Pre mnohých je jedinou cestou k vlastnému dieťaťu mimotelové oplodnenie darovaných vajíčok. A presne takto sa rozhodla neznámemu páru pomôcť Saša. Pre mesačník Zdravie vyrozprávala svoj príbeh...
Na to, aby mohla Saša darovať vajíčka, musela podstúpiť hormonálnu stimuláciu. Čo ju k tomu viedlo? ,,Na Instagrame som sledovala jednu Američanku, ktorá nemohla veľmi dlho otehotnieť. Vlastne, niekoľkokrát otehotnela, ale potratila. A hoci bola veľmi racionálna, z toľkých nevydarených pokusov jej „preskakovalo” a stala sa z nej precitlivená žena,“ povedala Saša, mama päťročného Vikina a ročnej Mily. „Aj v mojom okolí bolo niekoľko báb s rovnakým problémom. Ja som, naopak, otehotnela veľmi ľahko.“ Uvedomovala si, aké má šťastie. Čím dlhšie nad tým premýšľala, tým viac bola nadšená nápadom, že by darovala vajíčka a pomohla niekomu, kto sa trápi a chce mať dieťa.
A hoci jej úvahy prerušilo druhé tehotenstvo s dcérkou Milou, svojho plánu sa nevzdala. Musela však pár mesiacov počkať, pretože v čase dojčenia sa hormonálna stimulácia nemôže aplikovať. Podmienky na darovanie vajíčok sú prísne. Žena nemôže darovať vajíčka, ak je tehotná a dojčí, ak trpí vážnou psychickou poruchou, pravidelne holduje alkoholu, či užíva drogy.
Zatiaľ čo manžel aj mama Sašu v rozhodnutí podporili, mnoho ľudí, aj priateľov, ju odrádzalo tým, že hormonálna príprava je veľký zásah do organizmu a sprevádzajú ju obrovské zmeny nálad, o možných dôsledkoch ani nehovoriac! Čudovali sa, prečo to chce dobrovoľne podstúpiť. ,,Ženy, ktoré absolvujú hormonálnu liečbu s cieľom otehotnieť, sú pod stresom. Čo keď sa to nepodarí, už som to skúšala a nevyšlo to… Opäť budem musieť brať hormóny a opäť mi bude zle… V mojom prípade o nič nešlo,“ vraví. Nebála sa toho, že niečo nevyjde, naopak, tešila sa, že niekomu pomôže a bude mať rovnako dokonalé deti ako ona. Výsledok? Ženy, ktoré nemôžu otehotnieť jej ďakovali a písali na Instagram celé eseje.