Zakázaná láska z koncentračného tábora: Strážnik SS podľahol Židovke. Z detailov behá mráz
6. 10. 2024, 20:00 (aktualizované: 28. 11. 2024, 12:35)

Zdroj: reprofoto blogs.timesofisrael.com/
Helena Citrónová bola slovenská Židovka, ktorá sa narodila v roku 1922 v Humennom. Jej príbeh je taký silný a výnimočný, že aj po viac ako 70 rokoch od konca druhej svetovej vojny dokáže dojímať a inšpirovať mnohých.
Zdroj: NORMANDY VICTORY MUSEUM/LEE MILLER ARCHIVES
Zdroj: Výbor na záchranu židovského dedičstva v Bardejove (Bardejov Jewish Preservation Committee)
Zdroj: Výbor na záchranu židovského dedičstva v Bardejove (Bardejov Jewish Preservation Committee)
Galéria k článku

Zdroj: Žena
Židovské dievča Helena Citrónová, ako mladá žena zažila hrôzy koncentračného tábora Auschwitz, kde sa ocitla po deportácii so stovkami ďalších slovenských dievčat v roku 1942. Očakávala, že ich posielajú na prácu, no realita bola desivá: po príchode do tábora ich čakalo prerozdelenie, neľudské zaobchádzanie a smrť na každom kroku.
Zdroj: reprofoto blogs.timesofisrael.com/
Helena dúfala, že ju čaká lepší život.
Začalo to piesňou
Helena mala šťastie a jej osud sa prekvapivo zvrtol. V septembri 1942 bola povolaná spievať na oslavu narodenín jedného z nemeckých dôstojníkov, Franza Wunscha, mladého, len 20-ročného člena SS. Zaznela jej jediná nemecká pieseň, ktorú poznala: „Liebe war es nie“ („Nebola to láska“). Pieseň paradoxne odrážala jej pocity — Wunsch bol pre ňu spočiatku len ďalším dôstojníkom SS, ktorý mal na svedomí životy mnohých.
Ale práve jej hlas spôsobil, že Franz, napriek všetkým pravidlám a morálnym zásadám nacistického Nemecka, podľahol silným citom.

Zdroj: Žena
Neopätovaná láska
Helena pred neho predstúpila s plačom a jemu hneď padla do oka. Už od začiatku to ale bola neopätovaná láska. Helena si nechcela pripustiť, že by mohla mať nejaké city k nacistickému veliteľovi. O niekoľko dní od neho dostala tajný list, v ktorom jej vyznal lásku. Ona odkaz hneď zničila a podľa jej slov by radšej zomrela, ako keby si začala s takým človekom.
Zdroj: reprofoto blogs.timesofisrael.com/
O živote Heleny Citrónovej je natočení dokumentárny film Nebola to láska.
Tajne jej posielal jedlo, oblečenie a darčeky, ale ona jeho city opätovala iba zo strachu a túžby prežiť. Tento zvláštny vzťah jej umožnil uniknúť viacerým trestom, ktoré by inak znamenali koniec. Keď do tábora priviezli jej sestru Rózu s deťmi, Wunsch urobil nepredstaviteľné — pod zámienkou, že ju chce potrestať za porušenie pravidiel, sa jej podarilo dostať von z plynových komôr. Deti však zachrániť nedokázal. Helena tak prišla o časť svojej rodiny priamo pred očami.
Anketa
Poznali ste príbeh Heleny Citrónovej?
- Áno20%
- Nie80%
Hlasovanie bolo ukončené

Zdroj: Žena
Vzťah bez šance prežitia
Obaja si boli vedomí, že ich vzťah nemá šancu prežiť. V tábore si vymenili len pár listov a ukradnuté pohľady. Sama neskôr priznala, že aj v tomto neľudskom prostredí, keď boli spolu, sa občas stávalo, že na chvíľu zabudla, kde sa nachádzajú a aké sú ich skutočné role.
Zdroj: ČTK
Helena vedela, že ich vzťah nemá šancu prežiť.
Po vojne sa stretli opäť
Po oslobodení tábora v roku 1945 sa Helena vrátila na Slovensko, no nikto z jej príbuzných neprežil. So sestrou sa rozhodli opustiť rodnú krajinu a presťahovali sa do Izraela, kde Helena našla novú nádej a nový život. Tu sa vydala a stala sa matkou. Keď ju v roku 1972 kontaktovala manželka Franza Wunscha, ktorý stál pred súdom za svoje zločiny v Auschwitz, Helena sa ocitla pred ťažkým rozhodnutím.
Vedela, že jej pomohol a zachránil sestru, no zároveň bola svedkom jeho krutostí voči iným väzňom. Nakoniec sa rozhodla vypovedať. Svedčila o tom, že jej život zachránil, no tiež potvrdila jeho brutalitu voči ostatným. Wunsch bol napriek tomu oslobodený, pretože pre jeho zločiny už uplynula premlčacia doba.

Zdroj: Žena
Nebola to láska
Helena Citrónová svoj príbeh nikdy neprezentovala ako lásku, ale skôr ako nútené partnerstvo, ktoré ju držalo nažive. Dokumentárny film „Love It Was Not“ (Nebola to láska) a opera od thajského skladateľa S.P. Somtowa zachytávajú tento komplikovaný vzťah a hlboký morálny konflikt, ktorý pretrváva aj po desiatkach rokov. Helena zomrela v roku 2007, no jej príbeh zostáva ako silná pripomienka toho, že aj v najtemnejších chvíľach sa ľudia snažia nájsť kúsok svetla a prežiť, hoci to často znamená ťažké kompromisy.
Zdroj: YOUTUBE
Operné Heleny. Na snímke nemecká verzia.
Zdroj: YOUTUBE
Operné Heleny. Na snímke thajský originál s americkou divou Cassandrou Blackovou.
Smutne fotografie z koncentračných táborov nájdete v galérii.