"Som sťahovavý vták, nie človek, ktorý zapustí korene.“
Marie Rottrová

Vraj denne trénujete spev. Skúšate sama alebo máte hlasového sprievodcu?

Teraz sa rozospievam sama. Ale mala som učiteľa, ktorý mi pred desiatimi rokmi robil lektora pred turné. Nemala som vtedy v poriadku hlasivky, trápil ma chrapot. Naučil ma, ako na to, aby som mala hlas čistejší. Keď sa riadim jeho pokynmi, pri speve ho už nepotrebujem. Stále mám ale v hlave, čo mi hovoril.

Prezradíte nám nejakú jeho radu?

Hovoril mi, že spievať sa má v podstate s úsmevom. Je to osvedčený spôsob a spev potom pôsobí veselšie.

Žijete v pražských Kolovratoch, do svojich 44 rokov ste žili v Ostrave. Kde sa vlastne cítite doma?

Vždy tam, kde práve bývam. Som sťahovavý vták, nie človek, ktorý zapustí korene a nepohne sa. Sťahovala som sa už veľakrát, vždy som sa tešila a potom sa tam aj začala cítiť doma.

Marie Rottrová: Po páde režimu sa vydala do Nemecka.
Zdroj: archív NMH

Záleží aj na tom, s kým žijete?

Dom v Kolovratoch je už tretí, ktorý som postavila, aj keď som bola vtedy sama. Obývam ho už 24 rokov. Presťahovala som sa len so psíkom a cítila sa tu skvele, okamžite ako doma. Vyhovuje mi bývanie so záhradou, kde môžem mať od jari do jesene otvorené dvere na terasu a pozerať sa do prírody. Raňajkovať, obedovať aj večerať vonku je také príjemné!

Všetci vás poznáme ako elegantnú divu. A akom oblečení by ste nám u vás otvorili?

Teraz mám na sebe džínsy, čierny rolák a vestičku. Doma nosím rada práve džínsy, tričká, svetríky, v lete sukne a často šaty. Ale aj tepláky. Niekedy potrebujem byť oblečená maximálne pohodlne. A tepláky sa dnes šijú veľmi pekné, nič škaredo vyťahané...