Jej manžel Oliver bol americký vojak, ktorého časom prevelili na najväčšiu americkú základňu v Európe pri meste Grafenwöhr.
Pred pár rokmi Oliver z armády odišiel pre zranenia z vojenských misií, no naďalej na základni pôsobí a popri tom študuje kriminalistiku a vnútornú bezpečnosť. Usmievavá Slovenka je dnes vedúcou colného oddelenia výrobcu autodielov a žijú spolu pri mestečku Weiden.

Čo si o nás Nemci myslia, ťažko povedať...
Zdroj: Archív
Čo si o nás Nemci myslia, ťažko povedať...

Plynulé začiatky
Začiatky boli pre colnú manažérku prekvapivo ľahké, zrejme aj preto, že sa odmalička venovala nemčine. Mala síce malú dušičku, že sa v začiatkoch nebude mať na koho obrátiť – jej manžel totiž hovorí len po anglicky, ale jej obavy sa rýchlo rozplynuli a prácu si našla už v prvých dňoch po príchode. Dnes žijú na bavorskom vidieku neďaleko americkej základne – ostrovčeka vstavaného do krajiny, kde sú ľudia nápomocní a zvyknutí na rôzne národnosti.

Vojenský mikrosvet 
Najväčším kultúrnym šokom v zahraničí bol pre Lenku život rodín amerických vojakov a vojačiek. „Systém, ktorý ma americká armáda, je naozaj jedinečný a miera ich patriotizmu a hrdosti na vlastnú krajinu niekedy vyráža dych. Vojaci sem prichádzajú na pár rokov s rodinami či bez nich a privážajú si naozaj všetko – nábytok, zvieratá, autá, skrátka celý svoj život. Ubytovaní sú buď priamo na základni alebo v jej okolí a majú tam vzdelávacie, nákupné, športové či rekreačné možnosti. Môžu tam vybaviť takmer všetky úradné záležitosti, nakúpiť americké potraviny, jazykom je angličtina, menou dolár, všetko je uspôsobené tomu, aby sa čo najviac cítili ako doma,“ opisuje Lenka, ktorá si spočiatku pod pojmom vojenská základňa predstavovala niečo celkom iné ako americké mestečko uprostred Európy.

Najväčším kultúrnym šokom v zahraničí bol pre Lenku život rodín amerických vojakov a vojačiek.
Zdroj: Archív
Najväčším kultúrnym šokom v zahraničí bol pre Lenku život rodín amerických vojakov a vojačiek.