Dvoma minútami ticha sa v pondelok na poludnie v londýnskom Westminsterskom opátstve skončil štátny pohreb kráľovnej Alžbety II. Rakvu následne prevezú k Wellingtonovmu víťaznému oblúku a ďalšie obrady sa uskutočnia v priestoroch Windsorského hradu. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Išlo o prvý štátny pohreb od rozlúčky s premiérom Winstonom Churchillom v roku 1965, pripomenula BBC. Pondelňajší obrad v opátstve viedol westminsterský dekan David Hoyle. Čítania predniesli britská premiérka Liz Trussová a generálna tajomníčka Spoločenstva národov (Commonwealth) Patricia Scotlandová.

WA 51 Londýn - Kate (vpravo), britská princezná z Walesu a jej dve deti, princezná Charlotte a princ George prichádzajú na štátny pohreb britskej kráľovnej Alžbety II. do Westminsterského opátstva v Londýne v pondelok 19. septembra 2022. Štátny pohreb panovníčky sa začal v pondelok o 11.00 h (12.00 SELČ). Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov vo svojom letnom sídle Balmoral v Škótsku. FOTO TASR/AP


Britain's Kate, Princess of Wales, Princess Charlotte and Prince George arri
Zdroj: Phil Noble

Kázeň mal canterburský arcibiskup Justin Welby, ktorý pripomenul Alžbetin "naplnený sľub" slúžiť Spojenému kráľovstvu a Commonwealthu. Alžbeta to sľúbila v deň svojich 21. narodenín (21. apríla 1947) v rozhlasovom vysielaní. Na pohrebe sa zúčastnilo približne 2000 pozvaných hostí vrátane šéfov štátov a vlád a členov kráľovských rodín z celého sveta. Prítomný bol americký prezident Joe Biden s manželkou, brazílsky prezident Jair Bolsonaro či japonský cisár Naruhito. Slovensko zastupovala prezidentka republiky Zuzana Čaputová s partnerom.