrecka. Kráľovná Alžbeta II. nad touto sumou veľkoryso mávla rukou, nový kráľ však nie je taký zhovievavý a bratovi odkázal, že si účet musí hradiť sám.

    Ušetrí na korunovácii?
    Korunovácia kráľovnej Alžbety II. 2. júna 1953 vyšla na 1,67 milióna libier, čo je v prepočte dnešných takmer 50 miliónov. Trojhodinovej ceremónie vo Westminster Abbey sa vtedy zúčastnilo 8-tisíc pozvaných hostí. Kráľ Karol III. sa rozhodol skrátiť čas obradu na polovicu a zúžiť počet hostí na dve tisícky. Náklady na korunováciu Karola III. sa však zdvojnásobia aj kvôli takým veciam, ako sú bezpečnostné opatrenia. Podľa posledných odhadov celá korunovácia Karola III. a jeho manželky Camilly bude stáť štátny rozpočet 100 miliónov libier. Táto suma zatiaľ nie je potvrdená, ale kráľova predstava, že ušetrí, sa zrejme nenaplní.

    Vraj to zaplatia turisti
    Britská vláda neváha minúť 1 milión libier na inštalovanie obrovských obrazoviek na viac ako 30 miestach po celom kráľovstve, aby tisíce ľudí zhromaždených na námestiach mohli 6. mája sledovať korunováciu. Niektoré obrazovky budú naživo prenášať aj korunovačný koncert z Windsorského hradu v nedeľu 7. mája. Celú akciu financuje ministerstvo kultúry. Londýn sa pripravuje aj na nápor turistov, ktorí by mali pokryť časť výdavkov. Hotely na korunovačný víkend sú už kompletne vybookované. Podľa odhadov poradenskej firmy korunovácia prinesie britskej ekonomike zisk 1 miliardu libier.