Zomrel vám manžel? Takto vybavíte vdovské a sirotské dôchodky
25. 6. 2024, 17:00

Zdroj: Tony Štefunko
Vdovský dôchodok je príjem, ktorý dostáva žena po úmrtí svojho manžela. Sirotský dôchodok poberá dieťa po úmrtí svojho rodiča alebo osvojiteľa.
Podmienky
Ak vám zomrel manžel, máte nárok na vdovský dôchodok v týchto prípadoch.
- pred smrťou odvádzal poistné do Sociálnej poisťovne,
- ku dňu smrti poberal starobný či invalidný dôchodok,
- ku dňu smrti získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia,
- zomrel v dôsledku pracovného úrazu či choroby z povolania.
Ďalšou podmienkou je riadne uzavreté manželstvo. V prípade rozvodu nárok na vdovský dôchodok nevzniká. Ani vtedy, ak ste spolu žili len ako druh a družka. Vaše deti si však môžu uplatniť nárok na sirotský dôchodok. Ak deťom zomrú obaja rodičia, po splnení podmienok im Sociálna poisťovňa bude vyplácať dve dávky.
Nezaopatrené dieťa
Dieťaťu sa vyplácajú dávky po rodičoch v prípade, že sa pokladá za nezaopatrené. To znamená, že nie je dospelé alebo sa po dovŕšení dospelosti sústavne pripravuje na budúce povolanie. Nezáleží pritom na tom, či ide o denné alebo externé štúdium. Veková hranica je v tomto prípade 26 rokov.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Dieťa má nárok na dávky, kým sa vzdeláva, maximálne do veku 26 rokov.
Ak dieťaťu zdravotný stav nedovoľuje študovať či vykonávať zárobkovú činnosť, tiež mu môže byť priznaný sirotský dôchodok. Na vyplácanie dávky nemajú vplyv také okolnosti, ako svadba či narodenie dieťaťa – ak je po smrti rodiča niekto podľa zákona považovaný za nezaopatrené dieťa, nezáleží na tom, či medzitým uzavrel manželstvo alebo sa sám stal rodičom.
Ako žiadať o dôchodok
Nárok na vdovský či sirotský dôchodok vzniká dňom smrti manžela/rodiča, teda dňom, ktorý je uvedený v úmrtnom liste ako deň úmrtia. V prípade nezvestného je to deň uvedený ako deň smrti v právoplatnom rozhodnutí súdu o vyhlásení tejto osoby za mŕtvu.
O dávky sa žiada vypísaním žiadosti na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska. „Rezervovať si termín na spísanie žiadosti o dôchodok je možné elektronicky cez Rezervačný systém Sociálnej poisťovne, ale tiež osobne priamo v pobočke, prípadne si termín naši poistenci môžu dohodnúť s pobočkou telefonicky,“ povedal nám hovorca Martin Kontúr.
Zdroj: Matej Kalina
Termín si môžete dohodnúť aj osobne, odporúča sa však rezervovať si ho online.
V prípade, že sa rozhodnete ísť si dohodnúť termín osobne na pobočku, rátajte s čakaním. Práve preto Sociálna poisťovňa odporúča využívať Rezervačný systém – z pohodlia domova si vyberiete pobočku podľa miesta bydliska aj čas, ktorý vám najviac vyhovuje. Následne dostanete správu s potvrdeným termínom, v ktorej nájdete aj zoznam dokladov, ktoré sú potrebné pre spísanie žiadosti o dôchodok. Rovnako získate kontaktné údaje na pracovníka, ktorý bude vašu žiadosť spisovať, a tak sa s ním môžete v prípade nejakých nejasností spojiť už vopred.
Potrebné doklady
Vdovský dôchodok
1. Ak manžel už nepracoval, budete potrebovať:
- občiansky preukaz alebo pas,
- sobášny list alebo výpis z knihy manželstiev,
- úmrtný list, ak zomrel v cudzine,
- formulár o poukazovaní dávok na účet v banke.
2. Ak manžel ešte pracoval, potrebujete navyše:
- doklad o ukončení jeho vzdelania,
- potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak sa narodil po roku 1963,
- vojenskú knižku.
V prípade špecifických okolností môžete potrebovať aj iné doklady, vtedy je dobré prekonzultovať to so zamestnancom Sociálnej poisťovne. Ak máte nezaopatrené dieťa, môžete zároveň vybavovať aj jeho žiadosť o sirotský dôchodok – do 15. roku života spisuje žiadosť zákonný zástupca, od 15 rokov si dieťa vybavuje žiadosť samo.
Sirotský dôchodok
Budete potrebovať:
- preukaz totožnosti,
- doklad o štúdiu,
- posudok lekára, ak zo zdravotných dôvodov nemôžete študovať,
- formulár o poukazovaní dávky na bankový účet.
Zdroj: Shutterstock.com
Ak stále študujete, máte nárok na sirotský dôchodok.
Ak sirota študuje na škole mimo Európskej únie, prípadne sa jej škola nenachádza na zozname škôl Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, je potrebné predložiť tomuto ministerstvu žiadosť o schválenie štúdia. V prípade, že zomretý rodič či dieťa žili v cudzine, budú potrebné aj ďalšie doklady.
Priznanie dôchodku
Po spísaní žiadosti na pobočke má Sociálna poisťovňa 60 dní na to, aby vám oznámila, či vám bol vdovský či sirotský dôchodok priznaný. Táto lehota sa v zložitejších prípadoch môže predĺžiť o ďalších 60 dní, mali by ste však o tom byť písomne vyrozumení. Rozhodnutie sa doručuje poštou alebo do elektronickej schránky.
Zdroj: Jakub Kotian
Elektronický účet poistenca vám môže byť nápomocný.
Suma vdovského dôchodku je 60 % sumy dôchodku zomretého manžela, na ktorý mal alebo by mal nárok ku dňu smrti. „Vdovský dôchodok v plnej sume dostanete len vtedy, ak sama nemáte nárok na iný dôchodok,“ upozorňuje Sociálna poisťovňa. V prípade, že poberáte nejaký iný dôchodok, budete v plnej sume dostávať vyšší dôchodok. Z toho nižšieho vám bude vyplácaná polovica.
Suma sirotského dôchodku je 40 % sumy dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok ku dňu smrti. Ak mal zomretý rodič nárok na dva dôchodky, sirotský dôchodok sa vypočíta z vyššieho z nich.
Vyplácanie dôchodku
Vdovská aj sirotská dávka sa vyplácajú vždy mesačne vopred v termíne, ktorý určí Sociálna poisťovňa. Poukazovať vám ju budú na bankový účet, ktorý ste uviedli vo formulári pri spisovaní žiadosti. Ak by ste si želali poberať dôchodok v hotovosti, je to možné, ale treba o to vopred požiadať.
Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá väčšinou dva roky od smrti manžela. Existujú však dôvody, pre ktoré je možné vyplácať dávku aj po tomto termíne. Sirotský dôchodok môže zaniknúť, keď nespĺňate niektorú podmienku – napríklad po maturite. Ak však potom nastúpite na vysokú školu, stačí písomne požiadať o obnovenie dávky.