„Bol to vlastne môj sen. Šesť rokov som sa vyhovárala, prečo sa to nedá," začína svoje rozprávanie Monika. Keď sa presťahovala do Prahy, tlak veľkomesta, neprávny životný štýl a stres, ju doslova zomleli. „Mala som problémy s trávením. A zopárkrát som mala ,nehodu´ aj na verejnosti,“ priznáva Monika. Po čase jej diagnostikovali celiakiu, alergiu na mlieko, sóju, oriešky a vajcia. Vychudla, vyhorela, stratila prácu - a bola na dne. Bála sa ísť medzi ľudí. A najmä toho, že znova nestihne dobehnúť na toaletu. Rozhodla sa, že začne od začiatku. Naštartovať ju mala práve hrebeňovka naprieč americkou divočinou!

Zbaliť sa do batoha môže byť ťažké
Zdroj: M.B.
Zbaliť sa do batoha môže byť ťažké

Zopár zbytočností
Zbaliť sa do batoha môže byť ťažké. „Jeden hiker mi raz povedal, že každý z nás si nesie svoj batoh trápenia. Ja som si niesla batoh bolesti a pretvárky,“ zdôveruje sa Monika. Nabalila si totiž aj mejkap, rúž, maskaru, ale aj krém proti vráskam, slivovicu a slávnostné šaty. „Doteraz neviem, komu som sa chcela páčiť,“ hovorí. „Mala som zladené aj doplnky a náušnice. Mala som pocit, že na chrbte nesiem celý svet.“ Postupne sa nákladu zbavovala. Zistila, že toho potrebuje vlastne veľmi málo.

Začiatok
Cestu plánovala pol roka. Vybavovala potrebné dokumenty, letenky, dokupovala vybavenie. Učila sa za pochodu. Rodičia ju v jej rozhodnutí podporovali. Jej otec sa dokonca naučil kvôli dcére skypovať a podržal ju v najhoršom, keď chcela vzdať posledných 400 kilometrov putovania. Monika si spočiatku nemyslela, že náročnú túru zdolá celú. „Výhrou pre mňa bolo, už keď som uvidela prvú značku hrebeňovky. Bol to dôkaz toho, že som sa prestala ľutovať a rozhodla sa pre zmenu.“