O úmrtí sa najskôr okrem jej najbližšej rodiny telefonicky dozvedeli predstavitelia vlády a nie hocijako, ale prostredníctvom tajného kódu s označením Operácia London Bridge, pred časom o tom informoval server Politico, ktorý má k dispozícii tajné dokumenty britskej vlády.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov.
Zdroj: Getty Images
Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov.

Premiérke mal zatelefonovať osobný tajomník kráľovnej a následne sa  - tiež telefonicky o úmrtí kráľovnej dozvedeli aj ostatní ministri a vysokopostavení štátni úradníci. Deň úmrtia kráľovnej je označený ako "D-Day, teda prvý deň po úmrtí kráľovnej. V "D-Day+2" má byť podľa protokolu rakva prevezená do Buckinghamského paláca.

Záverečný deň osláv platinového jubilea kráľovnej Alžbety II. sa niesol v znamení masívneho karnevalového sprievodu, na ktorom sa podieľalo zhruba 16-tisíc účastníkov.
Zdroj: Getty images

Na štátny pohreb Alžbety II. si nielen Briti, ale aj svet počkajú desať dní, ide o takzvaný D-Day+10. Uskutoční sa vo Westminsterskej katedrále v Londýne. Napoludnie bude celá monarchia držať dve minúty ticha, následne mŕtvu panovníčku pochovajú v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku svojho manžela princa Philipa, ktorý zomrel 17. apríla 2021.

Žiaľ, nedá sa vylúčiť, že sa do Londýna pohrnú státisíce ľudí, ktorí si budú chcieť uctiť jej pamiatku. Na to sú pripravené všetky orgány britskej vlády vrátane rozsiahlej bezpečnostnej operácie. Práve tá má dbať o to, aby nevznikol úplný dopravný kolaps mesta a davy vedeli bezpečnostné zložky zvládať.